Hul, icht De actie „Haarlem Iielpt Venray" wat trekt onze ondernemingslustige kereltjes meer dan deze woeste stroom tebeteugelenNederlanders zijn dijkenbouwers en dus werd een prachtige dijk gelegd dwars door de Clyde heen! Maar de Schotse Dijkgraaf was van dit geniaal bouwwerk allerminst ge diend, het pastte totaal niet in zijn plan der waterlossingen! En zo moest deze schepping van Nederlandse ingenieurs weer aan de vernietiging worden prijsge geven! Politiek der verschroeide aarde. Zijn de Schotten nu werkelijk zoo gierig? Evenmin als wij hier in Neder land allemaal op klompen lopen, zo min merk je iets van deze aan de Schotten toegeschreven karaktertrek! Integendeel gastvrij heid en hartelijkheid was het ken merk onzer Schotse vrienden, op alle mogelijke manieren worden onze „poor Dutch boys" aange haald en verwend, óók de leiders en leidsters. Sterk leven bij de Schotten de volksspelen en volks dansen, waaraan wij geregeld mee moesten doen! Uitgesproken is hun nationali- teitsbewustzijn, duidelijk is de scheiding merkbaar tussen Schot land en Engeland. Als jij hen vertelt dat Engeland, zo'n mooi land is, krijg je ten antwoord „Pardon, U bent hierin Schotland" Het was een heerlijke tijd De maanden zijn omgevlogen voor onze jongens, de natuur der Schotse Hooglanden deed hen bijzonder goed. Dat het eten en de verzorging prima waren, de jongens die weer terug zijn, vormen een sprekende reclame hiervoor! Ook voor de leiders en leidsters, onder de werkelijk uitstekende directie van Jun Janssen, is het een Jijd geweest om nooit te ver geten Zo kwam tot aller teleurstelling op zekere dag het moment, naar huis! Een deel wordt nog voor twee maanden onthaald bij Schotse families. Hier is enig mis verstand over ontstaan. Er zijn kinderen daargebleven, die men zeker thuis verwachtte en anders om. De oorzaak hiervan is, dat de kinderen zelf mochten kiezen. De formulieren door de ouders ingevuld zijn blijkbaar te laat in Londen aangekomen, zodat alleen met het ja of neen der kinderen rekening is gehouden. Maar onze ouders kunnen gerust zijn alle Venrayse kinderen zijn bij ka tholieke Schotse families gelogeerd en gaan daar nog een prachtige vacantie tegemoet. Is dit ook in eigen land mogelijk 1 Zoals wij al verteld hebben, was de overgang van dit ideale kampleven naar het dorre puin- leven van Venray geweldig groot. In ons leven echter de onuitwis bare herinneringen aan een tijd, waarin een bevriend volk, onze kinderen zo heerlijk gastvrij ont ving, waarin onze jongens geleefd hebben in een echte kleine hol landse gemeenschap, vol avontuur en belevenissen; daar kon de dadendrang van onze hollandse jongen zich uiten in bergbeklim mer, gemeenschappelijke sportwed strijden zelfs in de sneeuw, in dit kamp, voelden zij zich als echte kerels van de Witt en de Ruyter! Dit moet ook in eigen land mogelijk zijn.! Leiders en allen in zi Haarlem, Bloemendaal en Heemstede adopteeren Venray. Met groote vreugde werd dit bericht dezer dagen ontvangen, het be- teekende immers dat onze noodkreet gehoor had gevonden, dat de zoo lang verwachte hulp van buiten af eindelijk in zicht was. Haarlem e.o. helpen Venray; dat beteekent dat eene voor het allesvernielende oorlogsgeweld gespaard gebleven streek zich gaat aantrekken het lot van een der zwaarst geteisterde streken van ons Vaderland, van ons totaal geruïneerde Venray. Is het dan te verwonderen, dat gevoelens van groote vreugde en dankbaarheid opwellen in ons binnenste bij het hooren van deze blijde tijding. Hulp in zicht. Thans zal kunnen worden gelenigd de bittere nood in menig huisgezin; thans zullen de van alles beroo'den weder geholpen kunnen worden aan het allernoodzakelijkste; ja thans zal weer vreugde kunnen terugkeeren daar waar men de wanhoop nabij was. Haarlem, Bloemendaal en Heemstede, gevolg gevend aan den oproep van H.M. de Koningin, rekenen het zich tot een dure plicht ons de helpende hand te bieden in den grooten nood, waarin wij zijn komen te verkeeren, en wij, het petekind, grijpen dankbaar de ons toegestoken vriendenhand. Grootsch is de wijze, waarop de hulpactie ten onzen bate in genoemde plaatsen onder auspiciën van Nederlandsch Volksherstel en HARK is ter hand genomen. Met het vuur en enthousiasme aan de jeugd eigen hebben de leerlingen der Middelbare Scholen zich spontaan beschikbaar gesteld voor het houden der inzamelingen. Voorzien van handkarren, kruiwagens en ander rijdend materiaal trekken zij er op uit om den buit binnen te halen en zooals de berichten, die wij uit Haarlem ontvingen, ons doen gelooven, beloofd deze inzamelactie een zeer groot succes te worden. De oogst is zoo groot deelde men ons mede en toen was men nog in de eerste dagen der actie. Welnu JaauuHM in genoemde plaatsen deze actie met zoo'n groot enthousiasme is aangepakt, laten wij er dan ook zorg voor dragen, dat ook hier in Venray datzelfde enthousiasme moge voorzitten bij de alhier onder de bezielende leiding der HARK te organiseeren actie voor het in ontvangstnemen der uit die plaatsen aan te voeren goederen en voor een vlugge en rechtvaardige verdeeling daarvan onder onze zwaar getroffen bevolking. Geeft in groote getale gehoor aan den oproep van de HARK- Venray en meldt U allen vooral de jongeren aan voor de ontvangst-actie. Vele krachten zijn er noodig; op aller medewerking wordt gerekend. Het gaat om het belang van ons zeiven, daarom eendrachtig aan den slaq. M.A. H. M. JANSSEN burgemeester Beter één kamer leeggeruimd dan hel huis in puin" Ook Nijmegen in de Haarlemse familiekring opgenomen Het feest der naastenliefde in Haarlem, Bloemendaal en Heem stede is deze week begonnen. Zo wel Venray als Nijmegen wachten nu met spanning af op de eerste resultaatn der inzamelingsactie. Weest U niet bezorgd Venrayse petekinderen, dat ons familiedeel door de adoptie van Nijmegen, dat toch eveneens zwaar getroffen is, verkleind wordt. De 3000 leer lingen der Middelbare Scholen hebben hun woord gegeven dat beide plaatsen naar recht en billijk heid geholpen zullen worden. En wat het woord der Haarlemse schoolleren betreft, dat hebben wij deze week gemerkt. Met kruiwagens, handkarren en andere voertuigen hebben zij onvermoeid en met'n echt Hollands enthousiasme gesjouwd langs de huizen. Wij mogen onze jongens en meisjes uit Haarlem, Bloemen daal en Heemstede wel bijzon der dankbaar zijn voor hun prachtig werk, en wanneer bin nenkort hun afgevaardigden met die zich verantwoordelijk voelen voor onze jeugd, hier is een kans, vooral voor de karaktervorming van „Neerlands toekomst"!! de eerste transsporten hier komen zal Venray klaar staan om deze echte vaderlandse jeugd 'n grootse ontvangst te bereiden! In de af gelopen week hebben de bioscopen het journaal van Venray gedraaid en bevatten de Haarlemse couran ten verscheidene artikelen over de oorlogsgeschiedenis van onze stad! Het Comité van de Hulp actie gaf zelfs een eigen krant uit onder de titel van „Venray en Nijmegen Hulpactie"! Onder het opschrift „Oorlogsstorm raast over Venray" wordt een kort verslag gegeven van de rampzalige Oc- toberdagen en de momentele toestand hier ter plaatse De eerste binnengekomen be richten van de resultaten der actie zijn overweldigend: op de eerste dag reeds werden 2400 stoeien bijeengehaald, benevens 300 bed den. De speciale aannemersactie leverde een succes op de eerste dag van drie ton draadnagels! Op Maandagmiddag om 6 uur waren alle opslagruimten reeds totaal vol De glasactie boekt overwel digende successen! Ondanks dit alles zullen er natuurlijk- en heel begrijpeiijk- hier nog heel wat van die echte realisten zijn, die alleen maar ge loven als de stoelen thuis in de huiskamer staanHelemaal onge lijk hebben deze nuchtere heren niet, maar laten wij dit voorop stellen Onze pleegouders doen wat zij kunnen, overvloed durven wij natuurlijk niet verwachten, maar het wordt een hulp op tot nu, toe ongekende schaal! Daar om mogen wij van onze kant niet afwachten, maar doen mee, spon taan, jon^ en oud Hoe kunnen wij zelf mee helpen Daar is allereerst het huis be zoek voor het opnemen der ge gevens, dat Maandag a.s. begint. Grotendeels zullen hiervoor krach ten zich beschikbaar gesteld heb ben, maar een reserve leger van huisbezoekers kan er best mee door! Daarnaast moeten dan alle ge gevens der huisbezoeken verwerkt worden m een administratie. Ook hiervoor kunt U 's avonds, vooralonze meisjes,komen helpen! Naar leeftijd wordt niet gekeken, niemand is te oud 1 Het transsport opslaan en verdelen der goederen vragen eveneens vele sterke han den en tcanssportrniddelen. Geeft LI dus bij Uw aanmelding op of U de beschikking hebt over een transsportmiddel(kruiwagen, hand kar, auto, paard en kar etc.), wanneer U 's avonds vrij hebt en hoe lang De goederen moeten opgeslagen worden, wie beschikt er over ruime opslagplaatsen (niet allemaal tegelijk). Last but not leasthet klachten en inlichtingenbureau I U weet natuurlijk allemaal dat er van de hele verdeling wel weer niets terecht zal kotnen, dat alleen vriendjes worden geholpen en dat „Jan Boeseroen" toch weer netjes met de rommel afgescheept wordt en „Jan met de hoge hoed" met de beste spullen gaat strijken! Maar U ziet toch ook in dat de verdeling der goederen wel 't moeilijkste probleem zal zijn! De stormen der critiek zullen ook deze maal het H.A.R.K. bureau niet voorbijgaan. Een goede raad: geeft eerlijk en juist op wat II dringend nodig heeft, zijn er werkelijk gegronde klachten stap dan regelrecht op ons bureau af en U kunt gerust in krachtige taal vertellen wat er scheef ge gaan is volgens Uw mening Een zeer streng werkend controleap paraat staat ter beschikking, zo dat ieder naar behoefte zal worden geholpen. Hebt U verder nog kwellende vragen, kom gerust: onze inlichtingendienst zal U uit de nood helpen. U ziet wel. geheel Venray zal aan de ontvangstactie deelnemen. Het is begrijpelijk dat de kleine kern der H.A.R.K. dit geweldige werk niet alleen aan kan, reden waarom deze week een advies comité geinstalleerd is door de Edelachtbare Heer Burgemeester, bestaande uit alle voorzitters dér Venrayse verenigingen. Wekelijks zal dit comité onder leiding van Dr. Sala bijeenkomen om eventu ele wensen en verlangens der burgerij te bespreken met het dagelijkse werkcomité der H.A.R.K en om verdere organisatorische maatregelen te treffen. En onze kerkdorpen dan, worden die vergeten 1 allerminst, ook daar wordt onder leiding der plaatselijke H.A.R.K. een advies comité in het leven geroepen, ook daar worden huisbezoeken afge legd, ook zij zullen naar even redigheid delen in alle binnenge komen goederen 11

De Zwijger | 1945 | | pagina 2