is i j Wat leeft er bij onze 4fulp op komst J (Vervolg van pag. 1) Vooruit, laten wij hier in Haarlem, Bloem endaal en Hoemstedo de fakkel ontstoken, hopenlgk springt de vlam ovor op alle Middelbare Bcliolon in het Westen. Laat vroeger de Victorie in Alk maar begonnen zijn, nu begint de zege van naastenliefde en gemeen schapszin onder de jeugd, in Haarlem. Nog zijn er in ons land jongens van Jan de Witt, dat zullen wij laten zien. Duizenden van onze landgenoten en medescholieren zijn van alios, alles verstoken, tot hot kleinste pannetje toe om wat klaar te maken on het mes om wat brood te snijden. Uit de film die jullie gezien hebben, weten jullie wat een moderne oorlog is. Zo'n oorlog woedde ook in Oost en Zuid-Nederland, daar werd de dure prijs betaald voor onze bevrij ding. Besof je wel eenshot geweldige feit dat jullie huis er nog staal met alle meubels erin? Maar in grote ge bieden van ons land ligt slechts puin en zelfs die puinen zijn totaal leeg geroofd. Probeer jo eens in te denken, wat het zeggen wil, na maanden van evacuatie terug te keren naar je woonplaats en dan niets, niets moor terug te vinden van je eigendom, In die omstandigheden verkeren onte.l- baren van de onzen. Kun je vacantie gaan houden, van alle voor jou zo vanzelfsprekend comfort thuis ge nieten, als jo weet dat Oost-en Zuid Nederland bloedt uit vele wonden- Hierna wordt een beroep ge daan op alle leerlingen om de inzamelingsactie deel te nemen, die op Zaterdag 21 Juli zijn hoogtepunt vindt in een grootse gezamenlijke propaganda-tochc door de stad, met muziek, school- vlaggen en grote borden met sprekende teksten. Van Maandag 23 tot Zaterdag 28 Juli wordt dan het grote feest van de naastenliefde in Haarlem, Bloemendaal en Heemstede ge vierd, de burgerij zal worden verzocht de vlaggen uit te steken en dan trekken zij er op uit met handkarren, kruiwagens en al het rijdende materiaal wat maar enigs.- zins te bemachtigen is. Heel speciaal wordt hen dan de aandacht gevestigd op de volgen de zaken alle soorten gereedschappen (ha mers, spijkers, schoppen,) scboon- maak-maceriaal (vegers, bezems stoffers en blikken, emmers etc.). pannen, ketels, baby-kleeding, kortom alles, want wij kunnen alles gebruiken. De berichten over de nood zijn ontscellend groot, aldus gaat de oproep verder, en zo sprak H.M. de Koningin op 27 Juni 1.1. „Ik heb mij overtuigd van de verwoestingen en -.van het gebrek dat er goleden wordt in de meest geteisterde streken. Ik doe een klemmend beroep op allen die iets bezitten, dat den bitteren nood kan lenigen, dit af to staan ten be hoeve van onze zo zwaarbeproefde broeders en zusters, zij hebben let terlijk aan allea gebrek, aan het meest eenvoud'ige en allcrnodigste," De oproep besluit dan met de volgende kernachtige woorden Oaat dus in opdracht van onze Koningin en Haar Regering langs do huizon, pleit en praat met vurig en jong enthousiasme de eventuele hebzucht en het egoïsme weg. Veel is er gegeven... door sommi gen, te weinig geofferdwü maken de maat vol, wij gevon de beioemde klap op de vuurpijl. Nu nog iets heel belangrijks. Wij gaan zo maar niet in het wilde weg verzamelen voor „ergens" in Het antwoord op deze vraag geven wij U in liet volgend verslag van onze R.K. Venrayse bouwvakarbeiders, waar vriend Windt een vurig pleidooi hield voor de verwezen lijking van een lang gekoesterd ideaalde invoering van het beroep of bedrijfschap in het bedrijfsleven. In verband hiermee riep hij onze jonge arbeiders op tot studie der sociale problemen, om straks sterk te staan in de nieuwe gemeenschap, waarin werkgever en werknemer naast el kander zullen werken tot heil van het vaderland. Voorzitter Peelers opende deze belangrijke vergadering met dc chris telijke groet* waarna hij in korte trokken "de geschiedenis dei' organi satie scfielste na de bevrijding. Er is van begin aan hard gewerkt en met resultaten: Venray telt thans reeds een ledenaantal van 290 leden, Horst 100, Weert 500, Ovorloon en Vier- üngsbeek ieder ruim 60, Reeds relt de bond in zijn geheel 27000 leden en nadert sterk het ledenaantal 28000, waarmee tijdens de bezetting de bond is ondergegaan. Overal groeit het besef bij onze arbeiders, dat or thans grote belangen voor hen op het spel staan en ieder zich aan moet sluiten als georganiseerd worker! De Heer Windt, hierna het woord voerend als Hoofdbestuurslid, wees op de geweldige moeilijkheden, waar voor de bond zich na de bevrijding geplaatst zag, er was geen kantoor, geen schrijfmachine, geen papier, geen vervoer voor liet verkrijgen van het nodige contact. Intussen is reeds veel verbeterd en zo kan thans het orgaan van de bond, in flinke lijvige uitgave alle arbeiders weer bereiken. Het voltallig hoofdbestuur is vorige week weer bijeen, geweest en weldra zal het contact over hot gebele land volledig hersteld zijn! Terugblikkend op de bezettingstijd memoreerde hij de 25 Juli 941, toen Nederland. Zoals reeds terloops werd gezegdHaarlem, Bloemendaal en Hoomstede kregen do stad Venray als petekind. Daarheen gaan dus onze ingeza melde goederen, tegelijk met wat reeds bijeengebracht word. En tot het uiterste zullen wij ons inspannen lat deze goederen zo spoe dig mogelijk worden vervoerd, en van alle Scholen gaan dan enkelen van jullie meo. Wij zien ze al staan de lange rij vrachtwagens op do Grote Markt, muziek moet erbij zijn, een afscheidswoord van den Burge meester, liet Wilhelmus; dezelfde plechtigheid voor do gemeentehuizen in Bloemendaal en Heemstede en dan weg, naar Venray. De burgerij mooton weten dat hun offergaven op hun bestemming ko- mon. De dagbladen zullen tijdon uur van vertrek bekend maken. Hot ligt in de bedoeling dat de leerlingen van de Middelbare Scholen van Venray de goederen in ontvangst nemen en onder leiding van de plaat selijke organisatie de onmiddellijke distributie ter hand nomen. Wij zijn één en hooren bij elkaar! Vooruit nu, niet bang voor ver moeidheid, teleurstelling tegenvallers. Vooruit voor Nederland. Vooruit in naam der Koningin. Het Algemeen Comité D. J. A. GELUK, "Wath. van Onderwijs te Haarlem. Mev. M.D. ETCHHOLZ-DE WIJS, namens het N.V.H. on de H.A.R.K. Dit alles ligt opgeslocen in de korte leus „Actie Haarlem E.O. helpen Venray". Daarachter schuilen echcer grootte daden van opofferingsgezindheid en bereid heid om mee te helpen aan de opbouw van onze stad en om geving. Wij kunnen in onze grote blijdschap onze Haarlemse vrien den slechts dit ene toewensen „alle mogelijke succes, en... vol verwachting klopt ons Venrayse hart", W. de gehele bond verdween, maar do Bediijfëraad voor hel Bouwbedrijf toch kou blijven voortwerkon. Hei meest acute probleem, hot arbeids loon, had toen reeds de aandacht van deze raad. Ju 1942 trad de toenmalige Dir. Generaal voor do Arbeid Haoko in contact met de Bodrijfsraad over liet probleem een oplossing te vinden voor de snelle terugviooïng van ar beidskrachten na de oorlog I Hoe noest deze opgevangen wor den, was hot mogelijk dan op korte termijn wolkobjecten te ontwerpen om de overtollige arbeidskracht bier voor aan te wenden? Welke moesten dan de lonen zijn? De Raad stelde sich op liet standpunt, dat zulks niet van te voren te overzien was en dus geen uitspraak kon doen over de loonkwestie De bevrijding is gekomen en aan stonds kwam bij do Bedrijfsraaci van de zijde der D.U.W. (Dienst Uitvoe ring Werken) een aanvrage binnen om op korte termijn een loonregeling te ontwerpen in verband met de uit voering van workobjecton door deze Dienst. De haast waarmee dit ge beuren moest en de onvoltalligheid van dc Bodrijfsraad (twee patroons en de secretaris) warén oorzaak ervan, dat do loonregeling die ontworpen werd, gebaseerd op aeht loonklassen. totaal niet bevredigde. Het hoofd bestuur wist van de gehele affaire niets van on vernam via de radio de invoering van dezo landelijke loon regeling! Venray kwam volgens dit plan in de zesde klasse met loon van 68 en 62 cent per uur'. Protesten hieven natuurlijk niet uit. Tot overmaat van ramp maakte de Iüjfesbemiddelaar bekend, dat doze loonregeling, die buiten liem orn tot stand was gekomen, dus geen geldig heid bozat en zonder toestemming van het,college van Rjjksbomiddolaars geen ionen mochten veranderd wor den! De zaak is thans zo, (lat do vol tallige Bodrijfsraad in een vergade ring tot de conclusie kwam, dat de loonregeling niet-juist was en besloten werd tot het bonoemen ener com missie tot ontwerp ener nieuwe rege ling. Doze commissie is klaar geko men met haar werk en zal baar plan Donderdag a.s. aan de Raad voor leggen. Hierbij gaat- men uit van een Indeling voor hel gehele land in zes loonklassen, waarnaast op liet loon van oen bepaalde klasse een tijdelijke toeslag kan wordon gegeven in ver band met noodtoestanden zoals ver woesting in bepaalde st-rokon etc.! De gedachte vail eon streekloon wordt hier dus verwezenlijkt. Voor Limburg- ziet dit ontwerp, dus nog geen defi nitieve regeling, als volgt eruit_: Zuid Limburg 3e klasse met loon <8 cent voor vaklieden 72 cent voor opper man, 68 cent voor de groep onder worpen aan contract, water, Spoor- en Wegenbouw. Venlo, Roermond, Tegelen, Blerick on Weert eveneens 3e klasse, terwijl Venray, Horst en Gennep in de 4o klasse een uurloon zouden krijgen van 74 en ÖS ct. De rest van Limburg in do 5e klasse met een loon van '71 on 65 ct. per uur. Dit is dus hot. loon der klasse indeling! Maar op grond van de bijzondere nood kon dan in Noord Limburg b.v, het loon met toeslag- komen op 78 en 72 ct.Een nivel lering tot liethoogste loon in de provincie? Komende week zal dit in de Bodrijfsraad voorgelegd worden, waarna het college van Rijksbemid delaars zijn zegen over het- geheel moet geven Het is dringend noodzakelijk te komen tot een vast reeel arbeidsloon, dat in redelijke verhouding staat tot de prijzen. Onverantwoordelijk zijn, aldus de heer Windt, de zeer hoge lonen van f 1.20 die hier en daar uitbetaald wordon. Het gevaar van inflatie moet voorkomen worden en hierin zul Ion wij volkomen achter onze Regering staan. To hoge lonen zijn uiteindelijk voor den arbeider noodlottig, want te hoge Ionen ver oorzaken weer hogere prijzen, de sneeuwbal wordt steeds groter totdar wij geheel hodolven worden door de iuilafie lawine! Verheugend was vorder de mede deling, d at de Schilderslied rij fsraad hot beginsel aanvaard bad, dat hot. loon van don scliildersvalcinan gelfilc moest zijn aau dat der bouwvak arbeiders 1 Verschillende vragen beantwoor dend, wees do Hoor Windt op de karakterloze houding van den arhei der, die zich niet wil. organiseren, maar wol de vruchten plukt van hei werk dor organisatie. Is hierop de term profiteur ook niet toepasselijk V T»c patroons dienen erliter wel te bedenken, dat zij zich *verbouiien hebben om alleen georganiseerde arbeiders in dienst 1.e nemen,het komt de laatste tijd voor, dat sommige patroons zich hieraan niet houden! Centramaatregelon va-n de zijde dei arbeidsorganisatie kunnen zij ver wachten! Ook het Arbeidsbureau kan hieraan meewerken dit envoi to be strijden! Anderzijds mag ook de arbeider na het werk geen tussen tijdse karweitjes op eigen gelegen heid aannemen, immers in de aan vullende overeenkomst verplichten de arbeiders zich t.o. de patroon niet te werken voor dorden. Wanneer wij dus de patroons op bun plichten wijzen, mooten ook wij arbeiders onze plichten tegenover hen na komen 11 lie Bedrijfsorganisatie, de droom van de toekomst! Dringend nodig voor do verwezen1 ing van dit ideaal is de ontwikkei^g van onze jonge arbertlers. Cursussen zullen worden gegeven, want sterk zullen wij ar beiders moeten staan in de toekomst. Dal kan alleen als wü in staat- zijn onze belangen op overtuigende wijze te verdedigen, maar daarvoor zullen onze arbeiders zich moeten verdiepen in dc studie der problemen, die met- de organisatie van bet bedrijfsleven samenhangen 1 De standsorganisaties zuilen daarbij leiding gevon, de bestudering van do bedrjjfssehapsgedaohte ter hand no men' en propageren, haar doei en on wezen moeien bepalen, terwijl daarnaast de vakverenigingen aan de godachto de concrete vorm zullen geven Tri grote lijnon wordt de or ganisatie van het- bedrijfsschap voor het Bouwbedrijf als volgt gezien :de drie leidinggevende arbeidersorgani saties, do katholieke, de christelijke en liet N.V.V. zullen als zelfstandige organen met eigon wereldbeschou wing. een topleiding aanvaarden bo- sta-ande uit drie vertegenwoordigers van iedere organisatie, Deze top be staat dus uit 9 mensen en beet bedrijfsunio der bouwvakarbeiders! De drie leidinggevende werkgevers bonden vinden hun eenheid op dezelfde wijze in een bedrijfsunie. Deze twee unies lesamen vormen dan hel. Bedrijfsschap der bouwindustrieDe loden van het bedrijfsschap zijn per soonlijke verantwoordelijk en zijn dus 'niet gebonden aan hun organi saties. Als een geheel verkrijgt dit-orgaan publiekrechtelijke bevoegdheid d.w.z. dat het binnen het kader van het bouwbodrijfsleven hiervoor verorden de maatregelen kan uitvaardigen en recht kan spreken bij eventuele ge schillen in de bouwwereld. Dit- is de verwezenlijking van het ideaal, dat arbeider en werkgever naast elkaar werken als deelhebbers aan den arbeid; die God ons allen als een heilige plicht oplegde! JTet is de verheffing van don wer kende mens, de arbeider zal waar dering vinden bij zijn patroon* cn de patroon bij den arbeider, want samen werken wü aan hun arbeidsprogram Daarvoor is nodig een groot idealisme, een sterke liefde voor zijn werk en een drang naar grotere ontwikkeling. In dezo grote werkende gemeenschap zal de arbeider zijn gehechtheid kun nen tonen aan zijn volk, zal hij mee kunnen heipon aan de wederopbouw van zijn vaderland Dit is de geest die leeft onder de leidende mannen onzer arbeiders, ge dachten die weldra gemeengoed zul len moeten worden van allen die

De Zwijger | 1945 | | pagina 2