Deze oorlog verslindt scheepsruim te Het is niet te vergelijken met de strijdt tegen Duitsland, ook al moest de aanvoer over zee komen. Hier zijn voor Engeland en Amerika, de afstanden zo gróót, dat zij in den Pacific driemaal zoveel scheepsruimte behoeven als tegen Duitsland. Zelfs de springplank Okinawa ligt nog 362 mijl van de Zuidpunt van Kioesjoe en 972 mijl van Tokio! Toch is deze afstand nog klein, want de basis der vliegende super forten op de Marianen is 1460 mijl van Tokio verwijderd. Het is mogelijk om vanaf Okinawa met deze reuzen twee vliegtochten per dag te maken naar de indus triegebieden in Zuid-Japan. Hier wordt dan vooral gewerkt met brandbommen, in Mei j.l. was reeds 32 vierkante mijl van het industriële centrum van Tokio uitgebrand. Tokio eerst 7 millioen inwoners tellend, heeft nbg onge veer 300.000 bewoners, meest soldaten en arbeiders, nodig voor de luchtverdediging der stad. de rest is geëvacueerd. Het verschil tusschen de posities van Japan en Duitsland Hierop wijst Admiraal Sir Howard Kelley in de Sunday Times van 17 Juni en zegt: Duits land had deel gehad aan de Europese beschaving en was daaraan ontrouw geworden, Japan echter heeft er nooit aan deel gehad! Japan's opvattingen over wreedheid en hardheid zijn inder daad geheel anders dan de onze Maar er is een verschil tussen de mentaliteit van het Japanse leger en die der burgers, (in zekere zin een parallel met „Partei" en „Wehrmacht" in Duitsland). De militaire kaste van vooral jonge officieren heeft deze oorlog ont ketend. „De enige mogelijkheid, aldus Admiraal Kelley, waarmee de oorlog vermeden had kunnen worden, zou die ener revolutie geweest zijn, welke dit militaire despotisme had moeten breken en vervangen door een demo cratische regeringsvorm. De Ja panse boer is uitgebuit, zijn levensstandaard was erg laag en er is onrust geweest, maar het leger alléén had wapens, revolutie was onmogelijk 1" De mogelijkheid dat na de nederlaag er mogelijk heden zijn voor het vormen van een burgerlijke regering ontkent de' schrijver niet. Volgens hem zou zelfs de Keizer hierin een grote rol kunnen spelen eiPeen matigende invloed kunnen uit oefenen Intussen heeft Luitenant-Gen. Stillwell, commandant van het Britse 14e leger, verklaard, dat het onwaarschijnlijk is, dat Japan onvoorwaardelijk zou capituleren en dat iedere duimbreed grond van den weg naar Tokio zou moeten worden bevochten. „Ik. vind het erg onverstandig, aldus Stillwell, op iets anders te rekenen dan op een strijd op leven en dood en al onze voorbereidingen voor den oorlog tegen Japan moeten hiervan uitgaan." Gen. Stillwell sprak zich niet uit over den duur van den oorlog in het Verre Oosten, maar uit boven staande beschouwing moge enigs zins blijken, dat deze gigantische strijd nog veel „zweet, bloed en tranen" zal vergen. Daaraan zal ook Nederland zijn deel hebben, onverantwoordelijk zou het zijn onze ogen daarvoor te sluiten. Dinsdag 10 Juni j.l., twee jaar geleden, op 10 Juni 1943, begon de aanval op de vesting Europa met de invasie van Sicilië, de toegangspoort tot Italië. Deze wereldhistorische operatie werd uitgevoerd in 5 weken onder leiding van Generaal Eisenhower. De Regeringspolitielc op monetair gebied Het zwarte geld zal achterhaald worden, een actie waarvan onze zwarte broeders deze week het voorproefje hebben kunnen ge nieten. Weliswaar treft de inle vering van de 100 gulden biljetten thans alle bezitters, maar de bona fide eigenaar kan gerust zijn. De intrekking van de 100 gulden biljetten is slechts een begin, er volgen volgens Prof. Lieftinck nog meer verrassingen. De argumenten die onze Rege ring voor haar politiek aanvoert zijn drieledig 1) op deze wijze kan mende hand leggen op geld, dat op laakbare wijze is verkregen; achterhaling van de zwart handelaren 1 2) de in omloop zijnde hoe veelheid wordt er door inge krompen; ingrijpen was nood zakelijk om een aanzienlijke waardedaling van het Neder landse ruilmiddel te voor komen 3) voorkomen wordt belas tingontduiking door collabo rateurs en zwarthandelaars. Tevens zal alle aankoop van Nederlands bank- en muntpapier in het buitenland worden gestaakt. Er zijn thans in Duitsland n.l. aanzienlijke bedragen in omloop, die uit de circulatie genomen moeten worden. Inmiddels heeft het Nederlandse volk deze krachtige maatregel om nu eens werkelijk de oorlogs profiteurs in de nek te slaan met grote instemming begroet, ook al brengt zij voor de vele bona fide bezitters enige moeilijkheden mee. Deze worden echter gaarne op de koop toe genomen. Er zijn echter mensen die deze week voortdurend een pestbui hadden, het zal nog wel erger worden NIEUWS VAN VENRAY EN OMGEVING. Helpt mee aan cle zuivering Gedurende de bezettingstijd werd van iederen Nederlander verwacht en dit was ook zijn plicht, om zich als goed vaderlander te ge dragen. Vanzelfsprekend hebben velen zich waarlijk als vaderlanders gedragen. Een gering percentage van de bevolking echter heeft onze ver wachting ten spijt haar plicht niet begrepen of niet willen begrijpen. Zij heeft het Nederlandse volk, het Nederlandse economisch be staan verkwanselt en verkocht; zij zal hiervoor moeten terecht staan en boeten. Teneinde tot de berechting te komen zijn. hier ten lande de Tribunalen ingericht, welke advies inwinnen van de z.g. zuiverings commissies Het heeft lang geduurd voordat deze laatste commissie's hun werk konden beginnen doch thans blijkt U uit de verschillende bekend makingen, dat zij hun taak aan vangen en deze in een korte spanne tijds willen beëindigen. De taak begint met het binnen korte tijd inzamelen van onder- teekende klachten en eindigd door het uitbrengen van advies aan de Militaire Commissaris en het Tribunaal. Stelt men nu de vraag: Welke klachten moeten worden ingediend en door wie? dan luidt daarop als antwoord. Iedere rechtgeaarde en rechtvoelende vaderlander moet aanklachten indienen tegen perso nen, waarvan hem feiten bekend zijn die het vaderland nadeel hebben berokkend, of zouden hebben kunnen berokkenen, of die beledigende gezegden hebben uit gesproken over leden van ons Koninklijk Huis. Indien gij een echte vaderlander zijt dan weet gij zonder meer wat een onvaderlandse daad is geweest. Weest vaderlander, door het aanbrengen van dergelijke feiten. Breng evenwel geen onbewijsbare kletspraatjes en verhaaltjes onder het oog van de zuivereringscom- missie, want daarmede dient gij het land niet. Weest vaderlander, door het helpen van de Politieke Recherche bij haar moeilijke, zware en on dankbare taak. Weest vaderlander en gedenk, dat door een ongemotiveerde, aangedikte af verdraaide verklap ring misschien een geheel huis houden ongelukkig wordt gemaakt. Daarmede dient gij het land niet. Weest vaderlander eerlijk en oprecht. Kent geen vriendenpolitiek ga zuiver te werk op positieve feiten Veroordeelt evenwel niemand meer na afloop van de termijn waarin de bezwaren hadden moe ten zijn ingeleverd, want dan is het Uw schuld dat die of die persoon niet vervolgd is, Daaromweest vaderlander en oordeelt snel en rechtvaardig. Gij dient daarmede Uw eigen vader- derland en Uw medeburgers. Militair Gezag BEKENDMAKING Zuivering Gemeente personeel Venray De Militaire Commissaris voor Noord-Limburg (Venlo) maakt bekend, dat is ingesteld een Ad viescommissie voor de zuivering van het gemeentepersoneel van Venray. Wie omtrent leden van 'dit personeel (daaronder begrepen het personeel van den distributiekring Venray, indien door de gemeente Venray aangesteld) gegevens of inlichtingen kan verstrekken over houding en gedragingen in poli tiek opzicht gedurende de bezet ting, wordt verzocht deze in te dienen bij den Secretaris der Commissie, den Heer Th. Volle- bergh. Hoenderstraat 12 te Venray. De indiening moet schriftelijk, met onderteekening geschieden, onder opgave van eventueele getuigen en overlegging van eventueele bewijsstukken. De ge legenheid tot indieningen sluit 25 Juli a.s. Toelichting In verband met bovenstaande bekendmaking moge het volgende ter verduidelijking dienen: Onder „gemeentepersoneel" zijn begrepen de ambtenaren en werk lieden in dienst der gemeente en het personeel van den Distributie kring Venray. De zuivering is niet alleen toepasselijk op het huidige personeel, maar op ieder die tijdens de bezetting in dienst der gemeente is geweest, ook al is deze intusschen ontslagen of naar elders vertrokken. Om deze zuivering tot een goed einde te brengen, wordt de volle mede werking gevraagd van alle inwo ners van Venray. Deze zuivering mag echter niet ontaarden in het voeren van dorpspolitiek! Het is zaak om het gemeente personeel weer het aanzien terug te geven, welke het voor de oorlog altijd heeft genoten! De commissie bestaat uit de volgende Heeren Th. Peeters, Olrlo, Voorzitter Th. Vollebergh, Venray, Secretaris P. Schoester, Districtsbeambte S.V.M. C. van Moerkerken, Wachtmeester A. Vermasten, Gemeenteonvanger Zuivering Politie Geïnstalleerd is een Zuiverings commissie voor de Politie in Noord-Limburg omvattende de gemeenten Venray, Horst, Meerlo, Broekhuizen, Wanssum, Bergen, Gennep, Mook, Ottersum, Arcen en Velden. Deze zuiveringscommissie be staat uit de Heeren: Aan klachten overpolitiemannen betreffende hun houding tijdens de bezetting, bij aangeteekend schrijven in te dienen bij de secretaris Opperwachtmeester Achteris te Well vóór 28 Juli 1945, Zuivering Arbeidsbureau Venlo met onderhorige kantoren De Militaire Commissaris voor Noord-Limburg (Venlo) maakt bekend, dat hij in overleg met zijn ambtgenoot voor Midden Limburg heeft ingesteld een Ad viescommissie voor zuivering van het gewestelijk Arbeidsbureau Venlo met zijn onderhoorige kan toren en zitdagen. Wie omtrent de ambtenaren, behoorende tot dezen dienst, gegevens of inlichtingen kan ver strekken over houding en gedra gingen in politiek opzicht gedurende de bezetting, wordt verzocht deze in te dienen bij den secretaris van de Commissie, den Heer J. van Oyen, Dorpstraat, Horn. Deze indiening moet schriftelijk met onderteekening geschieden, onder overlegging van eventueele bewijsstukken en vermelding van eventueele getuigen. De gelegenheid tót indiening sluit 25 Juli a.s. De door de Gemeenschap Oud-Illegale V/erkers Nederland gehouden collecte heeft voorzover thans bekend is opgebracht in: Venray f 837.61 Leunen 160.01 IJsselsteyn 269.06 Geysteren 113. Veulen 66.72 Castenray 98.89s Oostrum 84.59 Merselo 154.. f 1783.885 Drs. van Banning, Burgemeester van Gennep, Voorzitter Mr. Rieter, Officier van justitie Achteris, Opperwachtmeester Well C. van Moerkerken, wachtmeester. Venray A. Vermeulen, Lid G.O.I. W. Venray

De Zwijger | 1945 | | pagina 2