Het Nieuwe Kabinet Beseft U WANNEER U lastert! Russische veeleischendheid Gewestelijk Arbeidsbureau Venlo Een gekke indruk. Ni leuws van Venray en omgeving. onredelijker van Russischen kant, omdat Rusland met dien oorlog in het Verre Oosten niets te maken heeft, en er zich dus niet op kan beroepen. Of heeft Rusland misschien andere plannen? Zijn verdrag van vriendschap en neutraliteit met Japan loopt eerst over een klein jaar af. Japan zou er zich zeker niet aan gehouden hebben, als het heil daarvan verwacht had. Aan de Russisch-Mandsjoerij- sche grens is het wat onrustig. Er zijn daar ongewone manoeuvres. De Russische luchtmacht is er zeer versterkt. Men weet nooit wat zenuwachtige Japansche militairen zich voor ongerijmds in het hoofd halen.... San Francisco schiet niet op, door een onredelijke onverzette lijkheid der Russen. Niet enkel de vier andere leden van de Groote Vijf. maar zelfs de pro- testeerende kleinere mogendheden waren bereid, in het vetorecht van ieder lid der Groote Vijf te berusten, als dit enkel gold ingeval van economische of militaire sancties. Eerst hadden de Russen erin toegestemd, dat geen veto van kracht zou zijn tegen behandeling of onderzoek van een zaak. Maar dat hebben zij weer ingetrokken. Nu eischen zij een recht van veto, zelfs tegen bespreking van een geschil, dat gevaar voor den vrede oplevert. Rusland eischt dus een volko men vrije hand voor zich zelf (en zijn beschermelingen) wat zij ook ondernemen. Niemand zou in de gemeenschap voor vrede en veiligheid zijn stem ertegen mogen verheffen. Op die manier schept men een caricatuur op een wereldorgani satie. Het is een troost dat niemand eraan wil. Is het een uiting van Russisch wantrouwen, dan gaat dit zoover, dat het iederen staat onbruikbaar zou maken voor internationale samenwerking. Dr. van Blankenstein Voorzitter van den Raad van Ministers, tevens belast niet alpemeene oorlogsvoering van het koninkrijk: prof. ir. W, Sohermerhorn. Buitcnlaudsclic Zaken: mi. E. N. van Kleffena. Minister zonder portefeuille, tevens plaatsvervangend Minister van Bultenlandsclie Zakenmr. J. van Rooyen. Oorlog: nir. J, Meynen. Marine: J. M. de Booy. Overzccschc Gebiedenprof. dr. J. II. A. Logenmnn. Biniienlundsehe Zuken: dr. L. J. M. Beel. - Justitie: nir, A. A. N. T. van Kolfschoten Financiën: prol. int. I', Liefting. Handel en Nijverheid: ir. H. Vos. Voedselvoorziening. Landbouw en Visscherij: ir. S. L. Mansholt. Scheepvaart: J, M. de Booy. (ad Interim) Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen: prof. dr. G. v. d. Leeuw. Sociale Zaken: W. Drees. Openbare Werken: dr. ir. J. A. Ringers. Verkeer en Energie: tr. T. S. G. J. M. van Scliaik. Ingeleid door een bewogen toe spraak van H. M. de Koningin heeft Prof. Scherinerhorn in een krachtige en vertouwenschenkende rede de essentiële punten vuil beleid der nieuwe regering uiteen gezet. Samengevat komen zij hierop neer. 1De oorlog tegen Japan en de bevrijding van Ned. Indië zulllen tic eerste en voornuuiusle tauk der nieuwe regering zijn. 2. Internationale samenwerking met al onze bondgenoten. 3. 1 lerstel van internationaal handelsverkeer. 4. Voorlichting van liet buiten land over Nederlnnd en van Ne derland over het buitenland. 5. Krachtige eisen tegenover de geallieerden tot teruggave van of schadevergoeding voor de door dc Duitsers gestolen goederen en aangerichte vernielingen. F.is tot uuncxalic van Duits grondgebied 6. Vorming van een nieuwe Nederlandsche strijdmacht. 7. Liquidatie van het Militair Gezag hinnen korten tijd. (l Sept.) 8. Instelling van een nood- Parlement. 9. Krachtige hulp aan de ge trollen gebieden. De regering stelt zich op het standpunt dat het on geoorloofd is. dal dc ene burger nauwelijks een stoel heeft en een ander huisraad bezil: dat hij een- inuul tn de week of in het geheel niet gebruikt. 10. Oorlogswinsten vervallen zonder uunziens des persoons aan de gemeenschap. 11. De zuivering zal zeer rlratisch worden uungepakt. 12. Krachtdadige beslrijdingder bureaucratie. 13. Noodplan 1945 en een positief herstelplan 19461948. 14. Krachtige staatszorg voor de nagelutcn betrekkingen van onze gevallenen. 15. Eerli|ke en zakelijke voor lichting. Wegens plaatsgebrek kunnen wij nog niet verder ingaan op deze uitvoerige regeringsverklaring. I let is in leder de taal, waarnaar ons volk zo lang beeft verlangd. Laten wij aan dezo mannen ons grootste vertrouwen schenken, want bel gaat erom „Nu of Nooit". Moge Gods Zegen op hun uiterst zware en verantwoordelijke werk rusten mmmiHminiHni mm ■nimniHiiHiitiiiiiiiiiiiinimHiiiiHiuiin NiiiMiHiMiMnHiiiiHi unmiHiimNHiniitiinm MHimMMiMmim«m»»Minnmimimnuniifiiiiiiiiiinnnn»i miimmminiiiimmiiiium minimum»! mimiiuiiwniHi Bijkantoor Venruy I er uitvoering van de lastgeving vun den-Militairen Commissaris in Noord- en Midden-Limburg maakt de directeur van het Gewestelijke Arbeidsbureau Venlo bekend 1. Werknemers, die in aan merking wenscben te komen voor een mtkeering over bei tijdvak van 1 October tot do dag der bevrij ding kunnen zich vervoegen bij de R.K. Arbeidersbeweging Ln Lim burg, die lil iedere pfuats zitdagen zul houden, teneinde de arbeiders behulpzaam te zijn bij het invullen van hei benoodigde formulier. I)e R.K. Arbeidsbeweging zul door bekendmakingen ter plaatse de ur- beiders op de hoogte brengen van bel tijdstip, waarop de zittingen worden gehouden. Arbeiders, die van vorenstaande hulp geen gebruik wenscben te ■naken, kunnen op liet Arbeids bureau Ven ray een formulier in ontvangst nemen. Dit lormulier wordt Ingevuld en afgegeven aan den werkgever, waar de werknemer op I September 1944 tewerkge steld was. Arbeiders die werkzaam waren bij ondernemingen, die thans niet meer bestaan en waarvoor geen beheerder of bestuurder is aan gesteld. kunnen het formulier bij liet Arbeidsbureau indienen. 2. Werkgevers, die van hun arbeiders het verzoek ontvangen de hierbedoelde linancieelc uil- keering voor hen aan te vragen, dienen zich met hel Arbeidsbureau Venlo of een zijner bijkantoren in verbinding te stellen, teneinde de noodige formulieren In ontvangst te nemen voor het indienen der uanvragen. Kantooruren van 9-12 uur v.m. In de Zwijger vun Zuterdug j.l. schrijf ,.LI Dorado" onder het opschiilt.. Goudmijntjes het vol gende; „Tusschen haakjes zij hier op gemerkt. dut de fanfare op den terugtocht van 't kerkhol een vroolijke marsch begon te blazen. Ik weet niet of dit typisch Lim burgsch is het is mij namelijk de laatste tijd meermalen opgevallen maar liet maakt in alle geval ecu gekke indruk. I oen ik het goudmijntje gelezen liud. kwam de gedachte bij me op. al Venraysch Harmonie de schuld was dul er zoo weinig geoHerd werd voor het monument en ook de gevallen vrienden niet willen eeren. omdat ze op dc Eindstraat aangekomen een marsch begon te blazen. Neen mijn waarde ,.EI Dorado" op de eerste plaats weet U niet of dit typisch Limburgsch is. dan moet er ook geen critiek op uitge oefend worden. Op bijna iedere plaats in Lim burg zijn de bevrijdingsfeesten gevierd en werden ook de gevallen geallieerde vrienden herdacht. Na zoo n herdenking werd de dag overal voortgezet met muziek en zang. Ook hier in Venruy was dat zoo. De herdenking werd hier besloten met inurscli Fnnèlire vun Chopin en hranslegglng op ,1e graven, wanrvun er ook een bij was van de leden der Venray- sche Harmonie. I lierna stond op het programma van de Harmonie een bezoek te brengen uun de oorlogsgewondcn. zieken eri zusters In het St. Fli- subeth-ziekenhuis. om ook deze een stukje van de bevrijdingsleesten Ie laten meemaken. Dit tweede gedeelte dan werd ingezet mei een feestmarsch, wal volgens „EI Dorado een gekke indruk maakte en wat volgens zijn mcening de luulstc lijd meermalen voorgevallen was. ..El Dorado" hel is werkelijk een typisch Limhurgsrhe gewoonte, maar indien U meent dut Vcnray's I larmonie, door die vroolijke marsch alle offerzin van cle burgerij eruil geblazen heeft, zijn alle jongens .en ook ondergeteekende gaarne bereid een optocht met collecte ten bate houden. het monument te De wnd. Directeur van Venruy'a I larmonie J. E. SIJBERS Terug in VENRAY. Onlangs is een zoon uit ons dorp teruggekeerd en wel ecu voortreffelijke zoon: De Zeereerw. Pater Dr. W. Voesten. Op een uvond is hij gekomen, van ver uil Dullschland naar de intieme huis kamer vun zijn fumilic. In stilte is hij gekomen, In slilte is hij gegaan. Daar de autoriteiten nagelaten hebben aan deze Priester bun ere-betnnn te bewijzen en levens duurmede in liet openbaar niet van hun medeleven hebben blijk gegeven, stellen wij het tot plicht dit in de „Zwijger" alsnog te doen, AI is het misschien legen de zin van deze eenvoudige man, toch moeten wij zeggen, dat wij trots zijn op deze Venrayer. Hij. die zich vrijwillig heeft aangemeld, om de gevangenen tot troost en hulp te zijn bij bun gedwongen afzon dering. Wij kunnen niet beseffen, van boe grool nut deze- man is geweest voor hen die, die meer dan vroeger een flinke steun noodig hadden. Deze Pater is zich bewust geweest vnn zijn taak als Priester, wunt onhuulzuciitig cn alle gevaren trotseerend is hij gegaan alleen voor hei welzijn der inciisclicn. Hij is waarachtig Middelaar geweest tusschen God en mensen. Dit is een zoon van ons dorp. Och ik weet, dat ik in de versie verte niet weergeef, wal hij stilte en verborgenheid heeft gepresteerd, maar moge de Puter zelf cn zijn familie hierin een bewijs vinden van onze Irois en ons medeleven. De nood van Venray's Harmonie. Bestuur en leden van de Ven- raysche Harmonie richten tot de Ingezetenen van Venray een ver zoek om steun. Na de evacuatie is gehleken, dat een groot uantul instrumenten spoorloos verdwenen is. Tot nog zijn wij geholpen voor n' groot deel met geleende instrumenten, welke binnenkort teruggevorderd worden. Reeds zijn ccnigc instrumenten aangekocht. Aangezien de prijzen, welke oHiciee! zijn vastgesteld, meer dan hei dubbele van voor den oorlog bedragen is een geldsom van omstreeks f 40(40.noodig voor de harmonie up behoorlijk peil ie brengen. Bijdragen voor dit doel kunnen gedaan worden bij ieder lid van K 2445

De Zwijger | 1945 | | pagina 2