Radio-rede bij de r bevrijding. M. DE KONINGIN: r. dOver den zender „Herrijzend No rland" lieeft II. M. de Koningin terüagavond de volgende redo tot ir volk gericht: „Mannen en Vrouwen van Neder- nd. Onze taal kent goen woorden oor hetgeen in ons aller hart om- •iaat in onzo ure van de bevrijding van geheel Nederland. Eindolyk. zijn wij weer baas op eigen erl' en in eigen haard. Verslagen is de vijand, van Oost iot West van Zuid tot Noord, verdwenen het vuurpeloton, do gevangenis en het martelkamp, voorbij is de natneloozedruk, de nim mer aflatende gedachte aan de ver volging, welke u vijf jaren heeft ge kweld. Warmen dank breng ik namens u allen aan onze bondgenooten, voor do bovrijding en de redding uit den droigonden greep van den honger, hulde breng ik aan onzo Nederland- sche Binnenlandsche Strijdkrachten, die hun uiterste inspanning gaven en nog geven voor de bevrijding van ons volk, hulde aan allen, die Ie land, tor zee en in de lucht, binnen of buiten het rijk, hun krachten gaven, on hierbij reken ik natuurlijk de visschors en varenden, hulde aan allen dio vielen, door hun leven te geven voor do vrijheid en de velen, wier strijd, ontbering en lijden nooit zullen bekend worden, omdat, er geen overlevonden zijn, die ons biervan kunnen berichten. Hulde aan allen, die hetzü door hun dood hetzij door zich dagelijks in gevaar te begeven ons dozen dag hebben doen beleven. En zeer bijzonder gaan mot u mijn gedachten uit naar allen die dezen dag niet met ons mogen beloven, en Ik deel de smart der talloosjvelen, die nog in onzekerheid verkeeren omtrent het lot hunner dierbaren. Vervuld van diepen eerbied en be wondering brengen Wij hulde aanu, voor uw verzet waarin gij in deze bange jaren zoo schitterend hebt vol hard, een verzot, dat u heeft, samen gesmeed tot een eendrachtig volk. dat zich van zijn roeping bewust, zijn plaats in de wereld hernemen wil. Onder den druk van den over weldiger hebben we onze volkskracht teruggevonden en wij zullen thans het bewijs moeten leveren, dat ons evenwichtig karakter onze stuwen de volkskracht en eeuwenoude be schaving de daden zal weten to stellen, die de wereld toonen wat wij vermogen. Laten wjj allen onze handen ineenslaan en gedreven door onze innerlijke kracht, onzen plicht verstaan en niet achterblijven op don weg, waarop zij die wjj in hooge eoro houden, ons voorgingen, den wog, die zij ons met hun hartebloed heb ben gewezen. Ons allen wacht con grooto taak, waarin wij weer vorcenigd onszelf kunnen zijn. Laudgenooton in Oost on West ook voor u is doze dag een histo rische datum on het is ons een groote voldoening, te weten, hoezeer go met ons meeleeft. Meer dan ooit zijn wo in den geest vereonigd met onze rijksgenooten in Nederlandseh- Indio, dio nog zoo bitter ondor don druk' van den vijand moeten leven. Moge ook voor hen, mede door onze krachtsinspanning, de bevrijding spoe dig komen. In de ontwikkeling der laatste maanden mogen wij onge twijfeld een gunstig voortneken zien. Landgenooten, wij honden thans onzen blik gericht op de toekomst. Nederland zal herrijzen en zijn groote roeping in de wereldgeschie denis vervullen. f IN MEM0R1AM JOHAN Dinsdag 21 April had te Roggel de plechtige lijkdienst plaats voor wijlen Johan, dfiii van ouzo dappere Von- rayse jongens, die in dienst van het Vaderland door een vjjandolijke kogel omkwam. Op weg mot twee kame raden om een hem door zijn comman dant gegeven gevaarlijke opdracht te volbrengen, trof hem onverhoeds de dood, tegenover hot kapolleije van O.L. Vrouw van don Vrodo, op Dins dagmorgen, 26 September 191-1, te Roggel, waar hij onderwijzer was. D.f&r, tegen do bosrand, werd hij deur zijn laffe beulen, ter ruste gelegd. „Be prepared" luidde zijn devies als hopman dor Verkenners. Hij was klaar, voor allen, voor iedereen, voor zijn door den bezetier getergd en afgebeuld Vaderland, voor God. die hem opriep lot Zich. Toeuiu September de eerste stralen der Bevrijdingszon aan den horizon opschoten was hij klaar, om do hel pende hand, nog ondergronds Loen en gevaarlijk, te bieuen. God verlangde z;jn jong, tintelend leven als losprijs voor onze bevrijding. Hij, onversaagd, vervuld van diep plichtsbesef, heeft het gegeven. Zijn bedroefde ouders, Yenray, RoggeI, mogen trots zijn op deze jonge held. Roggel heeft dit getoond. Grote, vredigwitte wolken stonden in de diep blauwe, milde voorjaarslucht boven ons schone Limburgscheland schap. dat vol wonden geslagen door do gesol van de oorlog, moeizaam zijn herstelling ligt af te wachten. De bijna ongoschondon kerk van bet stillo, landelijke Roggcl, vulde zich lot in do uiterste liookon. Leden van de B.N.B.S. vormden oen stramme erewacht rond do katafalk. Ontroe rend klonkon de roine kinderstemmen door hel kerkgebouw: Requiem aeter- nam, dona eils Domino. Do eeuwige rust schenke hem do Heer. Na de H. Mis zotto dc stille stoet zich in beweging naar kot kerkhof, waar inmiddels de dode begraven was. Aan de groeve, gesierd met een eenvoudig kruis en oen tuil vroege bloomen. sprak do commandant dor N.B.S. enige hartelijke woorden van afscheid. Hij schelste Johan als een plichtsgetrouw, moedig Noder- lander, te vroeg weggerukt om het hevel te voeren over een compagnie jongens, bezield mot hetzelfde streven, dezelfde gevoelens als hij: „Parati estote". 1-lij was steeds bereid te helpen, onbaatzuchtig, heeft zijn leven gegeven voor de goede zaak, die hij dienen wilde, uit liefde vervuld voor zijn land, zijn volk, voor God, aldus zijn bidprentje. Luid klonken de salvo's over het Limburgse land, waar nu het oorlogs rumoer verstomd is, als laatste af scheidsgroet van zijn st.rijd-makkers. Ondor de langzaam oprukkende kruit damp baden heldere kinderstemmet jes voor de rust. zijner ziel. Johan, rust zacht'. N.N. lOCS.ATV. De bal rolt op 't groene veld... De Vonrayseho sportvereniging werkt en moet de ingslagon koers volgend, 'n pracht toekomst tegemoet gaan. In do twoodo algomeone ledon- vergadering waren allo loden ook present word hot dofinitiove bo- stuur gekozen. Na 'n kort woord van den hoor J. Derksen, dio 't tot stand komon van een sportvereniging toojuichto en haar zijn beste wenson meegaf, kwam na 'n stemming het volgende bostuur tot stand: H. Janssen (voorzitter), A. Verbeek, Fr. Aerts, -J. Hendriks, Br. Legerius en B. Min. Eendrachtig samenwerkend zal dit bestuur, bou wend op de medewerking van al haar leden, van S.V.V. een grote sport- vereenigiug maken. In dit streven zal 'i belang der vereniging alleen doorslaggevend zijn en met eerlijke sterke hand zal men sturen naar 'i grootse doel: 'n gezonde sterke Ven- raysche sportvereniging, die'n voor beeld kan zijn voor de omstreken. Sport eist uiot alloon onthousias- me en sportieve lui maar ook mate riaal. Men kreeg zos nieuwe builen balion en een niouwo binnenbalI Broeder Heberachus zal verder nog zorgen voor een stolletjo gerepareerde ballen. Aan schoenen is nog een groot te kort. Voorloopig zal nog gospoeld wor den, in de oude trico's. Het <~aststellon van de klouron dor club wordt uitgestold totdat men weet waar men tussen kiezen kan (mogolijk zouden die klouron gecom bineerd kunnen worden mot do kleu ren van de andere sportverenigingen, indien de coördinatie van do verschil lende sporttakken inderdaad eon feit wordt.) Noodcompetilie Daar reiskosten nog steeds niet konden worden op- gegovon, word hier nog over go- sproken. Mot den heor Spaan hoeft mon 't over dit onderworp gehad, ovenals over do training. Tijdolijk zou men, indien de condities te aanvaar den waren, in Helmond de oud- internationaal en V.U.C.-speler van Gelder vragen. Aandacht zad ook be steed moeten worden aan de training der jongeren. Deze kwestie is een agendapunt voor de eerstvolgende vergadering. Als voorzitter van de elftalcommis sie is H. Berks, als secretaris A. Oommans aangewezen. Om 'n over zicht re krijgen over de beschikbare spelers worden allo spelers verzocht, zich bij een der elftalcommissieledon op te geven. De voorzitter merkt vervolgens op, dat de verplichting op hen rust, zo spoedig mogelijk de lopende zaken van de twee voormalige verenigingen af te handolon. Algemeen werd goed gevonden, dat de beide besturen doaor verenigingen zich daarmee be lasten. Do licor Fr. Janssen vraagt de aandacht van de vergadering voor de gymnastiek. Op voorstel van de voor zitter zal do heer Frans Janssen met do loden en liefhebbers van de gymnastiekvereniging in verbinding treden. Spoedig hoopt men vari plan nen en voorstellen iets naders te horen. Wannoor wordt 't contact gelegd met andero sportverenigingenV Na 'ii aansporing van do voorzltter om ook voor 'n kourige afwerking van het void to zorgon - taoofevlag- gen, doolnetten, goed getrokken lij nen wordt de vergadering goslotcn. SPORT. Ook Boxmoor I on II kon niet de Venrayörs een nodorlaag toebrengen. S.V.V. II speelde al gauw met 10 man on klopte Boxmeer II met 2 1. S.V.V. I speelde niet tegen, maar met Boxmeer en won met 8 J3. Hot spelpoil was meer als een klas ver schil. Vooral voor rust toen Boxmeer nog behoorlijk tegenstand bood simei- de S.Y.V. goed voetbal. Na rust was Boxmeer uitgespeeld eude Venrayörs speelde met hen. a-s. Zondag komt Steyl op bezoek en wij hopen, dat deze, vroeger een als zeer goede en sterke bekende 3de klasser, het Venray's elftal beter partjj zal kunnen geven. Het Venray's elftal zal dan kunnen bewijzen of zij werkelijk wel zoo sterk zullen zijn om Steyl een nederlaag toe te dienen. Wij zjjn benieuwd naar den uitslag S.Y.Y. II speelt om half twee een voorwedstrijd tegen Steyl II. Training. De eerste lep van d6 training ia j.l. Zaterdag begonnen. De opkomst, was vrij behoorlijk maar kan nog beLer. Eenige spelers ontbraken nog en wjj hopen deze bij een volgende les ook op het appèl te zien. De trainer kan geen vast systeem be hoorlijk in trainen wanneer niet alle spelers goed opkomen. De eerste in druk van van Gelder als trainer leek ons zeer goed. Daarom alle spelers bp de volgende lessen op tijd aan wezig en wij tellen dan geen achter blijvers. Junioren. Om zo spoedig mogelijk met een regelmatige training te kunnen be ginnen dienen de jeugdspelers, welke lid wensen te worden der R.K.S.Y.V., zich op te geven on wel bü de na volgende adressen: A. Gomman», Langstraat 40; J. Sehaeffers, Hen- seniusstraat 11 B; Br. Heberachus, Huize St. Servatius vanaf a.s. Zater dag, 's avonds tussen 7 en 8 uur. De oproep is bedoeld voor alle jeugd spelers van 12 tot 17. Ook degene welke zich reeds opgegeven hadden, worden verzocht, zich aan do boven genoemde adressen, opnieuw te mel den. INGEZONDEN. ZUIVERING EN ZUIVERINGSPOLITIEK Aangezien dit onderwerp verstrek kende gevolgen zal hebben voor ons vaderland, is het misschien nuttig hier enkele woorden aan te wijden. Er is over dit onderwerp al veel te doen geweest, waarvoor verwezen wordt naar een belangwekkend ar tikel van de Nederl. Binnenl. Strijd krachten in het Helmondscli Dag blad, het heengaan van Z.Exo. Min. Burger enz. Over het „fout" of „niet fout" zijn is dan ook nog niet het laatste woord gezegd en een defini tieve beslissing zal waarschijnlijk over dit onderwerp pas volgen, zoo dra de nieuwe verkiezingen in ge heel bevrijd Nederland achter den rug zijn. Inmiddels echter zijn in Brabant reeds Tribunalen ingesteld en deze bestaan natuurlijk uit ware Neder landers, die „niet, fout" zijn gewenst. Of men by de benoeming der ledon van de Tribunalen er rekening mee heeft gehouden, dat Brabant bijna uilsluitend katholiek is en of uit sluitend Brabanders hierin zitting hebben is me onbekend. Deskundigen zouden hier weieens een strijdvraag kunnen ontwikkelen, Indien men hiermede geen rekening heeft gehou den. Wij allen toch kennen in Lim burg de jaren brandende questies hoe hij Iiyk, Staatsmijnen enz. de belangrijke functies werden bezet door niet-katholieken on geen Lim burgera. Dit. ter opmerking by de Instelling van Tribunalen in Limburg en elders. Keeren wii thans eerst eens terug naar do misdadigers van 1940 en de leden der N.K.I1. Wat een corps van ervaren rechercheurs heeft, men hier alleen niet voor nooaig om deze op te sporen en voor het gerecht te dagen. Deze ontrouwe Nederlanders mogen zeker niet den dans ontsprin gen. Maar er is nog een ander soort Nederlanders, dio de aandacht, vra gen, l.w.: Zij, die huizen bouwden en steenen sjouwden voor den vijand. Zij, dia „vrijwillig" voor de Duit sers gingen werken. Zjj, die hun arbeiders of hun per soneel met de meeste accuratesse op gaven, wetende dat deze mensen in Duitsland werden tewerk gesteld. Zij, die wisten dat ze voor tewerk stelling in Duitsland t.z.t. zouden worden opgegeven, iu het Duitse grensgebied reeds „vrijwillig" gingen werken en op die manier da Duitse oorlogsmachine steunden vóór dat hun tjjd gekomen was. Zij, die den zwarthandel uiloefen- den en uitlokten, alsmede zjj die hierop niet voldoende toezicht uit oefenden of in het geheel niet indien zulks zijdelings was voorgeschreven. Welke mensen toch hadden koop kracht De kapitaalkrachtigen, de fabrikanten, mensen met drukke praktijken, goed bezoldigden enz. Zjj zijn het, die van den oorlog niets geleden hebben en dezen handel uit lokten. Zjj, die mot Duitsoh kapitaal roe rende en Onroerende goederen op kochten en hiervan bennis dragen. Zjj, die hun personeel of hun ar beiders op een stiekeme manier knechten, wetende, dat zij geen steun moer konden vinden bjj hun opge heven vakbonden. Was het, juk van don bezetter neg niet zwaar genoeg 2 Zeer zeker zon het, voorts betreurens waardig zijn, indien gevallen zonden aan het licht gebracht worden, dat aan don arbeider verlof zou zijn ge weigerd om de zoo hoog noodige levensmiddelen voor zijn gezin te verzamelen. Zij die onderduikers aanbrachten, alsmede zjj dio daarop vrijwillig jacht, maakten. Ook zy die geen gelegen heid gaven tot ontvluchten, hoewel dat. zonder zwarigheden had kunnen geschieden. Zij. die to punctueel waren by vee en paardenvorderingen, alsmede land bouwgewassen. Zij, die in eenig opzicht hebben meegewerkt, aan vorderingen motor rijtuigen. Honderden vrachtwagens zijn op dezo manier in de handen van den vijand gespeeld, terwijl zij tijdig haddon kunnen onderdui ken cn kunnen dienen voor de voedsel- cn kolen voorziening, vooral ook voor hot nog bezet gebied, enz. Ziehier oen wasehlijst, dio zoor zokor voor uitbreiding vatbaar is. Eon zware taak wacht hier degenen, dio mot dc opsporing worden belast. Men wil oon zuivering en wel van hoog tot laag. Het zou toch onbillijk zijn con schatter van landbouwgewassen to straffen, terwijl men de opdracht gever vrij laat of b.v. een agent ont slaan, terwyl zijn chef meer schuld hoeft. Het moet geen kikeboe spelen wordea hot verschuilen van den een achter den ander. Men zal opwerpen „groote honden bijten elkaar niet" en ik heb reeds hooren mompelen „men zoekt de kleinen, terwijl de grooten er weer langs piepen", Neen lezer, dat ben ik gezien de waak zaamheid van de Nederlandache Bin nenlandsche Strijd krach ton niet mot U eens. |Zio Holm. Dagblad) Wel geef ik too, dat er symptonen zyn, die er op wijzen, dat men in andere richting wil stuwen. Y7y allen

De Zwijger | 1945 | | pagina 2