Montgomery voorspelt de grote slag Ju n dam ent en WBEEO VERZ1CH T GODSDIENSTZIN 3 INGEZONDEN STUKKEN „DE ZWIJGER" maakte de artsen een verwijt dat zij hun practijk niet voldoend? waarnamen, geconcludeerd uit het feit dat de Engelse artsen overstroomd worden door Hol landse patiënten. De ziekenhuizen maakten verwijlen <Iaf er zoveel .onbelangrijke gevallen"' uit Venraij kwa men. Deze patiënten werden echter niet door onze art sen gestuurd. De ..trek" van de mens naar de Engelse artsen zal waarschijnlijk te verklaren zijn uit hel financiële voor deel Maar is de verhouding eigenlijk niet scheef dat deze artsen, afgezien van ongelukken en spoedgevallen, onze patiënten behandelen inplaats van de artsen die met de plaatselijke toestanden op de hoogte zijn Nadat er nog een opmerking werd gemaakt over de wenselijkheid van het ventgebod werd de vergadering gesloten, De Burgemeester die verhinderd was om. hij de ope ning aanwezig te zijn. feliciteert Dr. Hoyng nog met zijn herstel en hoopt, sprekend namens geheel Venraij, dat hij nog lang zijn krachten moge geven aan de be langen van Venraij. M.A. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) DE AANNEMERS EN DE WEDEROPBOUW Bij liet Lezen van liet verslag der derde vergadering gehouden dooi de Raat-, van Advies, viel liet rr.ïj op dar men van de moeilijkheden welke hier bestaan tussen werkgevers en werknemers nop niel goed op de hoogte is. En als eindresultaat sect reen dan maar zijn de uitvoerders wel allemaal meester ic hun vak 7 En hiermede krijgt de aannemer (uitvoerder 11 gemeentedienst) dan de indruk da1; hij de schuldige is. Schrijver dezes was met de opbouw var. Venraij reeds bezig voor rat de Gemeente met de opbouw begon; h j zal U een verslag geven van het gehele verloop, dan weten we waar de schuld ligt. en wat veel voornamer is. cell weten we ook hoe .iet wel Iran, En daar alleen is Venraij mee gebaat. Vooreerst het begin; de materiaal-vordering was reeds niet goed. Wij hebbc-n hier twee aannemers, die ora politieke redenen uitge schakeld zijn, die nou materialen voorradig hadden. Een van d:e aannemers kreeg liet 1111 nog klaar om ecu wagen pannen uit Venraij te slepen. Rij de andere aannemer stonden nog 50 rollen asphalt cp 't ma gazijn idat is 750 m- dakbedekking) en ook die waren op een zekere kc.cr verdwenen. Deze aannemers, die dus uitgeschakeld wa ren weten nu nog niet berer te doen dan de materialen, die Venraij zo hard nodig heefr, maar weg te moffelen. Vast cc zeker geen mooie daad, maar als men van Gemeentewege beter op zijn hoede was geweesl ware dit niet gebeurd. L11 thans komen we aan de regeling zoals Venraij zou worden opgebouwd Wij hebben reeus meer verwoestingen gekend, zoals overstro mingen en li v t bombardement van Venlo en Tegelen, waarbij w'j voor enkele jiviri ook voor grote moeilijkheden somden. Het komt "Mpt'chtef Voor. dmaan de TiaiTrt van iie ervaringen door ons' toen opgedaan, het ophouwsysteem van thans niet juist is. Bijvoorbeeld de aannemer wordt gedwongen te werken als uit voerder ir. Gemeentedienst (moet dus deg'aderen) en krijgt voor zijn werk 1.— per uur. moet daarvan betalen loonbelasting, ziektewet, ongevallenwet enz. De aannemer is echter nooit werk nemer geweest en had dus met loonbelasting, ongevallenwet ziek tewet enz. niets te maken, was echter particulier verzekerd, welke premie hij nu nog evengoed te betalen heeft, en hierdoor ontstaat de figuur dat ;iij verschillende kosten dubbel moer betalen. Nu heefr de aannemer ook nog hulpmateriaal nodig e.n het gehrnik hiervan kost de laatste jaren niet weinig en ook dir moet nog van zijn salaris af. Zodoende houdt de aannemer het hem toekomende I0011 niet meer over. Terwij! men toch verlangt dat de aannemer zijn volle honderd procent capaciteiten geelt. Het zijn twee dingen die ir.et elkaar in strijd zijn. met gevolg ontevredenheid. De werkgever kankert cat hij niet veel klaar krijgt en de aannemer kankert dar het hem rechtmatig toekomende loon niet wordt gegeven; daarnaast itaat dan liet werk dat oij iedere dag. die er onnodig verloren gaat, duizenden guldens kost. Het loon van de werklieden is ook, zolang als de opbouw' bezig is. te laag waardoor de arbeidsprestatie hun nerzijds eveneens niet die hoogte bereikt, die binnen her terrein der mogelijkheden ligt. Volkomen terecht! Ais LI van iemand werk verlangt, verlangt hij van LI het hem toekomende loon. Wij mogen het een gelukkig verschijnsel noemen, dat men heeft ingezien, dat het loon te Jaag is, en wat nog beter is allcrwege pogingen in het werk stc-lt om dit le verhogen. Alleen is het jammer dat men daar zo laai me,? komt. dit had men drie maanden eerder moeten doer.. Het was geen nadeel voor Venraij geweest, maar wel een zeer groot voordeel. De Gemeente Deurne waar ook opgebouwd moest worden, kon De berichten van de fronten zijn ook deze week weer gunstig. We zullen ons deze keer bepalen rot de krijgs verrichtingen in Europa. De Canadezen en Schotten, die in de sector ten Zuid Oosten van Nijmegen vechten, vorderen niet vlug. maar ze komen toch van dag tot dag verder. Na Kleef is nu ook Goch gevallen. De gevechten zijn verbitterd en aan beide zijden worden grote verliezen geleden. Weer en terein zijn opnieuw met in her voordeel van de ge allieerden. Rij Oefelt werden n-.eer troepen over de Maas gezet, Gennep, Ottersuni en Al Eerden werden bevrijd. Volgers ingekomen berichten werden echter geen burgers meer aangetroffen. liet is nog steeds niet duidelijk, war Montgomery met deze actie voor heeft. Troepenbinding Zuivering van het hele gebied tussen Maas en Rijn Of wijzen de bombardementen van de bruggen over de Rijn. voor al bij Wezel, de bombardementen van Munster en Osnabruck op een uitval naar het Noorden, om dan naar het Oosten af te zwenken en zodoende hel Roer gebied in te sluiten 7 In een redevoering sprak Mont gomery over de laatste knock-out. die spoedig zou ko men. Voor onze Limburgse gebieden over de Maas is de toestand er weinig heter op geworden. Wanneer in Gennep hoegenaamd geen burgers werden aangetrof fen, dan laat dil natuurlijk het ergste vermoeden van Venlo en Roermond. Over de sector aan de Roer zijn deze week bijna geen berichten uitgegeven. Daar schijnt dus voorlopig alles in rust te zijn. Ten Oosten van België.. Luxemburg en in het Saar- grbied oefenen de Amerikanen regelmatig druk uit. Ze. veroverden heel wat plaatsen o.a. Prütn. maar van, een groots opgezetre doorbraak door de Siegfriedlinie is ook hier geen sprake. Montgomery's rede heeft onze verwachtingen ge spannen, We hopen eigenlijk elke dag door iets ge weldigs verrast te worden. Aan her Oostfront staan de zaken er nog altijd zeer gunstig voor, alhoewel de opmars niet meer in zo n razend rempo gaat. In Oost-Pruisen zijn de Duitse divisies samenge drukt in Koningsbergen en in een smalle strook ren Zuiden van deze stad. Hun toestand is hopeloos. Ze hebben nog een poging gedaan uit te hreken naar het Noord-Westen met de bedoeling de haven Pillau te bereiken. Ilier zou eventueel de mogelijkheid bestaan, om scheeps te gaan naar de Heimar Deze pogingen zijn echter verijdeld, en zij zijn thans uitverkoren de heldendood voor den E'iihrer te sterven. Een minder gunstig feit voor de Russische leger leiding is het sneuvelen van den bevelhebber Czernia- kowski. Hij was de zoon van een Joods spoorwegar beider, pas 37 jaar oud en een buitengewoon bekwaam legerleider. Na de omsingeling van de sterke vesting Graudens is Rolcosowski langs de Wester Weichseloe.vër 'opge rukt naar Danzig en staaf thans ruim 60 km. vamdeze stad. Meer naar het Westen beweegt zich het Russische leger in de richting Stettin. Dc gevechten zijn gaande voor de stad Stargard, waar de Duitsers een tegen offensief lanceerden, hetgeen echter afgeslagen werd. Door deze Russische stoot is Duitsland afgesloten van Pommeren. zijn voornaamste aardappelvoorraadschuur. Naar het Zuiden staan de Russen aan de Oder bij Eranfcfort en Küstiin. Het schijnt, dat ze hier de toe stand consolideren. Zoals men zich herinnert, hadden de Russen enige maanden geleden hun front vooruit geschoven tot aan de Weichsel. Hier vormden ze drie bruggenhoofden en consolideerden daarna de toestand. Vanuit deze bruggenhoofden werd in Januari l.l, het nieuwe geweldige offensief gelanceerd. Thans is hel front tot aan de Oder gebracht. Ook hier vormden ze bruggenhoofden. Hef is waarschijnlijk, dat ook hier dezelfde tactiele wordt toegepast De legers van Kouiev zijn naar het Noord-Oosten dit op eer. veel vluggere manier, reeds voor dat men net de werk zaamheden begonnen was. Nu komen we dan aao .te-Werkwijze zoals Venr.iii .opgebouwd muet worden. Er bij moet gezegd worden, dat hier wel de kern van alle moeilijkheden en ontevredenheid ligt. Om rlir echter re heel te behandelen wil ik in verband mer de papierschaarste reke ning houden en slechts ?en voorbeeld geven. Hier werkte een aan nemer met 6 man personeel (reeds voordat de Gemeente met de ophouw bezig was): resultaat: 2-1 dagen tijds 26 woningen dicht, dar is globaal genomen met 6 man per dag 1 woning. De Gemeente werkt thans reeds lang met 500 man, en als men er nu eens lik') man uiteb voor dc opruimingsdienst, dan kan iedereen voor zich wel even nagaan hoeveel woningen er reeds dicht hadden kunnen zijn gemaakt, Nu zou men hoogstens kunnen zeggen, die woningen zullen we! niet veel beschadigd zijn geweest. Als er echter woningen bij zijn waar 4000 pannen opgelegd moeten worden en ook nop waar 4 merer luip geheel var. weggebrand is, dan kar. men gerust zeggen dat vele (>ru en aanwezig waren om dit huls onder her stel te laten vallen. Er rijn zeker nog zwaarder beschadigde wonin gen, maar ook legio lichtere. Nu wil ik hiermede niet beweren, dat die aannemer een uitzondering is, neen ik acht het heel goed mo gelijk, dat iedere aannemer dit klaar krijgt als de spil waar alles om moet draaien, dus de leiding, goed is. Wanneer de leiding van een schip, var n leger ol wat ook, niel prime is, bereikt men nooit 't gestelde do?!. Fm zo zijn hier reeds weken verloren gegaan. Wat gaat dat kosten, hoeveel gaat er zo verloren door waterschade aan cc gebouwen, aan de meubels, heddegoed enz. Tiet is gewoonweg niet tc schatten, maar dat liet duizend? en nog eens duizeudc gul dens kost is wel te zeggen, vooral a's r.ien maar even bedenkt dat ecu gewoon slaapkamerameublement in 1944 reeds 1200 gulden kostte. Daar bij dar. te moeten toezien dat er zoveel dagen ver loreu gaan, is toch wel al t? erg, En terwijl ik dat schrijf sijpelt de regen voor dc zoveelste maal onnodig door zeer vel? woningen. Vet der moeten we ook nog eens even belichten hoe h?t met de huizenkeuring staat. Verschillende woningen, die nog zeer goed te repareren waren zijn reeds gesloopt. Een voorbeeldeen schilder knmt bij me—lier builen s'aat hen- nader cbn bcHnn wv wiagj ~„f er nu niets uuii le doen is dat ze zijn woning laten staan; zij stond n.k op de lijst u:u afgebroken te worden. Ik nam die woning op en moest constateren dat cie woning nog zeer goed te herstellen was, II; gaf hem oen bewijs dat zijn woning zeer goed herstelbaar f.vas. Met dit bewijs gewapend cing. hij op pad en als resultaat kwam ihe n ou bij de Ingenieur van de wederopbouw terecht. Het eind var, deze gesduedenis was, dat zijn woning kor. blijven staan, er was dus we?: 'n woning gered, alleen hadden ze reeds lüü pan- npn van zijn woning afgehaald. Nog een voorbeeld. Een werkplaats met 1 dag. 1 mui) werk te hersteilen, moet ook worden afgebroken en 't is reeds gebeurd, ter wijl hier een grossier die 14000 mensen van voedsel moet voorzien, zijn goederen wegens plaatsgebrek iri Horst moet gaan opslaan. Dat men thans woningen gaat slopen uit het oogpunt van dorpsvpr- fraaiïng of verbetering vind ik prachtig, maar dan moe) dat niet gebeuren voordat er woningen genoeg zijn en materialen 0111 nieuwe te bouwen, vóór die tijd is dit onverantwoord. En toch gebeurt het hier. Wat is daar r.u tegen re doen, critiek leveren is gemakkelijk genoeg, muur men moet iets anders tegen kunnen zetten. Nu ik wil II aanbieden, laat mi; die gehele werkzaamheden organiseren en regelen, net zoals het moet (daar zijn hoogstens 3 dagen voor no dig) dun zijn al die oneffenheden zeer vlug verdwenen; ik wil dit ui het belang van Venraij geheel belangeloos doen. Als van de an dere kont gezorgd wordt, dat men de werklieden geeft wat ben toekomt, dan zullen wij zien of de schuld ligt bij de Venraijse aan nemer. die tot vei u. Je omtrek als zeer goede vakman bekend staat, of dat de schuld le wijlen is aan andere personen, die m.i. een verkeerd systeem toepassen. Joh. Vollenberg, Architect Hensenir.sstr. 20, Venraij Op dc begrafenis van de jonge molenaar M. te Mer- sein, ren begrafenis die de aanwezigen nimmer zullen vergeten, sprak een Nederlands officier namens het Nederlandse volk. Hij zei o.m., dat een F.ngel.s officier, die enige weken hier was, de opmerking had gemaakt ..Hel Nederlandse volk is een zeer godsdienstig volk' en hij was ervan overtuigd dar de dode zijn kracht had geput uit de godsdienstige overtuiging om de helden daden te volbrengen, die hij brachr voor zijn, vaderland. Wij geloven, dat én de Nederlandse spreker èn zijn Engelse collega beiden, gelijk hadden en dat juist die diepe godsdienstzin de bron is van het taaie verzet in ons land. Het Nederlandse volk is in wezen diep reli gieus en Venraij hoeven we hier niel uit te sluiten al meent men wel eens anders. Men baseert dan zijn uitspraak, op 't feit, dat er in Venraij rondliepen die l zo nauw niet namen met de eerlijkheid, met de zede lijkheid. kortom die de 10 geboden stiekum aan hun laars lapten, als 't uiterlijk maar bewaard bleef, die de katholiciteit als een vermomming omhingen en carna val speelden met hun godsdienstzin. Waar vindt men ze niet, die huichelaars die een snapmisje halen 's Zon dags, die hun kinderen mei veel uiterlijk vertooon ten doop dragen en 's Zopdags hun plichten niet vervullen, die de eerste of plechtige Communie van hun kinderen maken lot een gelegenheid om feest te vieren zonder werkelijk het diepe geluk van die kinderen mee te be leven, die op hun trouwdag een statie.tochf maken door de straten, 'n soort vastenavond, en toch zeker niet meer dan twee kinderen willen en bij toeval misschien een derde cadeau krijgen, dat zij later als het begrijpen zal naar 't hoofd zullen slingeren „dal 't niet gewenst"' was Maar uiterlijk deed men toch zorgvuldig zijn best bij de grote groep te blijven behoren. 't Is juist deze zorg die besleed werd aan 't decorum, die bewijst dat 't allergrootste deel van 't volk nog overtuigd godsdienstig was, want uiterlijk vertoon zon der de innerlijke gesteldheid die daaraan beantwoordt blijft niet lang. Wij allen peuteren er wel eens naast op z'n tijd. maar dat is geen reden om daarvoor een hele gemeenschap te veroordelen. Getuigt niet de grootse kerk met haar zeldzame schatten van de liefde voor godsdienstzin. Bouwde daaraan niet een werkelijke gemeenschap, die werkelijk overtuigd was? Zo iets bouwt men niet alleen maar op uiterlijk vertoon. Waren niel onze processies in t verleden een zege tocht voor Ons Heer, Hem door een gelovige gemeen schap bereid, zegetochten die wij zo spoedig mogelijk wensen terug te zien. Bewijzen niet onze talloze landkapelletjes en kruisen langs de wegen en de zorg die eraan besteed werd en wordt, dat er in de mensen iets leefde, dat hen daartoe drong, 't Is alleen maar te betreuren, dat zovelen zich blijkbaar schamen een kruis langs de weg te groeten, een zinrijk oud gebruik dat zo gauw moyelijk hersteld moet worden, evenals het gebruik dat de geestelijkheid Ons Heer naar een zieke brengt met licht en schel. Dat is hun recht. Laten zij dan ook van dat recht gebruik maken. Wij zouden kunnen doorgaan met de opsomming van al deze schone dingen, ontstaan in "t verleden, maar nog steeds belangrijk voor 't lieden, omdat een gemeen schappelijke ook uiterlijke beleving van n ge meenschappelijk ideaal hier de godsdienst ons doet gevoelen dal wij allen vormen één gemeenschap, werkend voor één gemeenschappelijk doel binnen de kleine gemeenschap die wij vormen Venraij. Th. van T.

De Zwijger | 1945 | | pagina 3