Vierde vergadering van de Raad van Advies 7Vanuit de Stratosfeer Waarnemingen en gedachten 2 „DE ZWIJGER" Opening met gebed dooi' den Zeereerw. Heer Deken, 't Is de eerste vergadering voorgezeten door Dr. Hoyng. Dr. Hoyng dankr voor het gestelde vertrouwen en zegt. wat ieder verwachtte, zijn volle medewerking toe. Hi] spreekt de hoop. en de wil uit om gezamenlijk Venraij weer op te bouwen, in de nieuwe geest De geest van rechtvaardigheid en sociale liefde. Samen werkend ini die geest van rechtvaardigheid en opoffe ringsgezindheid. die algemeen belang werkelijk boven eigen belang stelt, moet en zal en kan Venraij lot een nieuw gezond dorp herrijzen Tot een nieuw en wel varend stadje, de-vanouds bekende ParelderPeel. Enkele punten over de loop van zaken tijdens de ver gadering, de samenstelling van de Raad van Advies, het aannemen en uitschakelen van leden, waarvan men meent, dat zij niet berekend zijn voor hun taak, of waar voor men een geschiktere persoon kan vinden, wordt besproken. Dn: krijgt Mhr. de Deken het woord. De kerk. Mijnheer de Deken spreekt zijn teleurstel ling uit over het feit. dat tot op heden de Paterskerk nog niet volledig gerepareerd is. Behoort het kerkge bouw in een uitgesproken Katholieke Gemeente niet tot het urgentieplan 7 Een ander punt waar wij de Deken ook in de kerk al eens over hoorden praten, wordt ten berde gebracht. Het is het ónderwijs der kinderen. Zijn er in Venraij geen lokalen te vinden om de kinderen, al is het dan om beurten, enkele uren les te geven. Het is een drin gende kwestie. Aan de opvoeding en onderwijs der kinderen is tijdens de bezetting toch al zoveel tekort geschoren. De bandeloosheid en verwildering neemt nog steeds toe. Onbewust zijn de kinderen door de bezetting beïnvloed, zij weten niet meer of zij aan het gezag moeten gehoorzamen. De eerlijkheid is een groot probleem geworden voor het kindergeweten. De gro ten gaven vaak ook een al te schitterend voorbeeld Is het eigenlijk geen schande dat de harde nooodzaak er was om een landelijke verordening te maken tegen diefstal, voornamelijk in geëvacueerde gebieden. Zware straffen, zelfs de doodstraf werd er op gesteld. Het on derwijs zelf staaf er door de gedwongen vacanties treu rig voor. Het is hoog tijd orn te doen voor de jeugd wat men kan. Dc Vergadering was ook van dezelfde me- "ning. Men noopt, hel klaar te krïjejeh om in dé~can- tines les te geven. De Burgemeester meent ook. dar hier hard voor ge werkt moet worden om de verdere verwildering tegen te gaan. Dan moet de Deken nog iets van het hart. Het is de grote zorg. die hij heeft voor de toekomst van Venraij. De Deken meent het als herder der Parochie niet te kunnen verantwoorden om enige medewerking te ver lenen aan dansgelegenheden, beter gezegd aan gele genheden, waarin gevaren schuilen voor het zedelijk welzijn van onze jeugd. Dc Deken en de hele vergade ring zouden de Geallieerden ontzettend graag goede ontspanning aan willen bieden, maar zij zien liet: grote gevaar in van het geregeld dansen, waar het uiteinde lijk niet om het dansen zal gaan. maar om het contact tussen de geallieerde soldaat en hel hollandse meisje. Een opmerking wordt gemaakt, dat in Venraij op het door iedereen bekend punt „Het Kruis" op het ogen blik geen kruisbeeld meer staat, wat vreemd aandoet'. De Deken wil er graag voor zorgen, dot dit stukje Ven raij weer ..oud" Venraij wordt en dat zo ook de naam weer inhoud krijgr. Men komt op de belangen van de arbeiders. Weer wordt er gepraat over de te lage Ionen of over de te hoge levensstandaard, wat op hetzelfde neerkomt. deze geest eenmaal in de maatschappij dan zal er in die maatschappij een systeem ontstaan, aangepast aan die geest en zo hebben wij het kapitalistische systeem. Dit systeem is niet steeds hetzelfde geweest en we kunnen 3 perioden onderscheiden 1. een periode van opgang, 2. een periode van hoog-kapitalisme van _L 1800-1914, 3. een periode van achteruitgang, welke na de wereld oorlog inzet. De periode van het hoog-kapitalisme wordt gekenmerkt door een onbeperkt streven naar geld en het middel bij uitstek daartoe wordt de onder neming. Deze kapitalistische onderneming wordt iets onpersoonlijks, een doel op zichzelf en 2ij is alleen ge bonden aan haat eigen eisen. Zij overheerst den mens volkomen en de vruchten van het productieproces eist zij alleen voor zichzelf op. Die onderneming wordt steeds uitgebreid en zij wordt her machtsmiddel bij uit stek. De rechtspositie van den arbeider wordt over het hoofd gezien, de arbeider levert" zijn arbeid als een waar, evenals de opgehoopte energie van de machine t Proletariaat ontstaat, er wordt georganiseerd Bestaan en middelen om te komen tot gezonde ver houdingen en verlossing uil dit proletariaat In een volgend artikel zullen wij zien. hoe de Paus zich dit voorstelt. Gg. Medegedeeld wordt dal voor de ambtenaren en ook voor de gemeentearbeiders een loonsverbetering in be werking is. Voor deze categorie is dus ook beter loon in zicht. In verhand met de loonkwestie zal het voor de arbeider een aanmoediging zijn te weten dat ook van hoger hand de noodzaak van loonsverhoging werd ingezien. Mr, Dr A, v. Rijn zette dit uiteen in een ra diorede, In de toekomst moest over heel Nederland meer uitbetaald worden aan den arbeider zodar hij zijn gezin behoorlijk kon onderhouden. Mr. Dr. van Rijn behandelde nog her ontslag der arbeiders. Dit mocht in de toekomst alleen geschieden op zeer geldige redenen; zodat de arbeider niet plot seling met een week opzeggen ,.op straat" kon worden gezet. Ook achtte spreker het noodzakelijk dat er in de toekomst meer aandacht zou besteed worden aan de opleiding van lichamelijk of geestelijk onvolwaardige», evenals aan de Sociale Verzekeringen tegen ziekten, ongelukken en sterfgevallen. Men is dus doende wan toestanden uit de weg te ruimen. Spreker hoopte het klaar te krijgen door harde arbeid, helder oordeel en een warm hart. Rechtvaardigheid en samenwerking Twee woorden door den Voorzitter bij de opening gebruikt Woorden die de voorzitter als persoon typeren, die voor hem geen holle klanken zijn. Rechtvaardigheid Is deze wel overal toegepast in Venraij Zouden zwarthandelaren met geweerd wor den. alle. zwarthandelaren 7 Is het rechtvaardig dat aan arbeiders op gronrl van hun werkzaamheden aan de voor de vijand arbeidende instellingen toegang tot Venraij werd verboden, terwijl erkende „Wehrmac.hts 'werkers wel een bewijs hebben om in Venraij te verblijven. Hen zelfs een kans wordt gegeven het eerst hun nevenbedrijf te openen, Is de rechtvaardigheid in Venraij juist niet zoek. om dat de samenwerking veelal zoek is. Werken in Venraij verschillende instanties niet naast, zelfs tegen elkaar Kan elkanders werk niet gewaardeerd worden Moet Venraij opnieuw Venraij worden onder leidende or ganen die elkaar niet alleen negeren, maar ook wan trouwen 7 Dwarsbomen persoonlijke grieven zaken, die het Algemeen betreffen Is het na zo'iï harde leer jaren dan nog steeds onmogelijk om elkander te vinden, één te. worden Evacué sl Opgemerkt en betreurd wordt het dat tussen het C N V. en de evacué's het contact langza merhand zo slap is' geworden. Gezien her feit dat Dhr. Revis. de persoon van Pers en Voorlichting tot nu toe verhinderd was hiervoor te werken en dit in de toe komst voorlopig ook nog zal zijn, is men genoodzaak' een ander persoon te verzoeken de Aid. Pers en Voor lichting op zich le nemen. Dhr. P. Wintels wordt gevraagd, die het aanneemt en die er zeker zijn jonge energieke krachten aan zal geven. Samenwerkend met een contactpersoon, waar voor Kapelaan Kuepers gevraagd wordt'hoopt men nu door lezingen en spreekavonden weer verbonden te blijven met onze evacué's. Wij moeten van elkanders toestand op de hoogte blijven. Uit de vergadering komt de vraag naar voren of er niet beter gezorgd kan worden dut ,,De Zwijger" op tijd op alle plaatsen waar evacué's zijn. aanwezig is. De moeilijkheid zit hem weer in het vervoer. Zijn er geen jongelui te vinden die er een fietstochtje voor over hebben om ..De Zwijger" op een bepaald puni af te halen 7 Dat zal nog belangrijker worden als „De Zwij ger" tweemaal per week gaat verschijnen. HARK Geïnformeerd werd of de fabrikanten de prijzen lager konden zetten. Voor het merendeel lag het, buiten verwachting, niet aan de fabrikanten. Door gebrek aan electrictiteit, waardoor meer arbeid werd vereist, door transport er. dure grondstoffen viel er voorlopig weinig aan le doen. De HARK staat hier machteloos tegenover. F.ven machteloos als b.v, tegen het feit dat in een week tijds een paar klompen even 50 cent duurder zijn geworden, De heer Terwindt betreurt het dat de HARK de goederen niet sneller kan verdelen. Zijn er in Venraij nog personen met een pas die enkele uurtjes vri; heb ben om voor het Rode Kruis te typen 7 'n Inspectie werd door het Rode Kruis gehouden in een der kerkdorpen De toestand Icon nog alles behalve bevredigend genoemd worden. Slechte nog onhersielde wonuvjen. te weinig huisraad, weinig vee, nog onbe- bouwbaar land. Men stond nog op hef dode punt. Hier moet de be volking overheen geholpen worden. Ook voor de kerk dorpen moet alles gedaan worden om het leven te laten draaien. In vele kerkdorpen zijn vergaderingen gehouden tot heroprichting van de Boerenbond. Van ieder kerkdorp zal een vertrouwensman dezer bonden gevraagd wor den om op de volgende vergadering vanl dé Raad van Advies aanwezig te zijn. Ook de gestichten, die zo ont zettend veel goed voor Venraij hebben gedaan tijdens de oorlogsdagen, zullen uitgenodigd worden. Het werk dezer inrichtingen in de benauwde dagen mag niet ver geten worden. De afd. Recreatie en Ontspanning kan de vergade ring verblijden met het goede nieuws, dat men een to neelgezelschap heeft gevonden, dat hier waarschijnlijk Half-Vasten een vrolijke klucht zal opvoeren. Ook voebalwedstrijden zijn in zicht. Is het voldoende onder de mensen bekend dat Lunch room Verheugen iedere Zondag geopend is De aid. Voedselvoorziening die in deze moeiliike maanden -o hard en uitstekend gewerkt heeft, kan mededelen dat ei spoedig beter brood zal komen 30V Amerikaanse Bloem. De appeltjes die rm gedistribueerd worden, zullen door velen ook wel gretig in ontvangst genomen worden. Personentransport! 'n Weekoverzicht van de ..goede" gang van zaken. Ergerlijk is het aan te moeten nemen dat men ook hier alle samenwerking afwijst. Op wat voor gronden geschiedt dc benzmedistributie eigenlijk Op de belangrijkheid van het autobedrijf nf op de belangrijkheid van1 het nevenbedrijf? Moet hier nog steeds aan vriendjespolitiek ge.dacht worden Gelukkig kwam er een alaeraene vecordeninn, dar al de voertuigen in bevrijd gebied geregistreerd moe ten worden. Zware straffen werden gesteld bij hel niet nakomen dezer verordening. Men schijnt dus opgemerkt te hebben dat er overal nog a-sociale elementen zijn die hun wagpns liever niet beschikbaar stellen voor het al gemeen belang. Als ze allen zo dachten dan zou het voor het nog te bevrijden gebied toch helemaal hope loos zijn. Dokter Hoyng geeft nog een overzicht over de volksgezondheid in Venraij, die er slecht voor staal. De zuigelingensterfte neemt roe. T.B.C.-patiënten lam pen niet behoorlijk ondergebracht worden en ver pleegd. VENRAI) MOET ZEKER EEN GEDEELTE VAN HET ZIEKENHUIS TERUG HEBBEN, 't Zijn onverantwoordelijke toestanden dal chirurgische patiënten over een middeleeuwse straatweg kilometers ver maar een ziekenhuis vertrantsporteerd inoefen wor den, waar ze dan ook nog de kans lopen niet opgeno men te kunnen worden omdat ai de ziekenhuizen zo overbevolkt zijn. We moeten dan nog mei eens aan het feit denken dar voorgekomen is dat voor dergelijke pa tiënten niet eens een wagen beschikbaar was. De C.A. miniminurnmiminimi „De lach is ren sociale plicht'! Stepliiine Geelle, die de geschiedenis peilde tot in haar diepste gronden. Iicel. in bovenaangehaalde woorden een waar heid neergelegd, bondig en zeker var toepassing voo; onze zwarte tijder.. Wat hebben wij alien ons niet suf gepraat en gedacht, wat hebben de ion- geren onder ons niet geïdealiseerd over cc eigenschappen en deugden, on ris baar voor de mens var. het bevrijde land. Van de zo gezochte eenheid in ons volk zijn wij bezig een theoretische alge braïsche nonsens te maken. De veel vergetende, vergevende, be- grijpence liefde moeten vvi; terug gaan zoeken in de dompige kelders, toen de granaten rondom neerploften, De et telijke hongersnood van ons volk wordt gestild met de uiliny van een wrevel, een haat, jaren lang tegen onze bezet Iers opgekropt en nu uitgespuugd onder een nietsontziend ..j'accuse", „ik be schuldig tegen ieder, die ons in de weg treedt, Dch neen, lezer, ik ver ik hel om nog verder niet U alten re wroeten in de diepere oorzaken van de eesperalie van ons tijdens de oorlog zo levensblijde, nu zo moedeloze volk. Ik lach. want ik beo- deze week een werker onfmoer, die blijhartiy arbeidde in de grijze puinen, omdat hij inzag, dat met iedere kar kalk en sreencruis die wey reed de wederopbouw naderbij kwam. Ik lach, omdat de lente kornt, en de luchten weer wat milder worden tussen onze afgeknaagde, sombere stralen. Ik lachte mee. met de idealist, die niets zag van die van wrevel en haat vertrokken scheve monden rondom hem. maar die alleen opbouwde. Ik lach, och lezer, lach mee, er is geen middenweg, ais wij het niet doen schelder, wij. kankeren wij, beschuldigen Wij, liegen wij, zijn vrij misdadig Lach rr.ee, maar dan gul, ais vrienden aar een biertafel, lach om de fouten die worden gemaakt, want zij waren niet tegen Li bedoeld, lach ortiyen huk, die per ongeluk op Uw teen kwam staan, lach om alle ongemakken, torl om alles, liet is onze enigste redding uit deze bevrijdings-hel. Lach. hier is Uw dure plicht als be vrijd mens ..Pica rd"

De Zwijger | 1945 | | pagina 2