De strijd in Oost-Duitsland De Russen op weg naar Stettin en Berlijn „DE ZWIJGER" 3 Wanneer wij op een bepaald moment een overzicht schrijven over de geweldige wor steling aan het Oostfront, zijn wij ons er steeds van bewust, dal waneer de lezer deze regelen onder de ogen komen, de situatie weer geheel anders is. Immers verandering en beweging is het kenmerk van het Rus sisch offensief. Toch is het goed eens na verloop van een zekere rijd, hall le houden en de resultaten der afgelopen 15 dagen on der de loupe te nemen, liet moge ter oriën tatie nuttig zijn. Voor enkele weken terug scheen het nog alsol deze geweldige wcreldworsieling. voor al de strijd op het vaste land. in een impasse was geraakt. Men kreeg zo langzamerhand het gevoel dat er een evenwicht ontstaan was tussen samengebundelde, op korte linies teruggetrokken Duitse verdedigingskrachten en het r.nar alle kanten ontplooide geallice- de oorlogspotentieel. Maar juist in de tijd van „aan het Ironl geen nieuws' %ran patrouillegevechten en verkenningen, worden achter hel front krachten verzameld en opeengehoopt, die eenmaal tot explosie gekomen een enorme stootkracht veroorzaken, waardoor in en kele dagen het strijdtoneel een geheel ander aspect kan krijgen. Zo'n militaire stilte heerste cr ook lange tijd aan het Oostfront. Na de geweldige zomeroffensieven der Rus sen in 1944. na de verovering van het groot ste gedeelte van den Balkan, was er een periode ingetreden van plaatselijke harde gevechten, die uiteraard toch slechts een secundair karakter droegen. Maarjuist het nieuwe Russische offensief, dat nu onge veer 3 weken oud is, heeft bewezen wat er in de tijd van schijnbaar rast is voorbereid Op Vrijdag 12 Januari gingen de Russen in Polen vanuit de hruggehoofdm aan Wpicbscl en Narew met een voorbereidend trommelvuur van ongekende intensiviteit ten aanval, liet ene leger na het andere stiet met geweldige kracht toe. Na enkele dagen waren reeds de Duitse verdedigingslinies doorbroken en was ruim baan gemaakt voor de geweldige Russische tankformaties. Zo vielen in de eerste, week de volgende grote steden in Russische handen Sandcmir, Ra- doin, Siedlee, Warschau, Tsehenstoehau, ICrakau, Lotz, Petrikan. Deze steden werden, veroverd door de legers van Maarschalk Shoekow Koniew en Petrow. Maar ook in Oost Pruisen, waar de legers van Rokosowsky en Tscherniakowski binnenstoomden. werden rake klappen uit gedeeld Gymbinen, Insterborg, Tilsit waren de eerste resultaten. Op Zaterdagmorgen 20 Januari werd ge meld,dat Russische, tankvoorhoeden de. Duitse grens bereikt hadden en 90 km. van Bicslau verwijderd waren. De strijd ging voort in een tempo van 30 km. per day, richting Berlijn. Het rijke ertsgebied Opper- Silezië werd ernstig bedreigd. De Volks- sturm. haastig samengesteld uit de vele fa brieksarbeiders en mijnwerkers, moest de Russische stoomwals tegenhouden. Zii wer den neergewalsd Eerst was Oppeln aan de beurt, daarna vielen in snel tempo de grote steden Glewitz, Kathowice, Beuthen. Hin denburg, in Russische handen. De verovering van het gehele Silczische industriegebied is een slag voor het Duitse oorlogspotentieel, als het nog nooit geleden heeft. De Russen boekten hier een groter succes dan de eventuele verovering van Berlijn. Immers Silezië was bomvrij, de meest kwetsbare fabrieken waren hierheen ver plaatst. Lerwijl tevens in dit gebied de mees te vliegeniersscholen zich bevonden Silezië leverde ';'s gedeelte van de gehele Duitse steenkoolproducïie, het is weggevaagd Het Ruhrgebied van Oost-Duitsland is in Russische handen Dit verlies zal Duitsland niet meer te boven komen. Maar ook een andere zeer belangrijke post mochten dc Nazies van hun activa afschrijven. Rokosowsky slaagde in Oost Pruisen erin de sterke verdediging der Mausurlsche nie ren te doorbreken en door te stoten voorbij Elbing tot de Oost-Zee. Oost Pruisen, ba kermat van het gehate Duitse Junkcrttim. was afgesneden van het duizendjarige Duitse rijk"20 Duitse divisies werden zo doende omsingeld en zullen binnenkort to taal vernietigd zijn In de Middensector waar Maarschalk Shoekow de run op Berlijn leidt, werden Po sen en Toruin omsingeld en Russische voor hoeden stormden op Brandenburg af. Een colonnespits richt zich daarbij kennelijk op Berlijn, terwijl een andere Stettin tot deel schijnt te hebben. Globaal gemeten staan deze voorhoeden op 150 km. en 100 km. van hun doelen verwijderd. Maar nog was de Russische vuistslag niet ten volle uitgedeeld. In het Zuiden, in Slo wakije ging Maarschalk Malinowsky ten aanval en maakte evengoed als zijn andere „suelheidscollega's geweldige vorderingen. Tenslotte trok een andere Russisch leger in Rusland van leer tegen de Duitse troepen, die daar Memel nog bezet hielden. Na en kele dagen was Memel gevallen en geheed Litauen bevrijd. Thans op de. achttiende dag valt er een vertraging waar te nemen in de geweldige snelle opmars, het kan ook niet anders. De. geweldige verbindingen eisen een enorme ravitailleriny. dat kost tijd Tot slot geven wij dan de stand van zaken (wij hopen daL deze intussen weer grondig is ge wijzigd Litauen Na de val van Memel is dit ge hele gebied bevrijd. Oost Pruisen Rokosowsky staat aan de Oost Zee. Elbing en Koningsbergen omsin geld. 20 Duitse divisies pogen uil te breken naar het Westen. Oost DuitslandTroepen van Shoekow zijn in Brandenburg, op Duitse bodem, in opmars naar Berlijn en Stettin. Posen en Torn omsingeld. Gevechten bij Kreuz en Schneidemühl. Zuid Oost Duitsland De troepen van Koniew staan-ten Noorden en ten Zuiden van Breslau op een front van 60 km. aan de Oder Bij Stenau werd een bruggehoofd over de Oder gevormd tot een diepte van 10 km.! "Hier staan Russische troepen ruim 200 km. van Berlijn. Het gehele industriegc bied van Silezië in Russische handen. Slowaije - Hongarijetroepen van Petrov en Malinowsky maken hier goede vorderin gen. Popred veroverd. In de Karpaten wordt dc opmars voortgezet. Troepen van Tol- boechin zijn nu ook ten Zuiden van Boeda pest tussen Donau en Balaton weer in de aanval. Maar de strijd gaat voort, en ook de Nazis voelen het hopeloze van hun roe stand. Op de vooravond van de 31e Januari, de herdenkingsdag van de machtsovername door Adolf Hitler, verklaarde Dr. Ley Wij zullen vechten om Berlijn, in Berlijn en achter Berlijn. Met deze voorspelling van Nazi-zijde dar de Russen nog veel verder zullen komen, sluiten wij dit overzicht. Volgens de „Köllnische Zeitung' wordt deze week de oorlog beslist 1 Wi. Voor dc opbouw van een nieuwe, maatschappij worden gevraagd tal loze „juiste mannen op de juiste plaat sen". ilarde werkers yenieten voorkeur. AanmcldingskantoorDe Nieuwe Nederlandse Gemeenschap.

De Zwijger | 1945 | | pagina 3