Gemeenschap Oud-Illegale Werkers Nederland Vanuit de Stratosfeer 4 „DE ZWIJGER" Kring Venraij ..Picard". Gedurende dc lijd der Duitse bezetting, hebben velen in den lande, openlijk of ondergronds, in groter of kleiner verband en ook veelal op zich zelf. uit prin- cipicele redenen uctief verzet gepleegd regen den overweldiger Aangezien de straffen hierop meedo genloos waren, is dit verzet vooral ondergronds ge schied. Diegenen die dut verzet pleegden worden aangeduid met de naam Illegale of Ondergrondse werkers, leder dezer werkers arbeidde in een zin, die hem of haar het nuttigst voorkwam, d.w.z. m rich tingen. die veel verschil vertoonden. Zoo waren er die onderduikers luelpeu, die de illegale pers organi seerden, die flnantiele steun aan de slachtoffers gaven en organiseerden, die inlichtingen verschaften aan de geallieerden, die de technische zendmogelijkheden hiertoe schiepen, die het Nederlandse Gezag voorbe reidden voor de dag der bevrijding, op militair ol economisch- of op politioneel gebied, die gestrande geallieerde piloten hielpen, die Gestapo-leden en an dere moordenaars uit dc weg ruimden, die Bevol kingsregisters onklaar maakten, die Politiebureaux overvielen, die allerhande sabotagedaden verrichten enz. enz. Men zou deze lijst nog veel langer kunnen maken. Deze Nederlanders in den waren zin des woords riu, zijn zich aan het verbinden tot een Ge meenschap Die Gemeenschap is a! vergevorderd met haar eerste werk en strekt zich over liet gehele be vrijde gebied uit. Ieder verband of iedere organisatie, waarin vroeger ondergronds gewerkt werd, heeft hiermede-dus in het bevrijde gebied opgehouden te beslaan. Het doel dezer Gemeenschap Oud Illegale Werkers Nederland komt hierop neer. dat. waar er in deze bezettingsjaren een ware eendracht is geho- .en onder Nederlanders, hoewel zij naar Godsdienst, vang of stand of in politieke gezindheid dikwijls ge heel van elkaar verschilden, deze eendracht aan dc opbouw van ons Vaderland dienstbaar moet worden gemaakt. Het is duidelijk, cat deze Gemeenschap, al is zij groot van omvang, toch niet altijd in staat is om die karaktervaste en knappe deskundigen aan te wijzen, die op allerhande plaatsen het Nederlandse Leven officieel zullen gaan bepalen, en ook niet om ze in eigen kring tc vinden. Wat die Genieenschap echter wel kan. is opbouwende kritiek oefenen daar. waar Nederland zich aan het herorganiseren is en personen aangewezen worden om hun taak te guan verrichten. De Gemeenschap stelt zich dus ten doel om dar deel der Nederlandse onderdanen, dat er tijdens dc Duitse overheersching veei en dikwjjls alles voor over heeft gehad om haar standpunten aangaande haar levensopvattingen tc tonen, te laten optreden als het geweten van ons volk. Hoewel er zijn, die uls beloning voor deze houding een positie- of materiele verbetering verwachten, is het gelukkig duidelijk, dat dit er niets mee te maken mag hebben. De beloning ligt. behalve in hei succesrijke vellichten der verzets- werkzaauiliedeu. in de algemene mogelijkheid, die he den oescnapen wordt, oui opbouwend samen te wer ken; niet in iemands persoonlijlte kansen. Op dc verwachting van vele dezer Nederlandsers, dat de romantiek, die in het ondergrondse werk zat. nog voort zal duren, moet geantwoord worden: Stop! Wij hebben het onschatbare voorrecht bevri|d ce zijn van liet slavenjuk. Dit legt de onmiddellijke verplich ting op ons om hard en nuchter tc midden der be staande puinhopen de eendracht te bewaren en te verstevigen en om te zorgen, door het verrichten van ons normale werk, dat wij zo spoedig mogelijk bevre digende verhoudingen scheppen. Wij kunnen mede daardoor die gebieden van Nederland die bevrijd gaan worden, de beste en snelste materiele en mo rele steun geven. De gemeenscliap wil geen politieke partij worden, Zij wil slechts eraan meehelpen, dat Nederland worde en blijve een Staat in trouwe aanhankelijkheid aan ons geliefd Vorstenhuis, waarin bovenal richtsnoer zijn: Waarheid, Gerechtigheid en Naastenliefde, zoals deze in het Evangelie zijn gesteld en ook in andere dun christelijke overtuigingen worden aanvaard. GEMEENSCHAP O.I.W. NEDERLAND. Secretariaat te Venraij Stationsweg 41. Inlichtingen over lidmaatschap voor G.O.I.W., Kring Venraij, in te winnen bij Secretariaat, Stationsweg 41. „Wij moeten schoonschip maken," hoort men tegenwoordig zeggen. Wat bedoelt men Moeten wij het oude, wrakke schip weer schoonvegen o£ moeten wij een nieuw schoon schip maken Neen vandaag, lezer, gaan wij recht de lucht in. zonder inleidende phrases of spreuken. Deze week heb ik in de uiterst zuinig toe gemeten vrije momenten mijn hersenen ge sleten op de vraag, wat feitelijk de grondstof moet zijn. waarmede wij ons Venraijs ge meenschapsleven weer moeten trachten op te bouwen. Enik meen die grondstof gevonden te hebben, het is: de eerlijkheid tegenover elkaar, maar dan in de diepste betekenis en in haar volste waarde. Wat toch moest er van onze gehele her nieuwing terecht komen als onze instanties als voedselvoorziening, sociale zorg, weder opbouw, verkeersinspectie. niet dood en dood eerlijk te werk zouden gaan? Als die organen wederom die verfoeide kruiwagen zouden gaan rijden, zoals die voor en tijdens de oorlog door ons gehele volksleven liep. en zodoende ijverig zouden gaan werken zelfs in ambtelijke functies aan de wederop bouw van het „eigen ik"? Maar, al die instanties doen hun best zo ik meen, om die vuige prac.tijken buiten hun kantoordeuren te sluiten! Wat dunkt U van een middenstander, die slechts eerlijk is te genover zijn eigen kasregister en de weder opbouw slechts wil bijstaan onder voorwaar den, die ongeveer gelijk opgaan met het al uf niet openen van zijn zaak? Maar. de middenstanders werken thans hard mede, aan ons nieuwe Venraij, zij be loofden al hun krachten, ofschoon van za ken doen nog niets kon komen! Hoe beoordeelt U de boer, die nog steeds zijn zwarte geld zit op te, potten en inmid dels de moeder afwijst, die een fles melk voor de baby komt halen? Maar. de boeren dorsen en hebben ons aardappelen gegeven uit land waar wellicht een blindganger in lag. Zij delen hun altijd nog iets overvloediger tafel met de burgers! En hoe zoudt U de dame noemen, die steeds geen aangifte deed van bij haar thuis gevonden goed van anderen? Hoe de winkelier, die stiekum uit Venraij nog een artij goed naar een niet verwoeste, dus rijkere stad trachtte te. slepen? Hoe het lage sujet, dat uit de armzalige puinhopen van een totaal geruïneerd Ven- raijer nog steelt? Hoe de eeuwige kankerpit, die met zijn scheefgetrokken mond alle Venraijse hard werkende en goedwillende instanties be zwaddert. alleen omdat hij momenteel m'et zijn gezin niet terug mag komen? Hoe de doortrapte fielt, die politieke op sporingsapparaten aan nutteloze arbeid zet door zijn gemene laster? Maar, lezer, deze soort kleine en laug over de grond kruipende mensjes kennen wij ge lukkig in onze bouwvallen haast niet! Wij, in Venraij, werken eerlijk met en naast elkaar. De arbeid is hard, het werk vlot traag. Wij moeten elkaar soms verwijten maken omtrent die arbeid, maar wij blijven fair en eerlijk. De moed zakt ons soms in de afgelopen, natte schoenen, maar wij wreken dat hope loze en machteloze gevoel niet op onze lot genoten, die zich wellicht nog ontmoedigder voelen. Wij spelen fair pay en winnen!

De Zwijger | 1945 | | pagina 4