Weet TI dat „DE ZW TIGER" i BEKENDMAKING BURGERLIJKE STAND VAN VENRAIJ KERKDIENSTEN TE VENRAIJ Stalingrad bleef maandenlang een dood front in de oorlogsvoering. De Duitsers spanden zich tot het uiterste in, en putten zich dientengevolge uit. In de winter '42 '43 achtte Stalin het tijdstip gekomen, om met zijn onmetelijke reserves het verspreide Duitse leger aan te vallen, iin in minder dan geen rijd waren de Russen de beheerders van het strijdtoneel. Wij willen niet verder ingaan op details, maar geven alleen het re sultaat van dit winteroffensief. De Duitsers werden verdreven uit de Kaukasus, slechts liet brug gehoofd Kersj konden zij behouden. Verder zag de frontlijn ongeveer als volgt uit: Taganrog - CHarkow - Orel - Ilmenmecr. Hierna volgde een pauze, om het gebied achter het nieuwe front weer klaar te ma ken voor een nieuw offensief. Volgende zomeroffensief 1943 leverde als resultaat: De Dnjeperbocht - Gomel - Witebsk - llmenmccr. Weer rustpauze hierna Winteroffensief '43.'44 begon in de. mid densector tussen Witebsk, Mohilew. Gomel en bracht de Russen tot Odessa - Shitomir - Rowno - Pripet Moerassen - Peipusmeer. In voorjaar 1944 voortzetting der wande ling naar het Westen, na een stabilisatie van het achterland. In het Zuiden: Roemenië en Bulgarije ,,erledigt."to De Sowjets trokken Hongarije binnen. Tegelijkertijd verplaatste zich de frontlijn: Karpaten - Lcmberg - Weichsel bij War schau (Praga) - Narew - Mitau - Riga - Peipusmeer. Een zeer voornaam resultaat was de brug- yehoofden over de Weichsel bij: Baranow, Sandonure en Warka. Weer een stilstand, die de Russen in staat stelde het huidige of fensief voor te bereiden, terwijl in het Wes ten de Britten en Amerikanen de vesting Europa binnendrongen en de oorlogshande lingen naar Duitslands grenzen verplaatste. Thans nu wij dit schrijven is het offensief in het Oosten 11 dagen oud. Het begon met de inval van Tsjerniachowski in Oost Prui sen. langs de spoorlijn Kowno-Koningsber- gen. Dc dag daarna begon Koniew vanuit de Weichsel-bocht in de richting iKrakau; weer een dag later ovci'sclneed het leger van Rokosowski de Narew over een breed front in Noord-Westelijke richting en be dreigt thans Oost-Pruisen met totale afslui ting. Als vierde kwam Maarschalk Chukow, in beweging, deze begon ten Zuiden van Warschau en tippelt in een aardige tempo westwaarts richting Berlijn. De strijd in Boedapest' onder Tolboechin nadert zijn einde en van hieruit kan de aanval op Wee- nen beginnen. Men zou het gezamenlijke Russische of fensief kunnen vergelijken met de 5 uitge spreide vingers van een hand. Het Russische opperbevel kan naar willekeur de drie mid delste vingers naar elkaar toebrengen of van elkaar verwijderen, naarmate de om standigheden het nodig maken. Uit alles blijkt de absolute onmacht der Duitsers tegen deze stormloop uit het Oos ten. Het begin van het einde is aangebroken. Tot slot de laatste stand van zaken. die. wanneer dit blad onzer lezers onder de oogen komt, wel weer oud zal zijn: Koningsbergen rot op 30 km, benaderd. Danzig op 60 km., Bromberg is gevallen en Posen is vandaag of morgen aan de. beurt. Ten Zuiden van Breslau is de Oder over een front van 60 km. bereikt. Rs. De Burgemeester der Gemeente Venraij brcr.gi. cp versoek van liet Militair Gezag rer openbare kennis, dat het verboden i.s. zonder toentciurnng vuil liet Ge meentebestuur ziel: in de gemeente VenraiJ tc ves tigen en binnen deze Gemeente vaa adres te ver anderen. Venraij. 19 Januari 1945. De Burgemeester vucrnoeind, week van 15 rot eu met 22 januari 1945. Geboren: Ponjee, Maria J. G,, Beek weg 6c: Roelofs. Fraucisca Tiv f.4 Cajjtenra'J: Buitteen. An dreas H. M. Ondertrouwd: Binders, Fetrus M„ 26 jaar, los arbeider en van Opbergen, Heatirika H. P., 26 jaar, beider, te Venraij; Weerts, Antoon P., 26 jaar, landbouwer te Vieriingsbeck en Swinkels. Martha. 22 jaar te Venraij: Camps, Peter H.. 31 jaar, grond werker en Janssen, Gertruda Th. Ch. M 21 jaar, bei den tc Venraij. Gehuwd' Bexlcens. jacobus G., 35 jaar, kantoor- liediende te Meerlo en Bom, Anna G. A. II., 36 jaar, zonder beroep te Venraij. Overleden Gouma:i3, Conrardus H., 6 maan den te Venraij: Stevens, Regina G. M 1 week te Venraij; Engels. Theodoras, echtg. van Thisscn, A. te Venraij- van de Voort, Johanna, echtg. van Mkhels. Petrus A., 67 jaar te'Venraij; Muijsers, Maria H. 74 jaar te Venraij: Cuorcr., Pctronclla C-. 2 jaren te Venraij. VOORLOPIGE REGELING Paterskerk parochiekerki Zondag: H. Missen om 7.30, 9 uur er. 10 uur de Hoogmis, om 3 uur Lof. In de weck: H Missen om 7, 7.30, 8 en 6.30 liur. Gelegenheid tot biechten i Zaterdags van 3—5 uur bij de parochie-geestelijk eu. aan de epistclzijdc Van 7.-6 bij de Eerw. Paters. Door de wenk gelegenheid tot biechten, iedere morgen vanaf 7 uur tot r.a de H. Missen Kerkdienst op St. Servatius Zondag: S uur H. Mis. om :0 uur du Hoogmis, 3 uur Lof. Gelegenheid tot biechten. Zaierdpg 3- 5 uur Kerkdiensten op de Hcijdc Zondag: II. Mis om 8.30 en J0 uur. Gelegenheid tot biechten: Zaterdag 3—5 uur. Maarschalk Koniew door het opstellen van honderden maskarade-kanonnen, die wel een hels geluid maar geen projectie len voortbrachten en door het gedonder van schijntanks (zware tractoren) de Duitse troepen in verwarring bracht en daarna np een ander punt met de echte wapens toesloeg? dagelijks in Moskou honderden saluut schoten afgevuurd werden door meer dan 300 kanonnen ter aankondiging van nieuwe grote successen der Russische troepen. de totale Geallieerde verliezen aan het Ardeiinenfront tot en met I 1 Januari 55.000 manen bedroegen; de Duitse ver liezen 120.000 man bedroegen, waarbij 4 pantserdivisies en écn luchtlandingsdi visie van von Runstedt vernietigd wer den. de productie in de Amerikaanse vlieg tuigfabrieken- in 1944 96.369 vliegluigen bedroeg. het aantal marine-Juchtslrijdkrachten van Amerika sedert de aanval op Pearl Ha- boui' in 1941 Verzevenvoudigd is. dat volgens het weekblad „Trouw de Duitsers in bevrijd Nederlands gebied 663 van de 3500 vrachtauto's hebben na gelaten en dat er uog één locomotief over was. het Britse Lagerhuis met meer dan 300 tegen 7 stemmen haar vertrouwen uit sprak in het beleid der Brilse Regering na een tweedaags debat over'de huidige politiek der Regering. dat in bezet Nederland de Katholieke en Protestantse Kerken adventsbrieven heb ben gericht tot de gelovigen, waarin een Iel protest werd aangetekend tegen de wrede maatregelen van de arbeidsinzet? dat volgens de publicatie in ..Parool" ook onze Nederlandse artsen hun stem ver heven hebben tegen de gruwelmethodes van den bezetter, door in een gezamenlijk schrijven aan Dr. Seys-Inquarf hiertegen openlijk te protesteren. bij een collecte van de „Bisschoppelijke Hulpactie" te Weert in de Kerken onge veer f 15.000 werden opgehaald?

De Zwijger | 1945 | | pagina 3