4 rDEZW IJ G E R" Een paar scherpe hoeken in de vorm van G.g. (Ingezonden stuk buiten verantwoording der redactie). Toen G,g. zijn artikel schreef omtrent de maatschappelijke vernieuwing in eigen ge meente en daarmede een vorm aangaf, die wij zouden kunnen gebruiken bij de weder opbouw van ons Venraijsc volk. waren ook andere architecten bezig dit probleem uit te tekenen. Hef C.N.V. liep reeds dagen lang met plannen in het hoofd en nog een derde groep kwam met dergelijke frisse ideen, allen ingegeven door de noodzaak onze mensen weer bijeen te brengen na de „Ent- wertung aller Werte" tijdens de oorlogs jaren. En zo vonden G.g. en het practische C.N.V. benevens de van ijver trillende der de groep elkander in enkele besprekingen, geheel los van G.g.'s artikel, dat volgens zijn schrijven ook alleen richting wijzend was. Feitelijk heeft de daad het voorstel van G.g. achterhaald en allen samen zijn in over leg met de meest vooraanstande funetio- nerde personen Venraij tot de vorm geko men. die zij als de juiste en meest practische aannemen. Er zal inderdaad te Venraij tot steun van de instanties een soort adviesraad bestaan. Deze raad zal zéker van het beginsel, door G.g. aangegeven, uit moeten gaan: ..de maatschappelijke vernieuwing in Venraij Van algehele, maatschappelijke vernieuwing zou geen sprake kunnpn zijn, zo niet alle klassen der bevolking in die raad vertegen woordigd waren, dus ook zover gaan wij allen met G.g. gelijk op. Ook de doelstel ling kan voor ons niet anders zijn: ,,te hou wen aan een christelijke maatschappij in een christelijke natie binnen het bestek van onze eigen katholieke gemeente". Maar dan splitst zich de weg naar boven I De raad zou volgens G,g. diverse ver enigingen onder de standen dienen op te richten, zodat b.v. de werkgever daardoor in de gelegenheid zou kunnen worden ge steld om in de werkgeversvereniging door te dringen („penetreren!"). Ilier gaat G.g. Zuid. wij Noord De ideale opbouw zal. volgens onze mening, van onder op moeien geschieden, zo. dat in de Raad zitting ne men de juiste vertegenwoordigers der diver se groeperingen vergeef ons onze democra tische inslag, G.g. die door hun groepen worden uitgezonden om tot in de raad en bij de. instanties te „penetreren". Onze ar beider in de. raad zal dus niet zoals G.g. schrijft zijn denkbeelden duidelijk dienen te maken in de Werkliedenvereniging, doch deze groep zal de „hesfe" arbeider uitzen den naar de raad. teneinde haar speciale be hoeften in de raad en aan de instanties ken baar te maken. Het toneeltje, dat G.g. ons voortovert van de vergadering van de nieuwe advies raad maakt op ons de indruk van hel aller ellendigste staaltje, van een vroegere raads vergadering !- De besprekingen tussen G.g.'s raadslieden hebben iets van zoete melk Wij kunnen ons tenminste niet voorstellen, dat het nieuwe Venraijse advieslichaam niet een meer practische gedaehtenwisseling zou houden Maar dit terzijde, G.g. Maar dan. G.g. veronderstelt daarnaast nog een gemeenteraad. Inderdaad, indien wij het door G.g. ten dele gevolgde corpora tieve stelsel zouden overnemen, clan zou naast het vertegenwoordigend en advise rende lichaam ook nog een wetgevend lichaam moeren besatan. Doch, waarom zo hard gelopen, G.g., laat ons practisch blij ven Onze Regering heeft zich ook in dit opzicht nog niet bijster vooruitstrevend ge toond, en wat Venraij op het ogenblik nodig heeft' is alleen een groepen-vertegenwoordi ging, die duidelijk dc vox-populi zowel aan ae Nederlandse als aan de militaire instan ties doet weten. Daarna nemen G.g idealen een dergelijke sprong, dat wij wellicht meer practische mensen niet meer bij kunnen houden. G.g. wenst de adviesraad van Venraij nog te splitsen in twee afdelingen. Neen, G.g., geen Uberorganisierung, wij hebben mis schien toch al iets van de Duitse baccil te pakken Ga deze Venraijse aangelegenheid nu niet maken lot een nniversiteits-studie- club en dan nog wel om „practische" rede nen. zoals LI zegt Daarna komt de schrijver gelukkig weer tot kalmte, en herneemt hij de gang, waar mede wij gelijke tred kunnen houden. In de laatste alinea van zijn vormgeving ontmoeten wij een paar woorden, die „ons" doel zeker ook weergeven. Wij willen door bet adviserend lichaam het vertrouwen on der de mensen terug brengen, wij willen ook de eenheid bevorderen pn tenslotte willen wij natuurlijk allen werken in gemeenschaps belang. En eindelijk G.g. uwe aansporing om „onmiddellijk aan de slag te gaan" was reeds opgevolgd. Het resultaat onzer be sprekingen. dat ongeveer paste in Uw vorm geving zal, naar wij hopen, binnen enkele dagen, werken in het algemeen belang van ons herrijzend Venraij. „De derde groep". Vanuit de Stratosfeer „La main dans la main, toujours plus droit, toujours plus haul". (R. P. Sanson). „Iland in hand. steeds rechter, steeds hoger Waarde lezer, de Zwijger had eigenlijk in feestgewaad dienen te verschijnen, want in Venraij is nu tóch een vrucht geoogst, dat ik wanhoopte aan dc frisse jonge geest, die met de vrijheid zou komen overwaaien. Het C.N.V., de instantie, die tot op heden alles heeft trachten te behartigen, wat ook maar op enige wijze de belangen van de Venraijers trof, gooit deze week het roer om, en gaat nu vóór de wind in rechtere en snellere gang naar ons doel: de wederop bouw. Dit heeft ongetwijfeld moeite gekost, wij begrijpen het! Enkele, en nog wei de leden, die oorspronkelijk het initiatief namen, heb ben na hard, belangeloos en ondankbaar werken hun plaatsen geruimd. Er moest worden gepast en gemeten, om de goede mensen op de juiste plaatsen te krijgen. Waarschijlnijk zal er gestreden zijn om principes en ideale verhoudingen en verte genwoordigingen. Maar wij zijn er Mannen werden bereid gevonden om met idealisme en kennis gewapend te trachten de verschillende instanties bij te staan in hun moeilijke, taak, Ieder van die mannen kent zijn werk, beseft zijn verantwoordelijk heid. weet, dat hij heeft te werken uitslui tend in het belang van het Venraijse volk met afschuiving van eigen interesse. Allen voelen, dat zij een ondankbare en moeizame arbeid op zich hebben yenomen. Lezer. II bent het misschien niet helemaal eens met dit nieuwe en vreemde plan, waar op nu ineens wordt voortgewerkt. Maar ik vraag U één ding, bewaren wij onze overigens vruchteloze critiek, lot wij constateren, wat her C.N.V. nu gaat berei ken. Neen. ik moet IJ nog meer verzoeken, laten wij proberen deze poging vol vertrou wen tegemoet te zien, juist omdat het C.N.V. reeds veel voor U bereikte. Zeker, U wilt nu direct met bezwaren aankomen, houdt ze voor U, laat de schip pers hun rechten op zee. zij werken uitslui tend voor li En dan C.N.V., wederom richt ik het woord speciaal tot II, schept moed mannen. In Gods Naam vooruit, weet Llw koers, tegen geniepige kritiek van kliekjes verzuur de lieden, dwars op het achterbakse tegen streven in van Venraijers, die mede móés ten werken, maar die niet intijds hun taak begrepen, tegen iedere moeiijkheid met alle goedwillende Venraijers hand in hand voor uit. recht door zee en steeds hoger „Picard".

De Zwijger | 1945 | | pagina 4