Ysselsfeyms Nieuws Blad CjttK ïj6h£EP in tyzovntr Redactie: Dorpsraad Jrg 43, nr. 26 1 juli 2005 Van Lovinckplein 8: KERMIS: De katholieke encyclopedie (uitgave 1952) zegt hierover: KERMIS (verbastering van kerkmis kerkwijding=verj aardag van wijding of patroonsfeest) kenmerkte zich door vlagvertoon en volksvermaken, nadat de kerkelijke viering, de plechtige H. Mis ter herdenking der kerkwijding, geëindigd was. De Haagse kermis, waar ook de deftigste lieden verschenen, was zeer beroemd met haar schilderijenen boekenkramen, goud-, zilver- en zijdekramen, haar koekkramen, waar de vrijers hun kermiskoeken kochten als liefdesaanzoek, met haar trek-, lot- en rijffelkramen, haar goochelaars, potsenmakers en kwakzalvers. De jongelui der Franse kostschool schreven hun ouders om zakgeld in een kermisbrief; knechts genoten hun kermisbier. De jaarmarkten, bij voorkeur op de kermis gesteld, werden ingeluid met de klok; bij de eerste toon begon de dans en bij de laatste galm werden houten kruisen, meestal rood, ook wel zwart of wit, aan de poorten der stad gespijkerd of aan de bruggen, als teken van het vrijgeleide voor wie uitgebannen waren wegens schulden of civiele zaken, en van de marktvrede, die rust en veiligheid verzekerde. De kermisspullen bleven, evenals de braspartijen, waartoe ze veelvuldig aanleiding gaven, hoezeer ook van kerkelijke zijde hiertegen gewaarschuwd werd. Intenties van 2 t/m 8 juli 2005: za 2 jul 19.00 u (Enjoy Together) Marie Claessens-Maessen; Mathieu Arts en uit dankbaarheid; Giel Trommelen en overl. fam.;Teng Janssen; Geert Deters (goede bekenden); Jep Hendrix; jrd. Henri van Lipzig en Catharina Geurts en Marie Wilmsen; ouders Arts- Gielen en overl. fam. di 5 jul Geen H. Mis (v.w.kermis) wo 6 jul 19.45 u Viering voor de jongens en meisjes en hun ouders van groep 8 die de school gaan verlaten. Misdienaars: za 19.00 u Erwin en Niels; wo 19.45 u Erwin en Stef. U vergeet toch niet de extra collecte met de kermis!? Niet thuis? Kan altijd nog in de bus! n:niu

Ysselsteyns Nieuwsblad | 2005 | | pagina 1