Dorpsraad Ysselsteyn Wat houdt ons bezig? Toelichting op het beleid van Wonen Venray Om wat meer duidelijkheid te krijgen en het publiek gelegenheid te geven vragen te stellen werd voor de november vergadering (8 nov. j.l.) dhr. Ger Houben uilgenodigd, Hij is de nieuwe directeur van Wonen Venray. Toelichting door Dhr. Houben: De eigen huurwoning is een specifiek produkt van Wonen Venray. Een bepaald percentage (variërend van 20-80 kan gekocht worden, het resterend gedeelte blijft gehuur d. Het juridisch eigendom van de woning blijft bij de corporatie. Dit is een van de problemen waar Wonen Venray op gestuit is. Als de "huurkoper" een hypotheek af wil sluiten dan heeft hij geen onderpand en wordt de rente hoger. Dit probleem is in onderzoek. Door het huurelement is de "huurkoper" verzekerd van de voordelen van huren (onderhoud van de woning e.d.). Het produkt "eigen huurwoning" is nog in een experimentele fase. Alle huurders die hiervoor in aanmerking komen zijn aangeschreven, interesse is er bij deze groep echter niet. Indien de huidige huurder geen interesse heeft gebeurt er niets, pas als de huurder vertrekt komt de woning als eigen huurwoning in de krant. Binnen de bestaande voorraad van 500 woningen (Venray/Horst) zijn nu 20 eigen huurwoningen "verkocht". Het nieuwbouwproject in Venray "Fluitekruid" met 10 woningen is echter helemaal "eigen huurwoning", (is ook niet als gewone huurwoning uitgezet) Binnenkort wordt hel experiment geëvalueerd en zullen nu bekende problemen bekeken worden. Onderstaand geven we de vragen weer die door de leden van de dorpsraad en het publiek gesteld werden met het antwoord van de heer Houben. Vraag als blijkt dal een woning niet gewild is als eigen huurwoning wordt ze dan weer aangeboden als huurwoning? Antwoord: dit is inderdaad het geval, Wonen Venray is er niet bij gebaat als een woning lang leegstaat en ook de woonomgeving niet. Vraag: een oudere moet geld opnemen om een woning te huurkopen. Om welke reden zou men dit willen? Antwoord: dit is persoonsafhankelijk. Verkoopt men eigen huis of bedrijf dan kan het fiscaal aantrekkelijk zijn om een eigen huurwoning te hebben. Het voordeel is ook het 20/80 percentage. Men profiteert mee van eventuele waardestijgingen en er is een garantieregeling voor een eventueel instorten van de huizenmarkt (vangnetconstructie). Eén keer per jaar is het mogelijk om het percentage dat gekocht is te verhogen of te verlagen. Maatwerk dus. Vraag: aangenomen dat er 2 geïnteresseerden zijn, hiervan wil er één 20 kopen en één 80 Wie wint? Antwoord: de woonduur is bepalend. De corporatie heeft duidelijk niet als doel om winst te maken. Vraag: de ouderenvereniging heeft zich in huurkoop verdiept. Jammer dat er nu pas aandacht aan geschonken wordt, terwijl er in nov. 1997 al een lijst beschikbaar was met daarop de woningen die aangemerkt werden als "eigen huurwoning". Er zijn vermogende ouderen maar vaak heeft een spaarcent het doel om een keer een extraatje te kunnen doen, niet om te investeren. Spaarcenten in een eigen huurwoning stoppen betekent ze reserveren voor het nageslacht. Bij een woning van /.180.000,= met een huur van 800,= die voor 50 gekocht wordt, wordt de huur 400,=. Uitgaande van een rente van 3 met daarbij geteld de eigenaarslasten (onroerend zaakbelasting en verzekeringen) komt men op een maandlast van 780,=. Dus minimaal voordeel! Antwoord: de voorlichting had inderdaad in een vroeger stadium plaats kunnen vinden maar dit is een keuze geweest. Wat betreft het voordeel, dit is zoals gezegd per situatie verschillend. Vraag, als u op deze manier doorgaat met het produkt "eigen huurwoning" dan wordt er gediscrimineerd. Er zijn 24 woningen gelabeld (aangemerkt), 5 zijn er inmiddels vrij of vrij geweest. Degenen die het zich niet kunnen veroorloven om een woning te verwerven vissen achter het net. De oplossing zou zi jn: eerst te huur aanbieden en daarna pas als eigen huurwoning. Antwoord: het is een experiment, de vraag is of er sprake van is dat mensen moeten wachten omdat ze niet willen "huurkopen". Als blijkt dat er voor het produkt "eigen huurwoning" geen interesse is kan de conclusie zijn dat het produkt niet levensvatbaar is. Het is zaak de evaluatie af te wachten, deze zal medio december plaatsvinden. De hier gehoorde opmerkingen zullen meegenomen worden. Het bovenstaande is geen compleet verslag maar verschaft u hopelijk meer duidelijkheid. Voor meer informatie kunt u contact opnemen met de secretaris van de dorpsraad dhr. Jan van dc Pas, tel. 541611Bij Wonen Venray is een verhelderende brochure verkrijgbaar: "Huren Kopen, de eigen huurwoning". Tezijnertijd (na de evaluatie van het project bij Wonen Venray) zal er naar alle waarschijnlijkheid nogmaals iemand uitleg komen geven over het vervolg van het project. Via het Y.N.B. wordt u hiervan op de hoogte gesteld. H.B.S. ONS GENOEGEN Komende week begint de 25M lp competitie. De schietbeurten en plaatsen zijn als volgt: Dinsdag 19.30u te Grashoek. Zaterdag 19.00u te Ysselsteyn. Zondag lO.OOu te Venlo-Batavieren. Programma Indoorcompetitie: Zaterdag a.s. te Tienray om 19.00u Ons Genoegen 1 - Heide 1 Ons Genoegen 2 - Grashoek 1 Zaterdag a.s. te Horst om 19.00u; Ons Genoegen 3 - Heide 2 Ons Genoegen 4 - Grashoek 2 Succes jeugdschutters: Tijdens selectiewedstrijden van de N.H.B. afd.Veldschieten wisten 5 jeugdleden zich in de Nat.Juniorenselectie te plaatsen. In de Recurveklasse waren dat Eric Poels en Ben Spreeuwen- berg en in de Compoundklasse Wendy Poels, Dennis Lemmens en Mark Spreeuwenberg. Een prachtig succes voor deze jeugdleden en hun trainer Jan Koonings.

Ysselsteyns Nieuwsblad | 1999 | | pagina 5