Wax de vereniging bereikte. - --J--«Nadat de drie eerstgenoeraae leden van het uitvaerende Bestuur een samenkomst Met de Commissaris der Koningin in Koord- Brabant haden gehad* werd door seze in de vergadering van de Pro vinciale Staten van dit gewest de 20e November 19"-'8 voorgesteld aan 'Ge deputeerde Graten machtiging te verlenen, plannen te doen opmaken voor do kanalisatie van de Peel, en dit onderzoek op te dragen aan het Inge nieursbureau van de Heer M.C.E., B.cngarts te s.'Gravenhageeveneens be last met het opmaken van plannen tot verbetering van de afwatering van- de Dommel en de Aa. Dit vo -rsfcel werd met algemene stemmen aangenomen. A.an de aanneming van het voorstel gingen belangrijke- beschouwingen voor af .van de Heren W.J»H. Veratraeten en J.O. van Beek, leden van Provin ciale Staten. Eerstgenoemde besprak de noodzakelijkheid van een kanaal Grave- Qss- Dieze, voor de bevrijding van dè lage Maaskant van ce hoge waterstanden, teri.jl de Heer van Beek de grote belangen, bepleit tédie verbonden zijn met de kanalisatie en afwatering van de Peel. Bit de besprekingen bleek, duidelijk,dat men net nauwe verband tussen beide plannen inziet, on do oplossing var, het ene vraagstuk meer of min der samenhing met het andere. De aandachtige lezer zal door het bovenstaande wel overtuigd zijn van de ernst, waarmede thans deze gewichtige belangen onder ogen werden ge zien, en van de krachtgc wil om door eendrachtige samenwerking do nodi ge -werken met bekwame spoed tot stand té brengen. Ongetwijfeld zal het Ingenieursbureau Bongaerts c.s. voldoende doordron gen zijn van het grote gewicht van de opgedragen taak, en niets verzui men om aan het rechtmatig verlangen van de bewoners der streek met be kwame spoed tegemoet te.komen. Onder de energieke leiding van do leider van genoemd Bureau, het lid der Tweede Kamer M.C.E. Bongaerts Ir., die zo krachtig aan de totstandkoming der vereniging heeft medegewerkt., is deze verwachting alleszins gewettigd. Het reeds verkregen succes is.wel een krachtige spoorslag om op de in geslagen weg met moed en vertrouwen voort te gaan, en do vereniging, veelt zich verplicht een woord van grote erkentelijkheid uit to spreken voor de medewerking van de Gotami-ooaria' dor Koningin cn het College van ■provinciale Staten van Koord- Brabant. Ook wat de provincie Limburg betreft, bestaat het vertrouwen dat de Pro vinciale Staten, voor zover Limburgs belang er bij betrokken is, met. niet minder tegemoetkoming zijn bezield ten opzichte van het doel van de vereniging als het College van- Woord- Brabant De omstandigheid, dat een lid van Gedeputeerde Staten van Limburg lid is van het Uitvoerende Bestuur der vereniging Deelbelang, zomede de aan wezigheid van de Hoofdingenieur op de algemene vergadering, te- V.enray, stommen ten deze zeer hoopvol. Waar zoveel harmonie bestaat, ten opzich te van het doet, kan hot niet anders, of de vereniging moet. slagen. Volhouden ia hot wachtwoord. De eenmaal opgemaakte pionnen moesten wor den uitgevoerd. Hel was dan ook de hoofdtaak v.an de vereniging het daar heen to leiden, dat de uitvoering der plannen bij voorbaat verzekerd waren. Voorop stond natuurlijk, dat zonder ruime subsidieëring kanalen en spoorwegen niet tot stand kunnen komen, m.a.w. het Rijk en de Provin ciën zul'en een aanzienlijk deel van de kosten voor hun rekening moeten nemen, zoals in andere streken, met name voor de kanalisatie van Wes- terwolde iri Groningen,, en de normalisatie van de Vecht in Overijssel enz., is geschied. Alvorens daartoe te besluiten verlangt de Overheid de waarborg, dat de bestede gelden tot hun volle recht komen er. alchans een deel der kosten door de- belanghebbenden gedragen wordt, voorzover het kanalisatie, we gen^ en. afwatering betreft, waardoor de pacht- en grondwaarden aanzien lijk zullen stijgen. De boste vorm waarin die waarborg 'kan worden gegeven, is die van een wa terschap, al of niet onderverdeeld, waarvan de besturen, of hot bestuur, verantwoording schuldig zijn aan Gedeputeerde Staten der Provincie, die de grootste belangen in hot waterschap vertegenwoordigen. Het was daartoe allerminst een bezwaar, zonodig een waterschap op het gebied van de beide Provincie-s op te -richtenwaarin de_ belangen v.oor alle grondeigenaren gelijkelijk werden behartigd,, en deze iri waterschap- lasten werden aangeslagen volgens hun c-ppervalkten, en dat de mate van het belang, waarmede zij met de verbeteringen waren betrekken. (zie verder.

Ysselsteyns Nieuwsblad | 1971 | | pagina 4