Boerenbond In IJsselsteyn en omgeving zijn er in de afgelopen winter door liet "bedrijf slatroratorium voor grond- engewasonderzoek te Ooster beek zeer veel grondmonsters genomen. Uit de' uitslag hiervan "blijkt dat op vele bouwlan&perc.elen de kalktoes-tand (p-E) -te. laag 'is... JNu worden er in onze -streek nogal wat suikerbieten en gerst verbouwd. Dit zijn gewaasen die hoge e-i-s-en s-tellen aan. de kalktoe- stand van de grond.. Daarom moet de pH' kalkt oest an dei jf er) op het bouwland 5*2 a 5-h zijn Ligt de J.-H lager dan wordt de stalmest onvol doendeverteerd en worden sommige voedingsstoffen, o.'a. magnesium, stikstof en Molyh- deen slecht door de- planten opgenomen. Al met al kost dit opbrengst. Eet is daarom aan te raden om als uit de. resultaten van het onderzoek blijkt dat bepaalde bouwlandpercelen kalk nodig hebben, deze nog in dit voorjaar te bekalken. Kleine hoeveelheden kalk, tot 2000 kg. per ha., kunt U uitstrooien over. het geploegde land. Bij grote hoeveelheden dient een gedeelte vóór het ploegen êii eeiï gedeelte na- het ploegen te worden gegeven. U moet er evenwel voer zorgen dat de kalk direct na het strooien met behulp van een egge, cultivator of schijvenegge met de grond wordt vermengd. Dan gaat de kalk snel tot werking over. Op de uitslagen van het grondonderzoek is de. hoeveelheid nalk die U moet strooien niet aangegeven in kg. Dolokal, Eosmakencica of Winterswijkse Dolomietmergelmaar ik kg. zuivere.kalk of zuur bindende bestanddelen (z.b.b.). Voor omrekening in kg. kalkmeststof kunt U het beste gebruik maken van de omrekeningstabel die U kunt vinden achter in het groene boekje, waarin U de uitslagen worden toegezonden. Suikerbieten zijn dankbaar vooi wat extra kalk, ook al is de pH in orde. Een bekalking met 500 a 1000 kg. kalkmeststof per Ha. over het geploegde land, z.g. zaaibedbehandeling, bevordert de ookomst en beginontwikkeling van het jonge bietengewas. Kalk is een meststof die nogal eens wordt vergeten. Toch worden de groeiprocessen in de grond voor een belangrijk deel door kalk geregeld. Komt de grond kalk te kort dan verbouwt men een gewas met een slecht fundament als ondergrond. Daarom mag U de kalk dit voor jaar niet vergeten.

Ysselsteyns Nieuwsblad | 1968 | | pagina 6