Yoor deze opvatting bestaat sedert de invoering van de Algemene Bij standswet geen aanleiding meer. Terecht wordt er in de memorie van toe lichting op deze wet gezegd,, dat in de loop der jaren zich een evolutie heeft voorgedaan in de opvattingen over de verantwoordelijkhèid van de gemeenschap voor zijn leden. Sommige risiko's van de enkeling zijn soci ale risiko's geworden, waarvoor de verantwoordelijkheid van de'gemeen schap als vanzelfsprekend wordt aanvaard. Wat vroeger een gunst was is door de Bijstandswet een recht geworden van iedere landgenoot. Voor de zelfstandige ondernemeKr in beroep of bedrijf is de te verlenen bij stand aangepast aan zijn plaats en taak in de samenleving. De Rijks groepsregeling zelfstandigen, die krachtens de Algemene Bijstandswet bij Koninklijk Besluit is ingesteld, biedt de mogelijkheid de zelfstandigen die in tijdelijke moeilijkheden zijn geraakt of daarin dreigen te gera ken, te helpen deze moeilijkheden te boven te komen danwel te voorkomen. De abnomaal slecht weersomstandigheden van dit jaar hebben voor vele zelfsrandigen, w.o. boeren en tuinders, zulke ernstige nadelige gevolgen, dat het voortbestaan van het eigen bedrijf rechtstreek^"wordt bedreigd. De Bijstandswet erkent hun recht op hulp en de groepsregeling voor zelf standigen geeft aan hoe de wet voor deze groep moet worden uirgevoerd. Geen zelfstandige behoeft zich dus te laten weerhouden een beroep op die regeling te doen. De voornaamste voorwaarden waaraan de aanvrager moet voldoen zijn: a de ondernemer moet reeds een redelijke tijd zelfstandig werkzaam zijn. b hij moet vakbekwaam zijn en de vereiste vergunningen tot uitoefening van zijn beroep of bcdrij bezitten. c het bedrijf of beroep moet in normale omstandigheden een zelfstandig bestaan opleveren d vast moet staan, dat de aanvrager door de bestaande kredietinstel lingen niet of niet meer kan worden geholpen e de zelfstandige moet jonger dan 65 jaar zijn. De aard en omvang van de bijstand kan geheel worden aangepast aan de noodzakelijke behoefte van de aanvrager. Sommigen zmllen voldoende ge holpen worden met een tijdelijke uitkering voor levensonderhoud van det gezin, terwijl in andere gevallen misschien bedrijfskapitaal kan worden verstrekt voor herstel van de zelfstandigheid. Deze leningen kunnen ren teloos of tegen een matige rente worden bërstrekt en in zeer moeilijke gevallen is het zelfs mogelijk dat het bedrag geheel of gedeeltelijk wordt geschonken. Door water overlast gedupeerde veehouders b.v. kunnen volgens de regeling aan geldmiddelen., worden geholpen voor het aankopen van veevoeder. Asl door het wegvallen van de bedrijfsinkomsten de schul den te hoog zijn opgelopen kan geld worden geleend voor de gehele of ge deeltelijke betaling ervan. De regeling wordt door de gemeente uitge voerd met dien verstande, dat voor 'bedragen bpven fl. 2000,— do goed keuring van de Minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk is vereist/ Zoals boven reeds gemeld moeten aanvragen gedaan worden bij de gemeente van inwoning, behoeft niet persoonlijk te geschieden, maar kan gebeuren zoals eveneens boven aangegeveru_ Ministerie van.Landbouw en Visserij in samenwerking met de afdeling Voorlichting van het Ministerie van,Cultuurrecreatie en Maatschappe lijk werk. Punt D in bovenstaande tekst behoeft enige toelichting. Dit moet zo worden verstaan, dat het mogelijk is, dat iemand krachtens de Rijks groepsregeling Zelfstandigen ook geholpèn kan worden, wanneer hij wel iswaar nog aanvullend bankcrediet kan krijgen, doch de totale rente- en aflossingsverplichtingen dan zo zwaar worden, dat een redelijk in komen op het bedrijf niet meer gehaald kan worden.

Ysselsteyns Nieuwsblad | 1965 | | pagina 4