Castenray en zijn echtgenote Hanna Kuijpers werd geboren op 20 januari 1876 op de hoeve Genraey te Venlo. Beide echtelieden overleden in 1959 zeer kort na elkaarHanna op 14 februari en Hannes op 10 maart. Baer Kuijpers was al veel eerder overledennamelijk op 15 januari 1935. Zijn vrouw Anna stierf op 31 januari 1958. Gelezen in Peel en Maas uit 1919 Notaris Esser te Horst zal op Maandag 7 April 1919 nam. 5 uur precies in café Hendriks te Castenray, op verzoek van Jozef Wismans aldaar, publiek verkoopen: Een perceel bouwterrein, zeer gunstig gelegen te Castenray aan den grindweg nabij de Kapel, groot circa 9 aren. Aanvaarding dadelijk. Wie kent het café Hendriks? Schenking Van Piet en Mia Strijbos kregen we drie oude kippenbrilletjes en een doosje varkensneusringen. Verder (in bruikleen) drie oude belastingplaatjes voor de fiets uit 1928, 1930 en 1940. Van Nel Wismans ontvingen we een oude lepel en Mart Arts schonk pentekeningen van Castenray en enkele boekjes van 60 Jaar Onderwijs Castenray. Allen zeer bedankt! Castenrayse mensen vertellen Rachel Cohen deel 12 Sinds die dag voelde ik me weer half vroedvrouw. Op 31 augustus 1944 werd Truus geboren. Veel merkte ik in deze tijd niet van de oorlog en de verwoesting die in die dagen heel Europa in vlammen zette. En niet alleen Europa. Letterlijk de hele wereld. Op 7 december 1941 bombardeerden de Japanners de Amerikaanse marinebasis Pearl Harbour in de Stille Oceaan. Dat was een volstrekte verrassing. Terzelfder tijd waren er Japanse diplomaten in Amerika om vredesonderhandelingen te houden met hun Amerikaanse collega's. (We kunnen goed leren van de Tweede Wereldoorlog. Hoeveel waarde men kan hechten aan vredesverdragen?) De Amerikaanse vloot werd genomen per verrassing en de gevolgen waren catastrofaal voor de Amerikaanse vloot, die voor een groot gedeelte verdween naar de bodem van de Oceaan. En ook catastrofaal was het voor de Japanners, die door hun kortzichtige daad de machtigste van alle naties ter wereld in de oorlog brachten. En voor de Duitsers die, nadat zij zelf de oorlog verklaarden aan de USA, direct na de Japanse aanval er een machtige vijand bij kregen, die in de komende jaren veel zou bijdragen om de levensduur van het 'Duizendjarige Rijk' kort na zijn geboorte van duizend tot vijfjaar te verkorten. Dat ging allemaal in het begin niet zo gemakkelijk, want ook de Amerikanen waren niet op oorlog voorbereid. Men had niet voldoende soldaten, laat staan getrainde soldaten. En niet voldoende wapens, schepen, munitie en vliegtuigen en ga zo maar door. Maar nu werd er aan gewerkt en niet alleen op de gewone werkuren, maar vierentwintig uur per etmaal. Mannen en vrouwen werkten in de fabrieken in 'shifts' (ploegen). Nooit stonden de machines stil. Toen begonnen de Japanners terug te krijgen van hun eigen baksel. Op 18 april 1942 bombardeerden de Amerikanen Tokio vanuit de lucht. Op 4 juni 1942 volgde de slag bij Midway, een eiland in de Stille Oceaan. Dat werd de eerste Japanse nederlaag. Op 7 augustus 1942 landden de Amerikanen op de Salomons eilanden en op 1 maart 1943 werd een gedeelte van de Japanse vloot vermorzeld in de Bismarck Zee. Op 20 juni 1944 wonnen de Amerikanen een beslissende zeeslag in de Filippijnse Zee en zo gingen ook de Japanners langzaam maar zeker hun noodlot tegemoet. Het valt te begrijpen dat met zo'n geweldig wereldomvattend front, het uiterst moeilijk was voor de Geallieerden om hun handen vrij te krijgen voor een invasie in Europa, die redelijke kans op slagen zou kunnen hebben. De grootste ramp voor de oorlogsvoering van de Geallieerden veroorzaakten de Duitse U-boten, de onderzeeboten. Een Sinterklaas-, Kerst- of verjaardagscadeau nodig? Misschien is dan het boek 'De Castenrayse Vennen' een idee voor u. Maak 35,- over op rekening 1281.37.517 ten name van Heemkunde Castenray en vermeld uw volledige adres. Het boek wordt vervolgens thuisbezorgd. Heemkundelokaal 't Moëzehool is geopend op donderdag van 13.30-16.00 uur. U bent van harte welkom! 15

Castenrays dorpsblad De Schans | 2010 | | pagina 15