getuige onder meer de oude foto van vandaag. Deze is gemaakt in 1951 aan de achterkant van de nieuwe schooi Er woonden toen veel minder gezinnen in ons dorpmaar ze telden gemiddeld genomen heel wat meer kinderen. Gezinnen van acht of meer kinderen waren zeker geen uitzondering. Het aantal leerlingen bedroeg in 1951 meer dan honderd. En daar waren nog geen kleuters bijgeteld. Op 5 december 1952 werd in het Patronaat het kleuterlokaal in gebruik genomen. De kleuterklas telde liefst 37 leerlingen. Vorige week is er een fout geslopen in de tekst bij de oude fotoDaar werd gesproken van de pastoorsmaad, maar de betreffende dame op de foto was Dina Litjensde zus van pastoor Litjens. Zijn huishoudster, de 'pestoeërsmaad', heette Mriejke. 'Vrees voor enkeltje Castenray' Onder deze kop verscheen op 16 oktober 2010 in De Limburger een artikel over een historische wandeling door het centrum van Venray. Onder een lindeboom op de Grote Markt te Venray werd vroeger recht gesproken en misdadigers vreesden voor een enkeltje Castenray. In ons dorp stonden links en rechts van de Horsterweg vlakbij de brug over Lollebeek drie galgen opgesteld: het Raedtse Gericht (Venray); het Horster Gericht en het Oerle's Gericht. Oirlo was jarenlang een zelfstandige heerlijkheid. Misdadigers die de doodstraf kregen werden in Castenray opgehangen en bleven als afschrikwekkend voorbeeld enkele dagen hangen. De galgen stonden niet ver van de Horsterweg, die vroeger een drukke handelsroute vormde. Mogelijk liep hier zelfs in de Romeinse tijd al de belangrijke route Blerick-Maashees. Bij Piet Direks aan de Horsterweg vonden we in 2006 een Romeins brandgraf met onder meer scherven van een Romeinse jachtbeker. Deze is gerestaureerd en is te zien in het Venrays Museum. In het boek over de Castenrayse Vennen staat een tekening van de plaats van de galgen. Dit prachtige boek bevat naast een beschrijving van de historische en actuele situatie van 't Cassels Broek tal van schitterende foto's. Het boek is nog steeds te koop bij Jan Strijbos, Castelostraat 32, tel. 571677. We naderen weer langzaam de decembermaand met Sinterklaas en Kerstmis. Wellicht vormt het boek een mooi presentje met deze feestdagen of wilt u het gebruiken als verjaardagscadeau. Oorlogsmonument in Klein Oirlo Het monument voor de slachtoffers van het op 22 juni 1943 neergeschoten geallieerde vliegtuig is klaar. Het tekstpaneeltje dat bij de herdenkingsceremonie op 6 juni 2002 geplaatst werd, is tegen het monument bevestigd. Op een plaat van 150x80 cm van blauw hardsteen heeft beeldhouwer Martin Ooink uit Venray een reliëf gemaakt van een Halifax HR 799 bommenwerper. Dat was het type vliegtuig dat in die bewuste nacht in 1943 terugkeerde van een aanval op de Duitse plaats Krefeld. Bij helder maanlicht werd de geallieerde bommenwerper aangevallen door de Duitse nachtjager van majoor Radusch en in brand geschoten. Het toestel, dat afkomstig was van de basis Gravely Hunts in Engeland, kwam om 01.34 urn neer in de buurtschap Valkenberg in Klein Oirlo. Zes van de acht bemanningsleden wisten voor de crash het toestel per parachute te verlaten. De Australiër sergeant H. Krohn, 21 jaar oud, en de Engelsman W. Brown, 28 jaar oud, kwamen om het leven. Eén lichaam werd in delen direct gevonden en ter plaatse begraven. Het andere ontzielde lichaam werd later gevonden. Het toestel was brandend naar beneden gekomen en, nadat het eerst nog twee bommen had afgegooid, op de grond geëxplodeerd. De bommen waren niet ontploft en werden later in een korenveld gevonden op ongeveer 300 m van de boerderij van Maes. De zes overlevende bemanningsleden waren: piloot W. Hickson uit Nieuw Zeeland, A. Hutchinson en J. Graham uit Canada, P. Croft, J. Dowsing en F. Maltas uit Engeland. Van hen wisten alleen Hickson en Hutchinson uit handen van de Duitsers te blijven. De overigen werden al spoedig gevangen genomen. 17

Castenrays dorpsblad De Schans | 2010 | | pagina 17