gedorst. Vóór 1900 gebeurde dat nog met de dorsvlegel op een lemen dorsvloer in de schuur. Later gebeurde het machinaal met een dors kast. De graankorrels werden vervolgens gewand, waarbij het kaf van het koren gescheiden werd. Vroeger gebeurde dat met een wan, een langwerpige, platte korf met twee handvatten. Hiermee werd geschud, zodat het lichte kaf wegwaaide en de graankorrels in de wan achterbleven. Later gebruikte men een wanmolen. Open Monumentendagen Deze vinden plaats op zaterdag 11 en zondag 12 september met als thema De smaak van de 19e eeuw. In hetzelfde weekend vindt ook Culirooy plaats, een culinair evenement dat prima past binnen het thema. De opening is op zaterdag 11 september op het Schouwburgplein te Venray van 13.00-16.00 uur. Het startsein wordt gegeven door wethouder Patrick van der Broeck. Gemeentearchivaris drs. Paul van Meegeren besteedt aandacht aan de Venrayse monumenten en bewoners uit 19e eeuw. Theo Janssen, schrijver van '100 Eeuwen Peelverhalen', komt vertellen hoe het er in de 19e eeuw in het Venrayse Peelland aan toe ging. De Historische Groentehof uit Beesel geeft tekst en uitleg bij 'vergeten groente'. De muzikale omlijsting is in handen van Easy Street. Enkele monumenten kunnen ook van binnen bezichtigd worden, zoals de Petrusmolen aan de Sportlaan; molen Nooit Gedacht in Merselo; de Johannes de Doperkerk te Merselo; De St. Petrus Bandenkerk te Venray en museum 't Freulekeshuus te Venray. De Merselose molen is op zaterdag en zondag geopend van 14.00-17.00 uur. Er zijn graanveldjes met oude graansoorten en men kan zien wat er zoal met het gemalen graan gedaan kan worden. Ook zijn er oude bakrecepten. In museum 't Freulekeshuus aan de Eindstraat te Venray is de expositie 'De Peel in Beeld' te bezichtigen met ruim negentig schilderijen, tekeningen en foto's. De St. Petrus Bandenkerk (Grote Kerk) is geopend en men kan ook de toren beklimmen. Tijdens de Open Monumentendagen is de toegang overal gratis. Bij de VVV/ANWB aan het Henseniusplein te Venray is een folder verkrijgbaar, waarin de Venrayse monumenten uit de 19e eeuw beschreven worden. Tevens wordt daarin aangegeven welke monumenten allemaal van binnen te bezichtigen zijn. Schenking Van Henk en Maria Linskens-Kunen uit Eindhoven hebben we al diverse keren oude Castenrayse foto's toegestuurd gekregen, waarvoor onze hartelijke dank. Het waren vrijwel allemaal foto's die we nog niet in ons fotobestand hadden. Henk bekijkt regelmatig de foto's die we op www.rooynet.nl geplaatst hebben. Dat zijn er inmiddels al meer dan 1000, verdeeld over verschillende onderwerpen. Het zoeken naar een onderwerp kan gemakkelijk door het klikken op 'Zoeken in onze collectie Castenrayse mensen vertellen Rachel Cohen deel 3 Door de week moesten wij bij een van de leidsters thuis psalmen repeteren, om luid voor te lezen tijdens de jeugddienst. Behalve de jeugdsjoel hadden we ook een jeugdbeweging. Die heette Akabya, opgericht door de heer Max Finkei. Shabbatmiddag hadden we shioer (les) en zondag handarbeid. Kraaltjes verven, stof schilderen, figuurzagen etc. Dat was enig. Ook leerden we toneelspelen. Toen ik op 5 jarige leeftijd op het podium verscheen als engel in een witte, lange lakenjurk, hield ik die heel hoog om niet te vallen. Vanuit de zaal riep Ma: "Zakken!". Zij bedoelde daarmee, dat ik mijn jurk moest laten zakken. Ik begreep er echter niets van, dus ging ik zakken en zat ik in m'n witte jurk op het podium tot ma mij kwam helpen. De rest is verder goed verlopen! Vaak maakten we uitstapjes. Elk jaar. Toe bisjwat aten we vruchten uit Palestina. De heer Finkei was onze hoofdleider, hij vertelde ons vaak spannende verhalen. Op de Joodse school vertelden vriendjes dat ze brieven uit Palestina ontvingen en dat daar Joodse politieagenten waren, Joodse landarbeiders en sinaasappels aan de bomen. Voor ons was zo'n brief een belevenis. Wij hadden geen familie (zover toen mij bekend) in Palestina. Wel wisten wij dat er een Beth Am was die blauwwitte vlaggen hadden, maar daar mochten wij niet naar toe! Wij waren zogenaamde Agoedisten (niet-Zionisten). Wat dat betekende, wist ik toen niet en nog minder wat de betekenis was van Zionisten Joodse mensen die een eigen Joodse staat willen stichten in Palestina JS). Later wist ik het natuurlijk wel. Wij hadden onze Akabya en dat was zonder politiek, (wordt vervolgd) Heemkundelokaal 't Moêzehool is open op donderdag van 18.30-20.30 uur. Loop gerust eens binnen voor een kop koffie en een praatje. Iedereen is van harte welkom! 17

Castenrays dorpsblad De Schans | 2010 | | pagina 17