altaar de mensen uit de Straot (Lo lie beek weg), die het altaar plaatsten en versierden. Achter v.Ln.r.: To Emonts, Dien Rambags, Anna Rambags, Lien Rambags, Cato Emonts, An Litjens en An Steeghs. Midden v.l.n.r.: Tin us EmontsLeen EmontsJeu Emonts, Nel Emonts, Jan Rambags, Marie Steeghs, Hein Emonts en Marie Emonts. Onder: Jacob Emonts, Toon Steeghs jr., Toon Steeghs sr., Gerrit Rambags en Teng Emonts. Boek 'De Castenrayse Vennen' De verkoop van het boek loopt bijzonder goed en iedereen is vol lof over de kwaliteit ervan. We hebben al veel enthousiaste reacties gekregen. Zo ontvingen we van Piet Philipsen uit Heerlen, waarvan we onlangs zijn brief aan Toon Kuijpers publiceerden, de volgende reactie: Op de eerste plaats de complimenten voor het mooie boek, het ziet er geweldig mooi uit. Veel herkenbaren dingen, zoals de fam. Smulders en het schaatsen en bij een sacramentsprocessie ging ik met mijn vader op een bootje waterlelies plukken om de straat te versieren. Ook prachtige foto 's. Ik zal zeker gaan genieten van het mooie boek. Het boek is nog steeds te koop a 35,- bij Jan Strijbos, Castelostraat 32. U kunt het bedrag ook overmaken op rekeningnummer 12.81.37.517 t.n.v. Heemkunde Castenray. Vermeld bij 'omschrijving' uw naam en adres. Boeken worden binnen een straal van 6 km van de Castenrayse kerk gratis bezorgd. Moet een boek opgestuurd worden, dan wordt de prijs vermeerderd met 5,- verzendkosten. Wij danken iedereen die een boek gekocht heeft en wensen u veel lees- en kijkgenot. Castenrayse mensen vertellen Rachel Cohen deel 1 Vandaag beginnen we met het eerste deel van het verhaal van het joodse meisje Rachel Cohen. Zij zat tijdens de Tweede Wereldoorlog ondergedoken bij de familie Heidens-Josten op 7 Schoor. Deze familie woonde in de monumentale boerderij, waar anno 2010 Peter en Marianne Jacobs- Hoedemaekers wonen. Wie één mensenleven redt, dat is alsof hij de hele wereld redt. Jeruzalem juli 1994 Voorwoord. Waarom pas nu? Toen ik een familielid mededeelde dat ik in Yad Vashem voor de vijftigste verjaardag van mijn pleegzusje Truus, geboren 31 augustus 1944, iets wilde doen ten aandenken aan mijn pleegouders Jacobus en Allegonde Heidens-Joosten kreeg ik te horen:"Waarom pas nu?" Toen ben ik gaan nadenken. Wat heb ik al die jaren gedaan en waarom pas nu begin ik aan dit kleine boekje? In het kort geef ik een overzicht over de periode van voor, tijdens en na de oorlog. Dan is dit epistel mijn antwoord en ook op de vele vragen die mij werden gesteld door mijn kinderen en kleinkinderen, als ook door mijn pleegfamilie in Holland. Mijn naam is Rachel Erlanger-Cohen, geboren 15 januari 1929 in Dieren Rheden, getrouwd op 31 december 1952 met Akiba Erlanger die geboren was op 10 september 1921 in Luzern. Hoofdstuk 1. Thuis Moeder zat te tikken op de schrijfmachine, toen plotseling de weeën begonnen. De dokter uit Doesberg werd besteld om de bevalling te doen. De rivier was bijna dicht gevroren, dus de dokter zei tegen mijn moeder: "Laten we maar vlug werken, anders gaat de brug dicht en kan ik niet meer terug." Zo kwam ik 15 januari 1929 op de wereld, net voor 12 uur 's nachts. Mijn vader was zo trots als een pauw met zijn eerste dochter. Ik had een broer Jaap, 16 maanden ouder. Mijn vader ging mij registreren bij de gemeente en ik kreeg de naam Sippora -Rachel -Sophie. We woonden in Dieren, maar verhuisden kort na mijn geboorte naar Doesburg, mijn vaders geboorteplaats. Vader deed in de textielhandel en moeder was zijn secretaresse en huisvrouw. Wat ik me nog van Doesburg herinner, is het huis van oma Betje en Opa Jacob Cohen-Nihom op de vismarkt. De synagoge was er vlak naast. Daar gaf Opa op de Hoge Feestdagen de leiding. Ik herinner me verschillende ooms en tantes, onder andere tante Jet met hun kinderen Betje, Joop, Jaap, Roosje, Carla en Louis in de Beitelstraat. En daar was oom Izak Cohen, de broer van vader, die werkte als hoge beambte aan het Joodse ziekenhuis in Amsterdam. Hij heeft als zodanig velen kunnen redden, ook moeder. Hier komen we later op terug. Heemkundelokaal 't Moëzehool open op donderdag van 18.30-20.30 uur. Loop gerust eens binnen voor een kop koffie en een praatje. Iedereen is van harte welkom! 19

Castenrays dorpsblad De Schans | 2010 | | pagina 19