Project 'De Castenrayse Vennen' Onze heemkundestichting mag weer terugzien op een zeer geslaagde afsluiting van een aansprekend project. Ondanks de enorme hitte waren er op zaterdag 10 juli toch nog redelijk wat mensen naar gemeenschapshuis De Wis getogen. Daaronder weer veel mensen van buiten Castenray en relatief weinig eigen inwoners. Op zich is dat jammer, want leefbaarheid moeten we samen maken en de trots op ons dorp moeten we ook gezamenlijk willen uitdragen. We zijn in onze gemeenschap rijk aan verschillende organisaties, verenigingen en stichtingen, die alle zeer actief zijn. Samen zorgen ze voor een geweldig stuk leefbaarheid door de inwoners de mogelijkheid te bieden zich prettig te voelen in ons dorp. Er wordt regelmatig door een aantal enthousiaste bestuurders iets georganiseerd. Deze mensen stoppen daarin ontzettend veel tijd en energie; ze doen alle mogelijke moeite om het hun medebewoners naar de zin te maken en om het dorp levendig te houden. Maar veel besturen staan onder druk door een tekort aan animo om zich in een bestuursfunctie te binden aan een organisatie. Verder hoopt elke organisatie bij een evenement op de nodige belangstelling uit eigen dorp en daar schort het toch dikwijls wat aan. Apathie en passiviteit van dorpelingen vormt een bedreiging voor de leefbaarheid in zo'n dorp, kan zelfs heel funest zijn. Hopelijk mogen we in Castenray op onze inwoners rekenen. Zondag a.s. is er weer een evenement met de heropening van de JOP, de Jongeren Ontmoetingsplaats. Onze jongeren, die de toekomst van ons dorp vormen, rekenen daarbij op veel Castenrayse support. Laten we met zijn allen door onze aanwezigheid waardering tonen voor hun werk. Het zal hen ongetwijfeld een extra stimulans geven om op de ingeslagen weg voort te gaan. We zijn trots op hetgeen ze al gerealiseerd hebben en dat mogen we hen zondag ook duidelijk maken. Terug naar ons eigen evenement. In een redelijk koel gemeenschapshuis mochten we onze gasten welkom heten en vervolgens trokken we met de fanfare voorop naar de locatie van het beeld. Wat biedt onze fanfare telkens weer veel extra bij zo'n gebeurtenis. Onmisbaar! De burgemeesters van Horst aan de Maas en Venray, wethouder van der Broeck en beeldend kunstenaar Twan van Rens werden door Ger Luykx met paard en koets vervoerd. Bij het te onthullen beeld stond een partytent, waaronder genodigden en ouderen konden plaatsnemen. Na een korte inleiding werd meteen overgegaan tot de onthulling van bet beeld. Die eer was vergund aan Dorpsraadvoorzitter Bert Arts en wethouder Patrick van der Broeck. Vanwege de extreme hitte was eerder al met de fanfare afgesproken om alle toespraakjes van de onthullings ceremonie in De Wis te houden. De muzikale intermezzo's kwamen daardoor te vervallen en met muziek van de fanfare keerde het hele gezelschap weer terug naar De Wis. Omdat burgemeester Kees van Rooij van Horst aan de Maas telefonisch te horen kreeg dat bij het Oud Limburgs Schuttersfeest in Grubbenvorst nog maar zes schutterijen in de race waren en hij eerder weg moest, werd het programma omgegooid. Eerst hield hij zijn toespraak en vervolgens werd het boek 'De Castenrayse Vennen' gepresenteerd. De eerste twee exemplaren werden aangeboden aan de burgemeesters van Horst aan de Maas en Venray. Vervolgens werd ook wethouder Patrick van der Broeck verblijd met een boek. Daarna kon het programma van de onthullingsceremonie vervolgd worden met onder meer toespraken van Bert Arts, voorzitter van de Dorpsraad Castenray, kunstenaar Twan van Rens en Patrick van der Broeck. Ook burgemeester Hans Gilissen voerde nog het woord. De Horster burgemeester was blij in korte tijd twee keer verrast te zijn met een boek dat ook deels betrekking had op zijn gemeente. Hij vertelde heel graag naar Castenray te zijn gekomen en stond een goede samenwerking met de gemeente Venray sterk voor. Bert Arts gaf aan trots te zijn op alles wat mede door toedoen van de heemkunde in ons dorp tot stand is gekomen en beeldend kunstenaar Twan van Rens gaf zeer geëmotioneerd enige uitleg over de totstandkoming van het monument. Wethouder Patrick van der Broeck zei dat Castenray langzaam maar zeker een beelden- of kunstdorp aan het worden is. Dat vond hij prachtig. "Leunen heeft zich al uitgeroepen tot 'Gussenwiedorp', Geijsteren is al een kunstdorp en Castenray wordt dat natuurlijk ook", aldus de wethouder. Hij zei er trots op te zijn dat ook dorpen en wijken hun uitdaging oppakken met kunst, zodat de gemeente een mooie mix van allerlei kunst krijgt, ook discussiekunst op de rotondes. Hij dankte Twan van Rens dat hij Castenray, Venray en Horst een prachtig beeld had geschonken en hij dankte de heemkundestichting voor het initiatief. Burgemeester Hans Gilissen had zich goed voorbereid en repte onder meer over Castenray als bedevaartdorp met de Brigidaverering, waarvan hij overtuigd was dat die met alle hedendaagse veeziekten ooit weer zou terugkeren. Na al die toespraken kon iedereen op zijn gemak genieten van de schitterende foto-expositie. 15

Castenrays dorpsblad De Schans | 2010 | | pagina 15