Rietweg. In gemeenschapshuis De Wis vindt op zaterdag 10 en zondag 11 juli een grote expositie plaats met tal van foto 's en objecten. Op zaterdag 10 juli wordt het 252pagina's tellende boek 'De Castenrayse Vennen'gepresenteerd. De eerste twee exemplaren worden aangeboden aan burgemeester Kees van Rooij van de gemeente Horst aan de Maas en aan burgemeester Hans Gilissen van de gemeente Venray. Bovenstaande foto uit 1965 staat ook in het boek. We zien Riek Weijs op een betonnen plaatbrug over de Lollebeek. Deze beek werd in 1969 verbreed en 70 cm dieper gemaakt. Boek 'De Castenrayse Vennen' In mei 1958 werd Castenray opgeschrikt door een dreunend geluid dat uit de rietkraag rond de visvijver kwam. Velen konden het geluid niet thuisbrengen en ingegeven door angst staken allerlei spookverhalen de kop op. Welk vreemdsoortig wezen had bezit genomen van 't Broëk en was het er nog wel veilig toeven? Waar iedereen dacht dat bijgeloof reeds geheel Met veel moeite wurmde hij zich door het gat in de planken van het bruggetje en kroop naar de kant. Zijn zondagse pak zat onder de smurrie en Het vervolg van deze tekstpassages kunt u lezen in het fraaie boek (256 pagina's) 'De Castenrayse Vennen'. Het is te bestellen door overmaking van 35,- op rekening 12.81.37.517 t.n.v. Heemkunde Castenray o.v.v. uw naam en adres. Foto uit 1960. V.l.n.r.: led Smulders; Miep Emonts; Jo Smulders. Hay Philipsen 1963. Even uitblazen van de wandeling in de hete zomerzon. V.l.n.r.: Wim Jeuken, Nel van Rijswijck, Truus Tacken, Jaer van den Munckhof, Hay Strijbos. 01-12-2002. Op een open stuk heeft de pitrus zijn kans gegrepen. Deze biezensoort wordt door vrijwel geen enkel dier gegeten. VJ.n.r. Joof Teeuwen, Robert Cox, Hay Strijbos, Henk Dinghs, Riky Saris-Donders, Herman Theeuwen, Louis Vroemen. Dit zijn 4 fotobijschriften. In het boek staan ruim 500 foto's. Castenrayse mensen vertellen Piet Philipsen deel 2 Passages uit een brief die Piet Philipsen in 2003 schreef aan Toon Kuijpers (van Handrie). Piet woonde in de boerderij bij De Kaöster die vroeger stond op de plek van het dubbele woningblok. Het verhaal van 'Enne Knuppel öp enne mök' kende ik niet, maar vind ik een heel mooi verhaal. Ik geloof wel dat ik de mök heb gekend, want wij hadden vroeger namelijk een zwarte koe. Ik ben wel eens met mijn vader in 't Broek in de wei geweest, dat was achterdoor bij Smulders in de buurt. Van deze koe heb ik ook nog een foto. Trouwens Smulders was ook familie, tante Sis was een zus van mijn vader, daar kwam ik ook pas achter toen we gingen verhuizen. Toon Drabbels, alias de Witte van Ties, kan ik me niet zo meer voor de geest halen, Bij Ties waren ze al veel groter dan wij. Wel weet ik nog dat Ties denk ik suiker had, omdat hij een voet kreeg afgezet, dit is mij nog bij gebleven en dat de vrouw van Ties door bidden de mensen van de pijn kon afhelpen. In 2000, toen het boek 4x11 jaor uitkwam, ben ik met mijn vrouw naar Jan Strijbos geweest om de originele film van LI over Castenray en het boek op te halen. Ook was er toen een videoband over Castenray nu. Deze heb ik ook in mijn bezit. Als je de film ziet, zou je zo weer heimwee krijgen wat daar nog allemaal gedaan wordt voor z'n dorpje. Wij werden bij Jan Strijbos heel hartelijk ontvangen, dat vonden we heel fijn. Wij waren tenslotte ook maar vreemd volk. Later op de dag zijn we nog gaan rondwandelen richting het Broek, waar tante Sis Smulders heeft gewoond. Het is er heel veel veranderd, ik kende me daar niet meer terug. Het is jammer dat het zo is, dat het Broek geen traanwater meer heeft, maar zo gaat het op heel veel plaatsen in ons land. Ook kwamen we tijdens het wandelen Piet Kuijpers nog tegen. Ik herkende hem direct, hij is precies zijn vader. De kwakende kikkers kan ik me nog goed herinneren. Als je 's avonds in bed lag, kon je ze goed horen. Ook heb ik daar nog geschaatst. Ik mocht ook wel eens met mijn vader mee om op een bootje waterlelies te plukken voor de sacramentsprocessie. Als ik met mijn vrouw ergens wandel waar we kikkers horen of mest ruiken, komen toch altijd weer de herimieringen van vroeger naar boven. Ik ken wel twee verhaaltjes van mijn vader die hij wel eens heeft verteld. 13

Castenrays dorpsblad De Schans | 2010 | | pagina 13