Boek 'De Castenrayse Vennen' Peter van de Pasch: "De Moffen hadden t niet zo met 7 moeras. Het sloophout van de brug werd door enkele onderduikers gebruikt om een schuilkelder of schuilhut te bouwen. Jaer van den Munckhof van De Nieuwe Lind in Horst had 'd'n aide Doondersuit Castenray horen vertellen dat de Duitse soldaten de balken van de brug hadden meegenomen. Hay en Piet Dinghs vertelden dat Hein Emonts de brug Toen Joost weer terugkwam, stond een Duitse soldaat hem op te wachten bij een kippenhok, zo vijftig meter achter het huis. Hij rukte het deksel van de koffiekan, rook eraan en snauwde: 'Kaffee, Partizanenen sloeg direct alarm. Op iedere hoek van ons huis werd een post met een mitrailleur neergezet Het vervolg van deze tekstpassages kunt u lezen in het fraaie boek (252 pagina's) 'De Castenrayse Vennen'. Het is te bestellen door overmaking van 35,- op rekening 12.81.37.517 t.n.v. Heemkunde Castenray o.v.v. uw naam en adres. Linker foto staand v.l.n.r.: een Zuid-Limburger die bij het spoor werkte; idem; Jeu Geerets; Toon Peeters; Wiel Smits Harrie Weijs; Wiel Heïjnen; Wim Geerets. Gehurkt v.l.n.r.: Jaap van Terheijden; Driekus Smits; Arie Nauwens; Cor van Etten. 10 januari 2010. Corrie en Peter Roelofs met dochter Dong Cai en de Berner Senn Tommy. Linker foto v.l.n.r.: Bert, Maria, Leo en Leonie Drüggen in 1965 voor de visheuvel. Geheel rechts Jos Geerets. Een idyllisch plaatje op de visvijver van xt Cassels Broek. In de roeiboot v.l.n.r. Jan Strijbos (Mart zn.), Jo Smulders, led Smulders. Dit zijn 4 fotobijschriften. In het boek staan ruim 500 foto's. Castenrayse mensen vertellen Hub Kuijpers, Pater Humberto deel 18 Waar ik stiekem trots op ben zonder eigen verdienste, is het feit dat ik vijf keer met vele priesters samen met Paus Johannes Paulus II de Eucharistie gevierd heb: in 1979 in Fortaleza b.g.v. het Nationale Eucharistische Congres, dat voorbereid werd door ons, Sacramentijnen, in Maputo in het jaar 1988 b.g.v. van het pausbezoek, in 2000 in Fatima b.g.v. de zaligverklaring van de zieners Jacinta en Francisco, in hetzelfde jaar in Rome b.g.v. het Internationale Eucharistische Congres en in 2002 in Toronto b.g.v. de Wereld Jongeren Dagen. Verder heeft mij in 2003 in Jeruzalem een cursus over Bijbel en het H. Land, waarbij ingesloten veel reizen, een enorme religieuze voldoening gegeven. Hij werd gegeven voor missionarissen die in Afrika werken. Als pelgrims hebben we een bezoek gebracht aan Efese, waar volgens christelijke traditie Maria bij de H. Johannes geleefd heeft en ook gestorven is, hebben we, gedeeltelijk per kameel, gedeeltelijk te voet, onder de nachtelijke sterrenhemel, de Sinaï beklommen, de berg waar Mozes de 10 geboden ontvangen heeft. Iedere nacht zie je daar honderden klimmende pelgrims met kaars of lamp. Als pelgrims zijn we de berg Thabor opgegaan, de berg van de zaligsprekingen en ook de Calvarieberg binnen de H. Grafkerk in Jeruzalem, waarin zich het graf van Christus bevindt. Het was een schok voor de Christenheid toen de Moslims dit christelijke heiligdom bij uitstek in de elfde eeuw innamen. Het werd de aanleiding tot de gruwelijke Kruistochten. Eenzelfde rijke religieuze ervaring was de bestijging van de St. Patricksberg in Ierland met duizenden pelgrims. Het is op de bergen waar de zoekende en biddende mens God van dichterbij ervaart. Een pelgrimstocht naar Rusland bracht mij in het Tetriakofmuseum in Moskou, waar zich de meest beroemde iconen Drievuldigheid van Roeblev en O.L.V. van Vladimir bevinden. Dat gaf mij een grote voldoening vanwege mijn liefde voor de Orthodoxe Kerk met haar iconen. Met steun van de Italiaanse coöperatie starten we in mijn parochie dit jaar nog met de bouw van een middelbare school. Alle genoemde parochieactiviteiten baren mij veel zorg voor de toekomst, omdat we sterk van financiële steun van buiten afhankelijk zijn. Ik ben intussen 21 jaar verantwoordelijk voor de Sint Joachimparochie. Vandaag of morgen zal een jonge Mozambiquaanse Sacramentijn de parochie overnemen. Voor het aartsbisdom Maputo en zeer zeker ook voor mijn parochie is selfsupporting een grote prioriteit, allang, maar van een kale kip kun je geen veren plukken. Toch blijven we vertrouwen op de toekomst. In 2009 hebben we een diocesane synode die al vanaf 2007 door alle parochies voorbereid wordt. Het zal gaan over de opbouw van een authentiek Mozambiquaanse en financieel zelfstandige Kerk. Hub Kuijpers sss Brakkenstein, september 2008. We danken Hub Kuijpers, pater Humberto, zeer voor zijn buitengewoon boeiende verhaal over zijn jeugd in Castenray, zijn opleiding en zijn werk als missionaris. We hopen dat hij dat laatste nog in goede gezondheid mag blijven doen tot aan zijn welverdiende emeritaat. Hij heeft in al die jaren van missiewerk een grote bijdrage geleverd aan het verbeteren van de levensomstandigheden van velen. Wilt u zijn missiewerk financieel steunen, dan kan dat door overmaking van een bedrag op rekeningnummer 1236.19.89.13 t.n.v. Stg. Foundation Dusaint Sacrement o.v.v. H.H. Kuijpers. 'I

Castenrays dorpsblad De Schans | 2010 | | pagina 18