Stichting Heemkundig Genootschap Castenray "Ktm wt Fit zoor De oude foto Maandag 21 juni: Vergadering bij Jan Strijbos. Aanvang 19.30 uur. Maandag 5 juli: Vergadering bij Jan Strijbos. Aanvang 19.30 uur. Zaterdag/zondag 10/11 juli: Uitvoering project Castenrayse Vennen. Aanvang 14.00 uur in De Wis. Boerengezegden 0 Nó Sint Jan bówt alleman. (Na het feest van St. Jan op 24 juni wordt met het maaien van graan begonnen.) 0 Baeter 'n ruut gebroke, as 't ganse huus verlore. (Van twee kwaden de minst kwade kiezen.) 0 Stroont wie hit öw geschete, keutel waor kömde vandan? (Werd gezegd van iemand die uit de hoogte deed.) 0 't Bedaerve van 't vlaes geft 't laeve an de maaje. (De één zijn nadeel is de ander tot voordeel.) 0 Melk de koew, mar trek ze de deme nie af! (Neem niet het onderste uit de kan.) Al weer zo'n prachtige foto uit het boerenleven van vroeger, toen vrijwel alles op het boerenbedrijf nog handmatig gebeurde. Er waren vele handen nodig om al het werk te kunnen klaren. Knechten en meiden hielpen mee, evenals boerenzoons en -dochters, wanneer ze groot genoeg waren. Het melken van de koeien was een dagelijks ritueel. Zittend op een melkstoeltje met een zinken emmer tussen de benen geklemd werden de uiers geleegd. Het melken vergde een bepaalde techniek, maar ook de hygiëne speelde een belangrijke rol. Hoe een en ander in zijn werk moest gaan, leerde men op een melkcursus. Op de foto v.Ln.r. Truus, Koos en Piet Martens van boerderij De Valkenberg in Klein Oirlo. ''"-UlNi van l'**4*

Castenrays dorpsblad De Schans | 2010 | | pagina 17