Boek 'De Castenrayse Vennen' Met al die jonge mannen en meiden bleef het natuurlijk niet alleen bij schaatsen. Er werd in de kou menig warm 'snuutje' gegeven en om bijvoorbeeld de handen te warmen Er waren veel goede en snelle rijders, maar o.a. Jan Tacken was met zijn 'zwaaiers' een van de betere korte baan rijders, terwijl de sportieve Dinghsen het beste de lange baan afstanden beheersten. Hein Steeghs, alias 'Huusmans Hein', en Herman Dinghs Het vervolg van deze tekstpassages kunt u lezen in het fraaie boek (252 pagina's) 'De Castenrayse Vennen'. Het is te bestellen door overmaking van 35,- op rekening 12.81.37.517 t.n.v. Heemkunde Castenray o.v.v. uw naam en adres. De wezel is een roofdiertje dat behoort tot de marterachtigen. Een hermelijn is familie van de wezel, maar is iets groter. In zijn zomerkleed is hij te herkennen aan het zwarte uiteinde van zijn staart In januari 2009 slaagde ik erin een vos te fotograferen in de Castenrayse Vennen. Het kleurrijke ijsvogeltje op een tak bij de Lollebeek. Bovenstaande foto van een spreeuwenzwerm boven 't Broek werd in 1979 gemaakt door Martien van den Munckhof uit Horst. Dit zijn 4 fotobijschriften. In het boek staan ruim 500 foto's. Castenrayse mensen vertellen - Hub Kuijpers, Pater Humberto - deel 17 Schoorvoetend gaf de Regering de Kerk weer het recht om scholen te openen. Vanaf die tijd hebben wij onze school uitgebreid van de eerste t/m de tiende klas met op vandaag 1400 leerlingen. Vijf klassen tellen 70 tot 90 leerlingen. Jongeren vroegen om cursussen. Die werden vanuit Nederland gefinancierd: kook-, naai- en computercursus, Engels, Frans, kantoorcursus met public relations. Dit alles is zeer belangrijk voor hen om aan een baan te komen. Ook een gevolg van de oorlogssituatie was ons centrum voor ondervoede kinderen, nu ruim 160. De kinderen zijn extern en krijgen drie maaltijden per dag. We hebben een associatie van ruim 100 oudere vrouwen met kleinschalige familielandbouw. Zij werken op basis van microkrediet. De ruim 40 weduwen van de parochie zijn veremgd in de Associatie Sint Monica. Op zondag is de kerk tweemaal vol met ruim 800 parochianen. De kindernevendienst telt meer dan 100 kinderen, waarbij katholieke kinderen ook niet-katholieke vriendjes meebrengen. De Eucharistieviering is een feest, met veel volkszang, meestal begeleid met orgel, slagwerk en waardige liturgische dans. 's Zondags, maar ook door de week, hebben we gezongen Mis en zing ik gedeeltelijk of in zijn geheel het eucharistisch gebed. De lezingen zijn in het Portugees en in de plaatselijke Bantoetaal Ronga, die ik niet vloeiend spreek, maar wel rijkelijk gebruik in de liturgie. Een 25% van de parochianen, voornamelijk vrouwen, verstaat geen Portugees, de nationale eenheidstaal. Mozambique heeft 22 Bantoetalen en communicatie op nationaal niveau is alleen maar mogelijk in het Portugees. Met Kerstmis zijn minder mensen in de kerk dan op een gewone zondag, maar in de Paasnacht puilt de kerk uit. Dat is vanwege de catechumenen met hun peter en meter, want iedere Paaswake dopen wij 100 tot 150 jongeren en volwassenen en dan duurt de Eucharistieviering met doop, al die Paasceremonies en de vele lezingen, om en om drie en een half uur. Omdat het een echt liturgisch feest is met actieve deelname van het volk, is de tijd zomaar voorbij. Ik heb bezoek gehad van mijn familie, zij kan beamen wat ik zojuist gezegd heb. Bij gelegenheid van mijn 25-jarig priesterfeest kreeg ik van de Norbertusparochie in Horst de penning van Sint Norbertus. Ook mijn vader heeft die ontvangen voor verdiensten in de kerk als organist en dirigent. Onze parochieraad telt een kleine 40 vertegenwoordigers van alle diensten cn bewegingen van de parochie, waarvan niet meer dan 60% regelmatig aanwezig is. De belangrijkste parochiecommissies en -activiteiten zijn: Liturgie, misdienaars, buitengewone bedienaren van de rouw (die ook de begrafenis doen) en van de Eucharistie (die ook de communie naar de zieken brengen, zelfs in het ziekenhuis en naar de gevangenis), lectoren, koor, jongeren- en kinderpastoraat, caritas, Vincentiusvereniging, administratie, oecumene, communicatie, ziekenpastoraat (om de twee weken gaan we de zieken ophalen, zodat ze bij de Eucharistieviering kunnen zijn), dienst van ontvangst en organisatie in de kerk, gezinsbijdrage, weduwen, familielandbouw, school en opvoeding, feestcomité, enz. In deze dynamische parochie met veel pastorale activiteiten werk ik sinds 2003 samen met pater Theo Ewals uit Overloon, die al meer dan 40 jaar missionaris is in Mozambique. Toen in 1992 de oorlog afgelopen was door het vredesakkoord van Rome, wist het Ministerie van Onderwijs geen raad met de overvloed aan leerlingen. In Maputo hadden 40.000 kinderen geen plaats op school, (wordt vervolgd) Heemkundelokaal 't Mogzehool is donderdag 10 juni wegens vakantie gesloten. 19

Castenrays dorpsblad De Schans | 2010 | | pagina 19