Schenking Van het Dameskoor ontvingen we het door dirigent Joop Simons samengestelde jubileumboek van 40 Jaar Dameskoor Castenray,hetgeen een mooie aanvulling is van ons historisch archief. Jos Vollebergh uit Malden doneerde een zeer royale financiële bijdrage voor ons heemkundewerk. Eveneens zeer hartelijk dank daarvoor! Flyer boek Castenrayse Vennen Bij deze Schans treft u een flyer aan van het boek over de Castenrayse Vennen. Op deze flyer vindt u alle informatie over hoe het boek te bestellen is. Alle facetten van de Castenrayse Vennen worden in 35 hoofdstukken beschreven. Verschillende ouderen komen aan het woord, zoals Handrie Wismans; Peter van de Pasch fAn Michels-van Rhee; Mart Strijbos (Pét ziene Mart); Jac Jakobs; Wiel Smits f Jaer van den Munckhof f en verschillende anderen. In het boek staan prachtige verhalen over het schaatsen van onder meer Toon Kuijpers; Toon Vollebergh en Paul Rambags. Tal van Castenraynaren zijn op een foto terug te vinden in het boek, zowel op oude foto's als recente foto's. Het boek geeft een schat aan informatie over de flora en de fauna; over de Schotse Hooglanders; over de bijen van Robert Cox; over Staatsbosbeheer, maar ook over het turfslijk baggeren; het 'schanse' maken; het jagen en stropen; de roerdomp die Castenray in 1958 op zijn kop zette; de onderduikers in 't Broek; enz.; enz. Het boek is zeer luxe uitgevoerd en wordt een sieraad in uw boekenkast. En dan de inhoud. Stel u eens voor dat u op een warme zomerdag op uw terras heerlijk in het zonnetje in het boek kunt bladeren en kunt genieten van de ruim 500 foto's. En vrijwel alles wat u over de Castenrayse Vennen wilde weten, kunt u lezen in het boek. Kortom, het boek mag eigenlijk in geen enkel Castenrays gezin ontbreken. Het is even een flink bedrag, maar u zult van deze investering gegarandeerd geen spijt krijgen! Castenrayse mensen vertellen - Hub Kuijpers, Pater Humberto - deel 11 Op 25 april 1974 brak de Anjerrevolutie uit, met een sterk communistische tendens en antikerkelijke activiteiten. Politieke partijen claimden het recht op gebruik van onze gebouwen. Volgens hen was alles van het volk. Ik moest haastig een muur bouwen om de grond van de kerk af te bakenen en niet kwijt te raken. Er volgde een agressieve protestmars tegen het Patriarchaat (bisdom). De katholieken organiseerden een vreedzame tegenmars. Toen wij bedreigd en met stenen bekogeld werden, vonden we onderdak met meer dan duizend mensen in het patriarchaatcomplex, waar we de hele nacht verbleven, 's Morgens werden we met militaire wagens afgevoerd. Deze Anjerrevolutie had een jaar later, in 1975, de onafhankelijkheid van de Portugese koloniën tot gevolg. Mozambique kreeg zijn eerste President Samora Machel, die een nog sterker antikerkelijk bewind voerde. Kerken, scholen, ziekenhuizen, bedrijven en huizen werden genationaliseerd. Enkele van onze oudere paters konden die nieuwe situatie niet meer aan en gaven er de voorkeur aan om naar Lissabon te vertrekken. Ze volgden veel Portugezen, waaronder hun eigen parochianen. Ik vroeg een inreisvisum aan voor Mozambique, maar tot 1983 weigerde Samora Machel iedere nieuwe missionaris. Mensen uit bevriende landen waren welkom: Russen, Vietnamezen, Bulgaren, Cubanen, enz. Fortaleza Omdat ik niet naar Mozambique kon, werd ik aangewezen om onze gelederen in Brazilië te versterken. Ik wilde graag in Portugal blijven, en mijn parochianen drongen daar bij onze oversten op aan. Ik heb deze overplaatsing uit logisch gevolg van de gelofte van gehoorzaamheid aanvaard. En later ervoer ik dat de wil van de congregatie, Gods wil uiteindelijk, veel groter was dan mijn kleine wil om in Portugal te blijven, want Brazilië werd voor mij een openbaring, een nieuwe wereld ging voor mij open. Was de Kerk in Portugal erg traditionalistisch en star, in Brazilië ontmoette ik een sterk pastorale en Bijbelse Kerk met grote dynamiek. De Kerk daar leefde. Ik moest echter een jaar wachten op een inreisvisum. In die tijd (1977) had ik de gelegenheid om in Kerkrade voor onze zusters Dienaressen van het H. Sacrament een retraite te preken over onze Stichter. Dat resulteerde in een boekje over het charisma en de spiritualiteit van pater Eymard en zijn Congregatie. De titel is: "Pater Eymard, een heilige van het Tweede Vaticaans Concilie", eerste druk september 1977. Tweede herziene druk: "Pater Eymard, een blik op zijn spiritualiteit", 1991. Heemkundelokaal 't Moëzehool is geopend op donderdag van 18.30-21.00 uur. U bent van harte welkom!

Castenrays dorpsblad De Schans | 2010 | | pagina 14