Castenrayse Vennen op LI radio Op Paaszaterdag zat Jan Strijbos al om 07.45 uur in de LI-studio in Maastricht voor de live-opnamen van het programma 'Limburgs Land' van Ger Houben. Jan kreeg daar de gelegenheid om uitgebreid te praten over het boek 'De Castenrayse Vennen'. Ger Houben had vooraf enkele hoofdstukken van het boek kunnen inzien en hij was zeer onder de indruk van zoveel natuurpracht. Hij kreeg meteen zin om een keer in 't Cassels Broek te komen wandelen. Op maandag 3 mei komt Liesbeth Lucassen van de Omroep Venray naar het heemkundelokaal voor opnamen voor het programma 'Venróds Ketierke'. Ze praat dan met Jan Strijbos over het boek en over het natuurgebied. Mogelijk worden ook op locatie in 't Broek opnamen gemaakt. Bemoedigende mail Uiteraard vragen we ons wel eens af, of alle energie en tijd die je in het heemkundewerk stopt ook echt de moeite waard is. Zijn er voldoende mensen die het interesseert wat er geschreven wordt over Castenray vroeger? Worden herinneringsmonumenten ook gezien als waardevol en een verrijking van ons dorp? Wanneer je dan zo'n bemoedigende mail krijgt als hieronder van oud-inwoner Jos Vollebergh uit Malden, geeft dat toch weer een flinke stimulans om door te gaan. Jos promoveerde in 1958 cum laude tot doctor in de Letteren en Wijsbegeerte. Hij was directeur van het Gemeenschappelijk Instituut voor Toegepaste Psychologie en werd later professor aan de RK Universiteit te Nijmegen. Dag Jan, Allereerst goede Paasdagen toegewenst. Daarbij voeg ik met groot genoegen nog maar weer eens mijn dank voor je onuitputtelijke bron van Caselse informatie over vroeger. Daarvan blijft hier niets ongelezen en de verzameling foto 's is groots. Heel Casele zoals ik het gekend heb komt terug en ik heb alles bewaard. Als ik naar de kwaliteit kijk, kan ik alleen maar watertandend uitkijken naar het boek over de Caselse Vennen. Dus reserveren! En als ik het even kan, kom ik het halen. Dat zal Harrie Weijs, mijn beste en oudste vriend gedurende bijna 80 jaar, waarschijnlijk niet meer kunnen. Hij is heel ernstig ziek, maar hij is ook nog altijd even enthousiast over jouw werk. Het is misschien kleinschalig maar voor mensen als wij onbetaalbaar. Dat moest ik nog even kwijt, met natuurlijk ook mijn hartelijke groeten voor jou en voor alle oude bekenden uit de familie Strijbos, waarvan er zo veel vroeger vrienden waren, Vooral Martien, mijn klasgenoot van toen. Ga nog lang door en laat de volgende keer ook even weten wat jullie rekening is. Ik wil graag een beetje helpen. Castenrayse mensen vertellen Hub Kuijpers, Pater Humberto - deel 10 Drie jaar na het noviciaat, op 14-09-1967, heb ik de eeuwige geloften gedaan, een drievoudige toewijding aan God met betrekking tot het hebben (gelofte van armoede), het willen (gelofte van gehoorzaamheid) en het zijn (gelofte van het celibaat). Op 30 mei 1969 ben ik diaken gewijd. Onze pastorale stage was erg beperkt. Ik heb slechts gewerkt met de Verkenners in Nijmegen. De theologiestudie heb ik 26 juni 1970 afgesloten bij Prof. Schillebeeckx met de kerkelijke titel Licentiaat. Op het Pinksterfeest 17 mei 1970, na een retraite in de Benedictijner abdij van Mamelis, Vaals, werd ik priester gewijd door Mgr. Beel in de H. Norbertuskerk te Horst. Het was voor mij een sterke ervaring van de H. Geest, zo zeer dat de vrees om in het openbaar te spreken plotseling verdwenen was. Na de wijding heb ik in Horst drie maanden de rector van het Sint Antoniusziekenhuis vervangen. In datzelfde j aar heb ik de Memisacursus in Rotterdam gevolgd, een medische cursus voor missionarissen, gericht op situaties in de Tropen waar geen arts is. Van 1968 tot 1971 heb ik bij de Baseballpals in Nijmegen gehonkbald in de derde klasse van de competitie in Oost-Nederland. Dat was een heel bijzonder gebeuren voor mij, waarvoor ik de vrijheid kreeg. Toen kwam het moment van de zending. Begin 1971 ging ik naar Portugal om daar gedurende zes maanden aan alle vereisten te kunnen voldoen om in de kolonie Mozambique te mogen werken. Door het vertrek van een collega bleef ik uiteindelijk 6 jaren. Portugal had een fascistisch regiem onder Salazar en Caetano met een strenge controle over politieke ideeën en uitlatingen. Tijdens mijn theologiestudie had ik daar met een studiebeurs in 1969 een zomercursus gevolgd op de Universiteit van Lissabon. Mijn eerste parochie was de H. Bartolomeus in Charneca de Lumiar, een krottenwijk 17 V

Castenrays dorpsblad De Schans | 2010 | | pagina 17