Horsterweg, die vroeger Venrayseweg en Provincialeweg als naam had. VLn.r.: Gerrit; Diny Nellie; Jet Duijkers. Castenrayse mensen vertellen - Hub Kuijpers, Pater Humberto - deel 5 Een mooie religieuze ervaring was de jaarlijkse processie naar het Maria-bedevaartsoord in Tienray en de processie door de velden op de quatertemperdagen (vier seizoengebonden dagen met vaste gebedsthema's zoals boete en sociale noden) om Gods zegen over de gewassen af te smeken en te bidden voor een goede oogst. Op het hoogfeest van Maria ten Hemelopneming maakten we een kruudwis (kruud kruid en wis bos), samengesteld uit graansoorten (m.n. haver), kruiden (o.a. het duizendblad en het boerenwormkruid), een bietenblad en vruchten (appel of peer). Het ging om een oud heidens gebruik dat gekerstend is. Met dit gezegende veldboeket richt de Kerk zich tot God, Schepper van alle gewassen en vruchten (vgl. Gn 1,12) om zegen af te smeken en rampspoed te keren, vooral het gevaar van onweer en blikseminslag. In Kessel bestaat dit gebruik nog, of weer. Mijn eerste jeugdzonden waren zonder verlof ver van huis gaan schupe in de bossen achter in de Straot en op het Schoor, kattenkwaad uithalen, met name boven in de bomen nesten van kraaien, eksters, uilen en ingkatse (eekhoorns) uithalen. Het was gevaarlijk en je kleren leden er wel behoorlijk onder. Mijn ouders zagen dat niet graag. Laat thuis komen hoorde daarbij, de rozenkrans was dan al gebeden en dan kreeg ik er van langs. Belangrijk en aangenaam was voor ons, kinderen, de brejpot scharre als er in de buurt of bij ons thuis een varken geslacht was. Om rond te komen, had vader nog wat bijverdiensten naast het scheren en knippen van de boeren. Hij maakte schetsen van koeien. Het ging erom koeien te identificeren door middel van een document. Hij ging ook melk scheppen bij de boeren. De melkmonsters werden met de centrifuge zo snel rondgeslingerd dat het vet zich van de melk scheidde. Op basis van de resultaten werkte vader de tabellen uit van het vetgehalte. Ik moest hem daarbij helpen en de uitslag naar de boeren brengen. Zo leerde ik veel achterdeuren kennen, maar ook gevreesde honden. Onze ontspanning speelde zich af in het struukhaolt, waar we op zoek gingen naar tortelduiven; bij de beek, waar we baarsjes en kikkendril vingen en kikkers opbliezen; in het Broek met schaatsen, dat we geleerd hadden met veel vallen en opstaan, met dikke knieën dus; schaatsen ook op de viswejjer van Weijs Grad; spelen op de Witte Berg met onbekende grenzen, waar we het einde van de wereld vermoedden; spelen in de oorlogsruïne van de lagere school aan de Provinciale weg. Een spelletje dat ik mij herinner was, dat we boven in een ruimte kropen en een wedstrijd hielden wie vandaar uit het verste kon plassen. Wij,jongens, moesten het dan opnemen tegen een zeer geëmancipeerd meisje. Ja, en dan had je nog in het geheim doktertje spelen in de henneköj van ome Handrie, We waren gespecialiseerd in seksuologie. Tante Wies, zus van tante Bertha, kwam ons dan wel eens verrassen met haar verbiedende vinger en dan was het spelletje zo afgelopen. Onze meer officiële spelen waren landpikken, handballen, waarbij een soort tennisbal met de vuist werd weggeslagen, en bokspringen. Wat we ook fijn vonden, was dat de klokken met Pasen van Rome terugkwamen en dan overal gekleurde eieren uitzaaiden. Wij zochten die dan in het gras en onder de heg. Bij het avondeten mochten we zoveel eieren eten als we wilden. Ik ben eens tot negen gekomen. De gekleurde eierdoppen werden buiten aan de heg opgehangen. Als de bouwappelen (YellowTransparant) ongeveer rijp waren, maakten we een mojjik, een soort nest of schuilplaats van hooi, waar we de appels in verstopten om ze te laten rijpen. Ook maakten we zelf een 'radio', d.w.z. we stopten een meikevertje in een luciferdoosje. Het zat meestal op de aspergeplanten en kon erg mooi zingen en dan luisterden we naar zijn zang met het luciferdoosje aan ons oor. Met Sinterklaas verraste vader ons eens met een slee die hij zelf gemaakt had van een aardappelkistje. En wat heb ik gespeeld met de meccanodoos! Ook was ik regelmatig bezig met figuurzagen. Het dorp werd gemarkeerd door ruiterfeesten. Castenray had een indrukwekkende ruiterclub: Maes, Seijkens, Wismans, enz. Ook weet ik nog dat men een fietsrace georganiseerd had, uiteraard op de gewone fiets. Er lag nogal wat grind op de weg en in de bochten. Menige renner ging dus onderuit. Andere evenementen waren schoolreisjes en toneelspel op school. Zo hebben we een keer Tijl Uilenspiegel als Imker gespeeld. Onze grote onderwijzer was meester Vollebergh. Maar ook meester Van Heugten heeft indruk op ons gemaakt en niet alleen als hij 'droomde' voor de klas. Hij had dan een soort psychische black out. Op een keer sprong hij over de banken en rende achter mijn broer Harrie aan, (wordt vervolgd) Heemkundelokaal 't Moëzehool is op donderdag 4 maart niet geopend! We hebben die middag een instructie voor RooyNet in het Erfgoedhuis op het St. Annaterrein te Venray.

Castenrays dorpsblad De Schans | 2010 | | pagina 18