IF J) Stichting Heemkundig Genootschap j|~vCastenray "Kern wt pit zoo?' De oude foto Maandag 1 maart: Vergadering bij Jan Strijbos. Aanvang 19.30 uur. Maandag 8 maart: Algemene ledenvergadering Historisch Platform Venray in de Dorpszaal van De Wis te Castenray. Aanvang 20.00 uur. Boerengezegden Wat van ape kumt, wil vloeëje. (Wie van mindere afkomst is, verraadt zijn opvoeding.) Dur 'n aekeplaank kunne kiëke. (Alles kan, wanneer er een mogelijkheid is, hoe klein ook.) Dat duurt mar 'n aovebaksel. (Dat duurt maar heel even.) As die ennen bessem ien de koont haaj, vaegde ze de ganse straot schón. (Verwaand met draaiend achterwerk lopen.) Waart öw aege vur d'n bok van veur, vur 't paerd van aachter en vur de meens van alle kante! Vroeger stond bij vrijwel elke boerderij en soms ook bij burgerwoningen een bakhuis. Het diende om brood en af en toe om vlaai te bakken. Met het oog op het grote brandgevaar lagen de bakhuisjes altijd een stuk van de boerderij af. In de negende eeuw bepaalde Karei de Grote al dat op huizen met een strodak huislook geplant moest worden. En bakhuizen moesten op tenminste achttien meter van de woning af liggen om het risico van brand zo klein mogelijk te maken. In het bakhuis bevond zich een oven die met tien tot twaalf takkenbossen (schanse) heet gestookt werd. Vervolgens werden de opgebrande resten uit de oven gehaald en konden de deegbollen erin. De hitte van de ovenstenen zorgde voor vers gebakken broden. Het voorste gedeelte van het bakhuis diende als droogplaats voor de 'schanse'. Ook lagen er de hulpmiddelen voor het bakken en stond er een ton of bak voor de houtskool. Tegenwoordig staan er nog slechts hier en daar bakhuisjes. Ze hebben hun eigenlijke functie verloren en dienen nu veelal als opbergplaats of duivenhok. Veel bakhuisjes zijn tegelijk met de 18 w&Mï "chs vas I' *v

Castenrays dorpsblad De Schans | 2010 | | pagina 18