grond tegenover de school was eigendom van Bernard Friesen. In 1968 bouwde aannemer Dinghs uit Castenray langs de Kampdnjewaegtwee vrijstaande woningen. De eerste werd in november 1968 bewoond door Riky en Jan Strijbos. De tweede werd enkele maanden later bewoond door de familie van der Sterren. Later werden er woningen gebouwd aan de Castelostraat, de Campagnestraat en de Matthiasstraat. Castenrayse mensen vertellen Hub Kuijpers, Pater Humberto - deel 3 We hebben serieus te maken met corruptie, ook al is het een katholieke school en zijn de bestuursleden door ons voorgesteld en mensen van ons vertrouwen, waarin we niet zelden teleurgesteld zijn. Corruptie is een zeer wijd verspreid euvel. En op hoger en politiek niveau is het onbeschaamd en onvoorstelbaar. Een parochiane heeft vier minimumsalarissen moeten (willen) betalen aan een van de leidende figuren van de universiteit. Zo is ze zeker dat ze het toelatingsexamen 'met succes' zal maken. Het moest een moslimleraar van onze school zijn die zijn been stijf hield en het vertikte om 'omgeploegde' rapportcijfers te ondertekenen. Hij weigert geld aan te nemen of te buigen voor zijn medeleraren. Jammer genoeg mag ik dat niet in de publiciteit brengen, want dan is hij afgebrand op onze school. Enkele leerlingen krijgen het klaar, als hun ouders door de leraar opgeroepen worden vanwege het spijbelen, om iemand om te kopen om zich als ouder te presenteren. Zo komen de echte ouders er niet achter dat hun kind spijbelt. Onvoorstelbaar. Er zijn leerlingen die denken dat ze niet hoeven te studeren, omdat ze rekenen op de leraar die van hen geld ontvangen heeft om voor een plaats op school te zorgen. Scholen zijn afgeladen vol. Om de corruptie te bestrijden, heb ik vorig jaar een zuster aangesteld die een hoge opleiding heeft en daarom veel geld kost. Zij heeft een centrale administratieve functie. Veel zaken zijn door haar toedoen doorzichtiger geworden en corruptiemogelijkheden verminderd. En ook de verhoudingen op school zijn verbeterd. Met het opschuiven van de achtste naar de tiende klas hadden we steeds meer plaatsgebrek. Daarom zijn we op voorstel van het schoolbestuur in 2005 begonnen met een project om een middelbare school te bouwen, die gefinancierd moet worden door de Italiaanse Ambassade via bilaterale hulp Mozambique - Italië. Alle voorbereidingen zijn getroffen. Het geld is toegezegd, maar is nog steeds niet ter beschikking. Dat is afwachten dus. Vlak na de onafhankelijkheid van Mozambique in 1975 werden binnen het geheel van de nationalisaties door het Communistische Frelimo Bewind twee parochiescholen (die respectievelijk dateren van de jaren '40 en '50) van ons genationaliseerd. Ondanks de beloften om die terug te geven, is er tot nu toe niets van gekomen. Deze maand nog hopen we te starten met een avondschool voor de 8sle t/m de 10de klas. Dat geeft ruimte, vooral voor de oudere leerlingen voor wie geen plaats meer is op de dagscholen en voor zwangere meisjes die volgens de wet niet meer overdag tussen de jongere leerlingen mogen studeren. Al jaren hebben we geprobeerd om financieel zelfstandig te worden. Dat is niet gemakkelijk met parochianen die in hun leven zoveel sociale onzekerheden kennen en veel tegenslagen te verduren hebben. Maar sinds wij twee jaar geleden met de gezinsbijdrage begonnen zijn volgens een Braziliaans systeem, gebaseerd op pastorale princiepen, is de bijdrage gegroeid van 40 volgens ons oude systeem naar 560 in december 2009. Maar het blijft een druppel op een gloeiende plaat. De Kerk in Afrika groeit enorm en zal voorlopig nog niet zonder steun kunnen. De Afrika Synode in Rome moge ons weer verder op weg helpen. Riek en Jan, ik wens jullie veel succes met jullie sociale inzet die ook bij jullie belangrijk is. Ik lees trouw de Schans die ook over jullie spreekt. Gods rijkste zegen voor dit nieuwe jaar, alle goeds en de vrede van de Heer. Dank, dag, Hub Dit was het laatste deel van de brief die Hub Kuijpers in januari naar Jan en Riek Weijs stuurde. Volgende week beginnen we met het 'levensverhaal' van Hub, zoals hij dat op ons verzoek heeft opgeschreven. Dit jaar komt een boek uit over de Castenrayse Vennen. Ook organiseren we een grote expositie over 't Broëk. Daarvoor zijn we op zoek naar oude films en foto's van minimaal 25 jaar geleden. Wie kan ons daaraan helpen? Tel.: 0478-571677. 11

Castenrays dorpsblad De Schans | 2010 | | pagina 11