flStichting Heemkundig Genootschap C astenr ay '%e.m fnet fit zoor De oude foto Maandag 1 maart: Vergadering bij Jan Strijbos. Aanvang 19.30 uur. Maandag 8 maart: Algemene ledenvergadering Historisch Platform Venray in de Dorpszaal van De Wis te Castenray. Aanvang 20.00 uur. Boerengezegden Ennen darde brengt de spraok an. (Een derde persoon zorgt voor een andere mening.) Van gekkeghejd kumt wieshejd. (Door schade en schande wordt men wijs.) De éppelkes die de rieke mit mekaar te schelle hebbe, zien d'n duksten tied gejat uut de höfkes van de aerme. (De armen zijn dikwijls de dupe van de meningsverschillen van de rijken.) Van 't gutje nor 't tutje gaon. (Werd gezegd van een zogende moeder die melk dronk.) Ennen hummelkloeët zien. (Onbeholpen zijn. Ook: hulpbehoevend zijn.) Voor velen breekt komend weekend een van de hoogtepunten van het jaar aan: Carnaval! Dit feest is een goed voorbeeld van: Wie het verleden niet kent, kan het heden niet doorgronden.Het Carnavalsfeest vindt zijn oorsprong namelijk in het verre verleden. Eigenlijk reiken de wortels zelfs tot in de tijd van de oude Egyptenaren, Grieken, Romeinen en Germanen. Toen al kenden de mensen optochten, maskerades en verkleedpartijen. Ook werden de rollen wel eens omgedraaid en mochten in die periode hoogwaardigheidsbekleders bekritiseerd en bespot worden door hun slaven en bedienden. Bij de Germanen verkleedden de mannen zich als vrouwen of als dierfiguren en trokken uitbundig in optocht rond. Later hebben de christenen de heidense rituelen een eigen wending en interpretatie gegeven. Op de foto uit 1960 v.l.n.r. onder meer: Wiel Drabbels; Hay 20

Castenrays dorpsblad De Schans | 2010 | | pagina 20