15 steeds de grens tussen de gemeentes Horst (aan de Maas) en Venray. Het gezin Philipsen woonde in de gemeente Horst, maar was vrijwel geheel op Castenray georiënteerd. De kinderen gingen hier naar school en Hay was 16 jaar lang vorst van de Schanseknuppels. Het beeldje van de nar bij De Wis herinnert aan die periode. Hebt u ook nog oude foto's van 't Broek, dan wil ik deze heel graag scannen. Het boek verschijnt in de loop van 2010. Dan houdt onze stichting ook een foto-expositie in De Wis. Thei Philipsen heeft al aangegeven dan zeker van de partij te zijn. Enkele personen lieten weten dat de foto van vorige week gemaakt is op het tuinpad van de pastorie met op de achtergrond de woning/café van de kaöster. Schenking Van Jos Jenniskens uit Veulen ontvingen we via Jan Martens een ringband met alle waterlossingen van het Waterschap Peel en Maasvallei. Van Hub Strijbos kregen we een kalender van 75 Jaar Rabobank Oirlo/Castenray (1912-1987) met historische foto's uit beide dorpen. Zeer bedankt daarvoor! Castenrayse mensen vertellen Jan Vissers deel 3 Gradje wist ook niet wat hij er mee aan moest en er werd na overleg besloten, Driek, zoals in zo'n geval te doen gebruikelijk was, een borrel te laten drinken, dan zou hij wel opknappen. Na nog een volgende borrel knapte Driek echter nog niet op. Integendeel. Driek begon er steeds slechter uit te zien en men besloot dat zoon Wiel in de kerk in Castenray, een kaars moest gaan opsteken. Ook dat gaf niet het gewenste resultaat. Het ging steeds slechter met Driek. Inmiddels was Lei uit Overloon met een taxi van Henkes gearriveerd. Toen werd besloten er toch maar een dokter bij te roepen. De dokter onderzocht Driek en adviseerde om ijs op zijn hoofd te leggen, Har Cremers is toen midden in de nacht naar Leunen naar de boterfabriek gefietst om ijs te halen. Eerst moest nog iemand gezocht worden die daar werkte en die een sleutel had. Bovendien kon de fabriek niet zomaar midden in de nacht aan iedereen ijs meegeven. Het gelukte Har echter dat alles te regelen en hij kwam terug met het druipende ijs achter op de fiets. Stukken ijs werden kalm op het hoofd en in de hals van Driek gelegd. De dokter, die verder niet veel kon doen, en inmiddels weer was vertrokken, had er verder op aangedrongen Driek in bed te leggen. Als bedlegerige man had men een plasfles nodig. Har Cremers was eerder op de avond daartoe al per fiets naar Oirlo naar het klooster van de ziekenzuster gegaan om een bedfles te halen. Alvorens aan Har echter de fles mee te geven, vroeg moeder overste of hij getrouwd was en of hij wist hoe zo'n bedplasfles te gebruiken. Nou, dat wist Har wel en hij kreeg de fles mee. Toen de dokter 's nachts weer kwam kijken, kon hij alleen nog maar de dood van Driek vaststellen. Hij constateerde dat Driek overleden was aan een ernstig hersenletsel. Zo kwam Roffers Driek op een wel zeer trieste wijze op zijn eigen erf om het leven. Het overlijden van deze man ging als een lopend vuurtje door Castenray. Iedereen had erg met de familie te doen. Werken aan de wederopbouw. Vlak na de bevrijding 'voeren' wij dagelijks met zijn zessen naar de Peel om de door de oorlog beschadigde boerderijen te gaan herstellen. Op de lang kar zaten Lei Philipsen, alias Lei van Valkenbergs Piet, als voerman; Wiel Jacobs, alias van de Waters Wiel; Piet Smulders, alias Smul Piet; Jan van Houdt alias Jentje; Sjeng Keijsers en ik, Jan Vissers, Jan van Vissers Driekske. Ieder van ons had zijn broodtrommeltje en een blauw of grijs spits kannetje met koffie of iets anders drinkbaars bij zich. We vertrokken 's morgens om 7 uur en kwamen 's avonds om 7 uur weer thuis. We waren dus 12 uur per dag onderweg. We maakten erg lange dagen. We gingen met de kar, omdat we geen fietsen of ander vervoer hadden. We zaten dan de hele rit van bijna een uur met onze kont op de harde bodem van de kar, die in Castenray over de grintweg kraste en achter in de straat over een karweg vol gaten en kuilen, al dan niet vol water, schommelde of hotste en botste. Sommigen gingen, als ze pijn aan hun kont kregen, op de 'britjes' zitten. (Wordt vervolgd)

Castenrays dorpsblad De Schans | 2009 | | pagina 15