Stichting Heemkundig Genootschap Castenray '-Kern wt Tit zooi' De oude foto Zaterdag 3 oktober: Onthulling beeld ter herinnering aan de Hengstenassociatie en Nico van Melo, presentatie boek, optreden van De Balkers en expositie. 13.00-18.00 uur De Wis Zondag 4 oktober: Expositie Hengstenassociatie Vooruitgang in De Wis van 11.00-17.00 uur. Maandag 5 oktober: Vergadering bij Jan Strijbos. Aanvang 19.30 uur. Boerengezegden Al verzope zien vurda'che water gezien het. Veul is nog nie genoeg! (Nooit tevreden zijn.) Van ule komme ule! (Zo ouders, zo kinderen.) As de zwelve vertrekke vurdat de neut riep zien, kumt 'r ennen harde winter. Hoe mieër ge de kat straelt, hoe högger ze de start stekt! (Des te meer men iemand ophemelt, des te meer verbeelding hij krijgt.) Het paard en meer specifiek het trekpaard staat komend weekeinde in Castenray centraal. Al heel vroeg in de geschiedenis heeft de mens geleerd dit oorspronkelijk in het wild levende dier naar zijn hand te zetten. Werd het in de prehistorie nog gebruikt als voedselbronlater zag men ook de vele andere mogelijkheden die men met dit edele dier had. Het werd in de loop van de geschiedenis onder meer gebruikt als lastdierals strijdrosals trekdier, als hobbydier en als rijdier. Door kruisingen slaagde de mens erin een paard te fokken dat aan de specifieke eisen voldeed. Een snel en wendbaar dier was nodig voor de strijdwagens van de Egyptenaren en de Romeinen. Een sterk paard was nodig om de ridders met hun zware harnassen te kunnen dragen. Een klein paard was nodig als rijdier voor de jeugd en sterke trekpaarden waren nodig om op de Zeeuwse klei het land te bewerken. Het paard op de foto heeft een zwaar beladen wagen met kunstmest getrokken. Op de wagen Jan Rambags, zoon van Hannes en Hanna Rambags-Kuijpers. 14 «:ti$ VAX

Castenrays dorpsblad De Schans | 2009 | | pagina 14