Op de foto van vandaag zien we de Castenrayse school in 1949 in aanbouw. Rechts de woning annex smederij van Hay van Kuijck. In 1922 kreeg Castenray een eigen schoolgebouw aan de grindweg(Horsterweg). Dit fraaie, vierklassige gebouw werd in 1944 tijdens de Tweede Wereldoorlog door slechts één granaat verwoest. Ook de kerk viel ten prooi aan het oorlogsgeweld, zodat er na de oorlog heel wat herbouwd moest worden. Dat ging in het begin uiteraard niet zo gemakkelijk, want er was slechts weinig geld beschikbaar. Direct na de bevrijding op 13 november 1944 werd er naarstig uitgekeken naar locaties, waar men klassen kon onderbrengen en met veel improviseren weer onderwijs kon geven. Er kwam tijdelijk een noodschoot op de speelplaats vóór de verwoeste school In december 1948 begonnen de eerste besprekingen met de gemeente over de herbouw van de school en op 18 juli 1949 vond de aanbesteding al plaats. De bouw werd voor 32.349 gulden gegund aan de gebroeders Hoebers. In 1950 werd de drieklassige school in gebruik genomen. De noodschoot werd vervolgens afgebroken en weer opgebouwd naast de woning van Herman Dinghs. Het gebouw werd gebruikt als timmerwerkplaats. Het schoolgebouw werd door het stijgende leerlingenaantal al spoedig te klein. Op 1 september 1954 kwam er een vierde leerkracht, die met zijn klas werd ondergebracht in de kelder van het Patronaat, het huidige Beugelzaaltje in het gemeenschapshuis. De firma Dinghs uit Castenray breidde de school uit met een vierde lokaal dat in augustus 1966 gereed was. Daarna heeft het gebouw nog verschillende aanpassingen en uitbreidingen gekend. Gemeente Venray verstrekt subsidie voor trekpaardbeeld Van de gemeente Venray hebben we schriftelijk bericht gekregen dat een incidentele subsidie van 1000,- is toegekend 'voor de plaatsing van een kunstwerk in Castenray'. Het betreft hier het te plaatsen hardstenen beeld ter herinnering aan de Hengstenassociatie 'Vooruitgang' en de legendarische hengst Nico van Melo. De gemeente laat weten dat 'deze activiteiten worden gezien als een bijzonder initiatief op het gebied van kunst en cultuur'. We zijn met deze toekenning en erkenning zeer blij, omdat de Venrayse cultuurhistorische organisaties hun projecten vrijwel uitsluitend gesubsidieerd krijgen door het Historisch Platform Venray. Het Platform ontvangt daarvoor jaarlijks van de gemeente een bedrag van 25.000,- Eerder al kende het Historisch Platform een bedrag van 1000,- toe voor het te plaatsen beeld. Met de subsidietoekenning onderkent de gemeente het bijzondere karakter van het Trekpaard project. Dat reikt veel verder dan onze dorpsgrenzen. Vanuit alle delen van het land wordt belangstelling getoond voor het boek over de historie van 'Vooruitgang' en Nico van Melo. Op verschillende websites staat een artikel en ook een Belgische paardenkrant heeft er al aandacht aan besteed. Elke dag komen er bestellingen voor het boek binnen, terwijl de reclamecampagne nu pas echt op gang komt. Wilt u ook een boek, dan kunt u intekenen door overmaking van 35,- op rekening 12.81.37.517 t.n.v. Heemkunde Castenray. Vergeet niet bij 'omschrijving' uw naam en adres te vermelden. U bent verzekerd van een prachtig boek en u steunt met de bestelling onze stichting. Het bestuur van het Historisch Platform Venray heeft voor het boek 'Trekpaardfokkerij in het land van Nico van Melo' een projectsubsidie van 750,- toegekend. Aan de algemene ledenvergadering van augustus a.s. zal worden voorgesteld daarnaast een garantiesubsidie van 500,- te verlenen voor het geval minder dan 425 boeken verkocht worden. Vrijwilligerswerk Jan Weijs heeft ons weer eens fantastisch geholpen door in het heemkundelokaal 't Moëzehool een aanrechtblok in de toiletruimte te plaatsen. Op de plek van het aanrechtblad zat voorheen een piepklein fonteintje. Nu hebben we ruimte om serviesgoed e.d. af te wassen en onder het blad heeft Jan een schap gemaakt voor een emmer, poetsmiddelen e.d. Momenteel is Jan bezig met een onderhoudsbeurt voor het wegkruis van de hoek Lollebeekweg/ Steegkamp. Het kruis wordt opnieuw geschuurd en voorzien van enkele laklagen. De paal van de weersteen ondergaat vervolgens eenzelfde onderhoudsbeurt. De wandelroute in de Castenrayse Vennen is met enkele vrijwilligers weer opgeschoond. Jan en andere vrijwilligers, zeer bedankt voor de hulp! 13

Castenrays dorpsblad De Schans | 2009 | | pagina 13