Terugblik over het afgelopen jaar eeuw bepaalde Karet de Grote al dat op hutzen met een strodak huislook geplant moest worden. En bakhuizen moesten op tenminste achttien meter van de woning af liggen om het risico van brand zo klein mogelijk te maken. In het bakhuis bevond zich een oven die met tien tot twaalf takkenbossen (schanse) heet gestookt werd. Vervolgens werden de opgebrande resten uit de oven gehaald en konden de deegbollen erin. De hitte van de ovenstenen zorgde voor vers gebakken broden. Het voorste gedeelte van het bakhuis diende ah droogplaats voor de 'schanse'. Ook lagen er de hulpmiddelen voor het bakken en stond er een ton of bak voor de houtskool. Mensen die geen bakhuis hadden, konden hun brood laten bakken bij een buurtgenoot Tegenwoordig staan er nog slechts hier en daar bakhuisjes (o.a. bij Ties Dinghs en Zus Peeters). Ze hebben hun eigenlijke functie verloren en dienen nu veelal als opbergplaats. Veel bakhuisjes zijn tegelijk met de verouderde boerderij afgebroken. De brokken steen werden dikwijls gebruikt voor het dichten van de kuilen in een zandweg. De oude foto van vandaag is uit I960 en toont het bakhuis voor de boerderij van Toon Strijbos (Lomshof). Het was vrijwel geheel begroeid met klimop. Links staan de eikenbomen bij het wegkruis in Klein Oirlo en rechts zie je de weien achter de boerderij van Grad Thieten. De personen op de foto zijn: links Hay Strijbos d'n óffekaotj, zoon van Toon en Nel Strijbos en rechts Jan Jakobs, zoon van Thei en Gon Jakobs die in in Castenray een café annex kruideniers zaak hadden Dit is de laatste Schans van het jaar 2008 en we willen hierin kort terugblikken op onze activiteiten in het afgelopen jaar. De wekelijkse publicaties vormen een wezenlijk onderdeel van onze activiteiten, omdat een van de doelstellingen van onze stichting het overbrengen van historische kennis over ons dorp is. We streven er naar om elk jaar een bijzondere activiteit te organiseren. Dit kan zijn het organiseren van een grote expositie, of bijvoorbeeld het plaatsen van gedenktekens of kunstwerken die herinneren aan een historisch feit uit het Castenrayse verleden. Het hoogtepunt in het afgelopen jaar was zonder twijfel de viering van 75 Jaar Parochie met de plaatsing van een Matthiasmonument en een wegkruis. De activiteiten in 2008 waren onder meer: 14 mei: dialezing in gemeenschapshuis De Wis door Gérard Lucassen met als thema 'Oude boerderij- en veldnamen in Castenray', 20 mei: opknappen bedrijfstuin op industrieterrein Keizersveld Venray met een aantal KBO- vrijwilligers. Dat leverde een bedrag van 500,-- op voor het Matthiasmonument. 16 juni: wandeling in de Castenrayse Vennen met de nieuwe boswachter van Staatsbosbeheer, Andy Liebrand om een aantal knelpunten te bespreken. 6 september; torenbeklimming, orgeluitleg, openstelling van de kerk, uitgave van een boekje en expositie bij 75 Jaar Parochie. 7 september: onthulling en inzegening Matthiasmonument bij de kerk en expositie in De Wis. 27 september: foto-expositie b.g.v. 75 Jaar Vrouwenvereniging Castenray. 4 oktober: inzegening wegkruis hoek Roffert/Tunnelweg. 11 oktober: Week van de Geschiedenis met 'Zwetsen in de Kroeg' in Café De Köster. 26 oktober: foto-expositie b.g.v. de onthulling van het beeld 'De Schansemaker'. 14 november: bezoek aan museum 't Zonnelied te Wanssum. Daarnaast verzorgden we excursies in 't Broek, werd met behulp van een aantal vrijwilligers de tuin bij het heemkundelokaal aangelegd en bezochten we lezingen, workshops en exposities. Er werd gewerkt aan het archief, foto's gescand, ingeplakt en voorzien van bijschriften, foto's en documenten op Rooynet geplaatst en foto's uitvergroot om te exposeren. Ook werden diverse externe contacten onderhouden en werden nieuwe ideeën uitgewerkt. Al met al weer een jaar vol bedrijvigheid. De Stichting Heemkundig Genootschap Castenray dankt heel bijzonder iedereen die in het afgelopen jaar ons werk op enigerlei wijze gesteund heeft. Ook volgend jaar hopen we weer op uw belangstelling en bijdrage te mogen rekenen. Wij danken de redactie van de Schans voor het plaatsen van al onze artikelen en wensen u allen een in alle opzichten Gelukkig en vooral Gezond Nieuwjaar toe 13

Castenrays dorpsblad De Schans | 2008 | | pagina 13