Stichting Heemkundig Genootschap Casten ray De oude foto Maandag 5 januari 2009: Vergadering bij Jan Strijbos. Aanvang 19.30 uur. Zaterdag/zondag 3 en 4 oktober 2009: Herdenking Hengstenassociatie en Nico van Melo. Boerengezegden 9 Neejaorsnaach raösteg en klaor, dan hedde veul kans óp 'n hieël goej jaor. Gezónder is 'n soeëber laeve en ge kuni d'n aerme nog wat gaeve! Waor de nóld göt, kumt d'n draod nao! (De baas gehoorzamen.) 9 Van de stroek óp d'n boek. (Vroeger werden bij arme mensen soms de onderkleren gewassen, op de struiken gedroogd en weer meteen aangetrokken.) 9 D'r is teveul dak op 't huns. (1Er rust te veei hypotheek op dat huis. 2. Er zijn te veei kinderen bij om het te vertellen.) Oudjaar, de laatste dag van het jaar. Het is weer de tijd van oliebollen en wafels bakken. Dat gebeurt tegenwoordig als vanzelfsprekend met de modernste keukenapparatuur. Vroeger was dat wel anders. Toen werden oliebollen en wafels gebakken op de kachel of het fornuis. Het was een tijdrovend karwei Denk je er aan terug, dan ruik je nog de karakteristieke geur van het gistende deeg in de grote kom, waar een theedoek overheen lag. Het deeg moest rijzen. En dan de eerste oliebollen met de vele uitsteeksels. Een laag poedersuiker erop en smullen maar. Het hele huis rook naar Oudjaar. Bij veel boerderijen en soms ook bij gewone woonhuizen stond een bakhuis. Het diende om brood en af en toe om vlaai te bakken. Het bakken gebeurde meestal één a twee keer per week. Met het oog op het grote brandgevaar lagen de bak huisjes altijd een stuk van de boerderij af. In de negende 12

Castenrays dorpsblad De Schans | 2008 | | pagina 12