Gewoonten en gebruiken rond 1900 - deel 40 De Stichting heemkundig (genootschap Castenray wenst wonen anno 2008 Piet en Gon Arts, De boerderij rechtsachter is van Tóntje Strijbos. Daar woont tegenwoordig zoon Gerrit De personen op de foto zijn: achter vJ.n.r.: Wiel Janssen (knecht bij Thei Strijbos); Toon Cremers; Tony StrijbosNel Strijbos; To Strijbos. Voor v.Ln.r.: Mia Strijbos; An Strijbos. De meisjes Strijbos zijn allen dochters van Petran Strijbos. Nel woont nog in Castenray op het ouderlijk huis. Ze is getrouwd met Mart Wis mans. Van Dien Geerets-Loenen kregen we een prachtig kruis met achter glas het aanschijn van Christus op een mooi schild en daaronder een kelk. Het geheel is voorzien van koperen ornamenten. Het kruis is door de ouders van Jan Geerets ooit gekocht in Boxmeer tijdens een bedevaart en is al meer dan honderd jaar oud. Op de voet van de kelk is een klein stukje zijde geplakt, dat is aangestreken aan de relikwie van het H. Bloed te Boxmeer. Op stukjes papier staat de volgende tekst: O, Jezus, dat Uw kostbaar bloed O, Heilig hoofd vol wonden, O, aanschijn mild en zoet Mijn zondeschuld verdwijnen doet; Gij zijt voor onze zonden, Geheel bedekt met bloed. Maak, dat ik U alle dagen O, wees geloofd, geprezen Nu en ten allen tijde Meer en meer steeds mag behagen. Van engelen en menschen In alle eeuwigheid. Het is de wens van Dien, dat het kruis in onze kerk komt te hangen op een voor iedereen goed zichtbare plek. We zullen het kerkbestuur vragen er zorg voor te dragen dat haar wens wordt gerespecteerd. Dien, zeer bedankt! LI-radiouitzending over wegkruis Roffèrt: 24 december rond 07.30 uur en 12.30 uur. Verlichting Matthiasmonument in de Schans van 17 september hebben we een oproep gedaan voor het verlichten van het Matthiasmonument bij de kerk. Ook daar zou een schijnwerper op gericht moeten zijn, zodat de gehele voorkant van de kerk 's avonds en 's nachts in licht baadt. Aan stroomkosten zou dit jaarlijks 150,- kosten, een bedrag waarvoor een handvol personen toegezegd heeft jaarlijks 25,- te storten. Daarnaast moeten er een schijnwerper en de nodige voorzieningen komen. Leo Drüggen heeft een kostenraming gemaakt voor een Philips schijnwerper, grondkabel en een kabelmof. Het totaal gaat ex BTW 342,33 kosten. Hiervoor is al een bedrag van in totaal 175,- door twee gulle gevers uit Castenray overgemaakt. Graag zouden we het restant via giften bij elkaar krijgen. Elk bedrag is welkom. U kunt uw donatie overmaken op rekening 12.81.37.517 t.n.v. Heemkunde Castenray met de vermelding 'verlichting1. Wij zullen zorgen dat het geld juist besteed wordt. (De penningmeester van het Kerkbestuur en de Heemkundestichting is dezelfde persoon.) We danken u alvast zeer voor uw bijdrage. Zo rond twee uur, half drie 's middags was het middagmaal klaar. Voor het klaarmaken daarvan werd meestal speciaal een vrouwelijke kok ingehuurd. Daags tevoren was de grote ketel, de sopketel, waarin het veevoer gekookt werd, goed schoongemaakt en uitgespoeld en in die ketel werd een stevige, vette soep getrokken. Naast die soep bestond het middagmaal uit aardappelen met vlees en groenten met als nagerecht rijstepap met zwarte pruimen of suiker en kaneel en ook nog pudding. (Pap was bij de Germanen hét offergerecht.) Na de Eerste Wereldoorlog behoorden ook kalfsvlees, poulet en verschillende soorten pudding tot het bruiloftsmaal. Meestal slachtte een boer een zelfgemest kalf voor de bruiloftsmaaltijd. De samenstelling van het middagmaal was sterk afhankelijk van de financiële situatie. De tafels werden gedekt in de schuur of stal van de boerderij. De huiskamera waren te klein, want er waren dikwijls meer dan honderd bruiloftsgasten. Na het middagmaal, waaronder ook gezongen werd, trok men weer naar de cafés en werd er weer gedronken en gedanst met het bruiloftspaar voorop. Het was de enige keer dat ze overdag gearmd mochten lopen, want na de trouw liep de man meestal tien passen voor zijn vrouw. Die gewoonte verdween volkomen terecht weer spoedig. Schenking 15

Castenrays dorpsblad De Schans | 2008 | | pagina 15