Stichting Heemkundig Genootschap Casten ray De oude foto Zondag 26 oktober: Foto-expositie inrichten om 13.00 uur in het zaaltje bij Café De Koster. Maandag 3 november: Vergadering bij Jan Strijbos. Aanvang 19.30 uur. Maandag 24 november: Algemene ledenvergadering Historisch Platform Venray in De Kemphaan. Aanvang 20.00 uur. Boerengezegden A "Sprok (vermolmd hout) brandt ok", zaej Helm en hij laajde wat aide schanse op ziene kroewage Dén kos wisse sneeje! (Die kon maken, dat hij weg kwam!) Dén Caselse het génne schans te wenneg. (Die Castenrayer heeft een prima verstand.) Zó slim zien as 't haolt van de galg. (Overal onderuit komen.) Hij is van nat haolt gemakt! (Hij lust 'm graag.) 9 'n HSölter kiend kriëge. (Zeer ongeduldig op iets wachten.) meteen expositie in het gemeenschapshuis en een vierde herdenkingsdienst in de kerk het 70-jarig bestaan van de parochie. Aansluttena aan ae hemaiensi werd niet alleen het H. Hartbeeld bij de kerk ingezegend,maar vond ook de officiële opening van het gerenoveerde dorpsplein plaats. Het enige wat nog aan het plein ontbrakwas een kunstwerk m de middenring. Ons heemkundig genootschap gaf als advies aan de Dorpsraad een beeld van een schansemakerte plaatsen, omdat Castenray van oudsher in de regio bekendstond om zijn 'schanse'. Dit idee is nu door de Dorpsraad gerealiseerd en op zondag 26 oktober wordt op het dorpsplein het beeld van de'schansemaker'onthuld. Het begon allemaal in 't Cêsels Broëk. Daar haalden de mensen vroeger brandstof om hun huizen te verwarmen, het eten te koken, brood te bakken en om aardappelen te koken voor varkensvoer. Men haalde in t Broëk turf en men maakte er 'schênse'. Dit waren met een wis gebundelde bossen 12 ticfiting fetmUvnStg toe Cast tnray

Castenrays dorpsblad De Schans | 2008 | | pagina 12