cafê/kruidenierszaak/boerderij Jakobs. Rechts cafê/bakkerij/kruidenierszaak van Rhee. Rechts lopen twee leden van het kerkbestuur: Willem Toeken en Petje Steeghs. Het hele dorp woonde de plechtigheid in de kerk bij. Bruidjesruitervereniging en tal van andere verenigingen waren vertegenwoordigd. De kerk zat stampvol en het hele dorp, jong en oud, toonde een grote betrokkenheid. Hoe anders is het heden ten dage, waar bij een 75-jarig parochiejubileum veel 'buitendorpsenmoeten zorgen voor een goed gevulde kerk. Gelukkig kon ook pater Jan Weijs, die inmiddels al begin tachtig is, afgelopen zondag het mooie feest in onze kerk en in De Wis bijwonen. Prachtige viering 75 Jaar Parochie Casten ray Castenray mag terugzien op een fantastisch geslaagd weekend. De viering van het 75-jarig bestaan van de parochie in het Jaar van het Religieus Erfgoed is een groot succes geworden. Ruim honderd mensen maakten op zaterdag gebruik van de mogelijkheid de toren te beklimmen en de gewelven, het uurwerkmechaniek en de klokkenstoel met de kerkklokken te bezichtigen. Ook organist Piet Kuijpers had niet te klagen over gebrek aan belangstelling voor zijn uitermate boeiende uitleg over het kerkorgel. Integendeel. Waar eigenlijk telkens groepen van niet meer dan tien personen op het oksaal bij het orgel een kijkje zouden nemen, waren er soms groepen van veertien om te luisteren naar zijn interessante informatie. In gemeenschapshuis De Wis was heel wat religieus erfgoed te bewonderen. Honderden voorwerpen vormden tezamen een schitterende expositie, die twee dagen lang zeer druk bezocht is. Verschillende mensen leenden bijzondere, religieuze voorwerpen uit, waarbij het overgrote deel kwam uit de privécollectie van heemkundelid Riek Weijs. Jarenlang heeft zij tal van religieuze objecten verzameld en thuis een plek gegeven in een voormalige stalruimte. Een museumpje op zich. Zij en echtgenote Jan hebben bergen werk verzet om samen met het kerkbestuur en het heemkundig genootschap een zeer goed verzorgde expositie in te richten. De grote dag was uiteraard de zondag. In een prachtig versierde kerk droeg bisschop Frans Wiertz, bijgestaan door pastoor Huub van Home, deken Harrie Smeets en pater Humberto Kuijpers, de H. Mis op die op zeer indrukwekkende wijze muzikaal werd opgeluisterd door Schola Cantorum van het Ward-Instituut in Roermond, het Kerkelijk Zangkoor en het Dameskoor. Prachtige, gregoriaanse klanken vulden het kerkgebouw, waarbij zeker ook onze eigen koren een groot compliment verdienen voor hun fraaie zang, die met zoveel passie en overgave op de kerkgangers neerdaalde. Indrukwekkend waren eveneens de toespraken van bisschop Wiertz en Marie-José Janssen die namens het kerkbestuur een dankwoord sprak. Aan het einde van de mis begaven alle aanwezigen zich onder de processieklanken van de Fanfare Dorpsklank naar buiten, waar een tegeltableau van patroonheilige St. Matthias onthuld werd door pastoor van Home. De inzegening van het mooie tableau geschiedde door de bisschop. Onze kerk is een prachtig monument rijker en het draagt zeker bij aan de verfraaiing van ons dorpscentrum. Na de inzegening van het Matthiasmonument togen alle aanwezigen naar gemeenschapshuis De Wis, waar bisschop Wiertz op joviale wijze vele handen schudde, alsof hij alleen maar oude bekenden trof. Na de koffie en vlaai hield burgemeester Jos Waals een mooie en soms humoristische toespraak, waarna het een komen en gaan was van expositiebezoekers. Opvallend was daarbij het grote aantal mensen van buiten Castenray, waaronder ook veel oud-inwoners. Iedereen was vol lof over de uitstekend verzorgde expositie en in het gemeenschapshuis leek het bij tijd en wijle een kleine reünie door de vele oud-inwoners. Om vijf uur 's middags moest er weer snel opgeruimd worden, want *s avonds was de zaal al weer bezet door de country-linedancers. Als Stichting Heemkundig Genootschap Castenray zijn we blij dat we in uitstekende samenwerking met het Kerkbestuur zo'n mooie invulling hebben kunnen geven aan het parochiejubileum. Uiteraard hebben veel vrijwilligers daarbij geholpen. De metselaars; de tegelzetter; de kerkversierders; de tuinbewerkers; de buitenkastpoetsers; de buffetbedienden; de boekverkoopster; de aanbrengers van de buitenverlichting; de begeleiders van de torenbeklimming; de organist; de zaalpoetsers; de koren en de fanfare; degenen die spullen in bruikleen afstonden of schonken en al die anderen die op enigerlei wijze hebben bijgedragen aan het welslagen van 75 Jaar Parochie. Allemaal zeer bedankt! 11

Castenrays dorpsblad De Schans | 2008 | | pagina 11