zijn er van overtuigd dat zijn inbreng een zeer inspirerende uitwerking zal hebben op onze heemkundegroep. We heten pastoor van Home van harte welkom binnen onze club en stellen het ingaan van zijn lidmaatschap vast op 1 juli 2008. Tegeltableau St. Matthias De eerste werkzaamheden aan het 'kapelletje' voor het tegeltableau van St. Matthias zijn verricht. Na het uitgraven van de fundering is er beton gestort. Deze werd gratis verstrekt door aannemer Frans Janssen die bezig is met de bouw van twee woningen aan de Pastoor Verheggenstraat. Voor zijn medewerking willen we aannemer Janssen van harte bedanken! Via Peter Roelofs hebben we gratis stenen gekregen van de familie Houben uit Meterik. Ook daarvoor onze hartelijke dank. Nu we de data van 6 en 7 september naderen, krijgen we steeds meer zicht op de kosten van de diverse onderdelen van het feestprogramma en moeten we constateren dat de viering van 75 Jaar Parochie een flinke aanslag pleegt op onze financiën. In totaal komen de kosten uit op een raming van ruim 2000,-. Het zou erg fijn zijn, indien ook de mensen van onze dorpsgemeenschap een financiële bijdrage zouden willen leveren aan de viering van het feest. U kunt daarvoor een gift overmaken op rekeningnummer 12.81.37.517 t.n.v. Heemkunde Castenray o.v.v. 75 Jaar Parochie. Voor uw donatie danken wij u ten zeerste! Expositie 'Geloofsbeleving in Beeld' Zoals bekend is 2008 uitgeroepen tot Jaar van het Religieus Erfgoed en vieren we in dit jaar ook nog eens het 75-jarig bestaan van onze parochie. Ons heemkundig genootschap heeft besloten hieraan extra aandacht te schenken door het oprichten van een tegeltableau van St. Matthias, het plaatsen van een herinneringskruis en het houden van een tweedaagse expositie in het gemeenschapshuis. Bij de voorbereiding en uitvoering van deze activiteiten werken we nauw samen met het Kerkbestuur. De expositie 'Geloofsbeleving in Beeld' vindt plaats op zaterdag 6 september van 16.00-21.00 uur en op zondag 7 september van 13.00-17.00 uur in gemeenschapshuis De Wis. Voor deze expositie zoeken we allerlei voorwerpen en foto's die binnen het kader van het thema passen. We denken daarbij aan diverse religieuze voorweipen als heiligenbeelden, een oude catechismus, een oud missaaltje, ingelijste religieuze afbeeldingen zoals ze vroeger in veel woningen te zien waren, een wijwaterbakje, een kruis onder een glazen stolp, enz., enz., enz. Kortom, vrijwel alles wat met ons geloof te maken heeft is bruikbaar. Hebt u één of meer van dergelijke voorwerpen, dan vragen we u deze in bruikleen voor de expositie af te staan. U kunt daarvoor contact opnemen met Riek Weijs tel.: 571547, Hay Strijbos tel.: 571739, of Jan Strijbos tel.: 571766. We hopen op de medewerking van onze inwoners te mogen rekenen en er samen een aantrekkelijke expositie van te maken. De 'mojjik', een mooi dialectwoord. Onlangs kreeg ik een telefoontje van pater Humberto (Hub Kuijpers) met de vraag of ik het woord 'mojjik' kende. Hij had het woord gehoord van een pater die het in zijn preek gebruikte. Hub, die al zo'n veertig jaar in Afrika missiewerk verricht, kreeg meteen weer herinneringen uit zijn jeugd in Castenray. Net als veel jongeren had hij in die tijd ook weieens een 'mojjik' gemaakt. Bij navraag aan zijn jongere broer en zussen kreeg hij te horen dat bij hen het woord totaal onbekend was. Een 'mojjik' of 'meuk' is een geheime bergplaats in het hooi om onder meer appels en peren in het donker te laten rijpen. In mijn jeugd maakte ik ook weieens in een walletje van een verhoging in het veld een gat in het gele zand en stopte daar de appels en peren in. Ook een zak, waarin 's winters appels en ander fruit werd bewaard, noemde men een 'mojjik' en het woord werd zelfs figuurlijk gebruikt voor de bekende 'oude sok', waarin men zogenaamd zijn geld bewaarde. Bij het zoeken naar een geschikte naam voor ons heemkundelokaal hoorde ook 'mojjik' tot de diverse suggesties, maar omdat men in America die naam reeds gebruikte en ook het historisch museum in Helden de naam Moennik had, hebben we er vanaf gezien om deze naam te gebruiken. Over de herkomst van het woord is ons niets bekend. 7

Castenrays dorpsblad De Schans | 2008 | | pagina 7