Gewoonten en gebruiken rond 1900 - deel 27 Venray 2. Poedelaars Venray 3. Ons Genot Merselo 4. De Ketsers Klein Oirlo 5. Geef 'm effect Leunen 6. B.C.Y. IJsselstein. In 1949 werd ook met een tweede zestal deelgenomen aan de competitiewaarvoor twaalf gegadigden waren. In 1950 werd aan de competitie deelgenomen door maar liefst vier zestallen: één in de A- klasse, één in de B-klasse en twee in de C-klasse. Café Verheijen is jaren geleden geslotenmaar Biljartclub De Ketsers is nog steeds springlevend. De leden oefenen en spelen competitie in café De Koster. Bezoek van pater Humberto Onlangs bracht onze oud-dorpsgenoot Hub Kuijpers een bezoek aan ons heemkundelokaai 't Moëzehool. Hub is een zoon van kapper Sjang Kuijpers die aan de Horsterweg woonde, waar nu het gezin van Toon en Tiny Claessens woont. Hub volgde in zijn jonge jaren de priesteropleiding en vertrok vervolgens naar Mozambique om daar missiewerk te doen. Momenteel is hij in Nederland op vakantie. Hub was zeer onder de indruk van het door onze stichting verzamelde materiaal. Tijdens het bekijken van de vele historische foto's vergat hij zelfs geheel de tijd, waardoor hij de trein naar een volgende afspraak ruim miste. Op 5 juli wil hij opnieuw een bezoek brengen aan 't Moëzehool. Eveneens heeft hij te kennen gegeven op die dag graag onder onze leiding de wandelroute in de Castenrayse Vennen te lopen. We vertrekken om 09.00 uur op het dorpsplein. Sinds kort krijgt Hub, die in Mozambique als pater Humberto door het leven gaat, ook wekelijks per mail onze Schansberichten. Als tegenprestatie hebben we hem gevraagd zijn levensloop op papier te zetten, die we uiteraard t.z.t. zullen publiceren. Schenking Van Nel en Hay Seijkens kregen we een aantal mooie voorwerpen en devotionalia, zoals een fraai missaal en andere gebedenboeken. Verder onder meer een ingelijste religieuze prent en een aantal medailles. De voorwerpen zijn prima te gebruiken voor de expositie Geloofsbeleving in beelddie op 6 en 7 september gehouden wordt in De Wis. Hay en Nel, zeer bedankt! Rondwandeling met de boswachter Vorige week hebben we met Andy Liebrand, de nieuwe boswachter van Staatsbosbeheer voor onze regio, de wandelroute in 't Broëk gelopen. We hebben wat knelpunten ten aanzien van de bewegwijzering en enkele andere zaken besproken. De boswachter was uitermate te spreken over de schoonheid van het natuurgebied. Hij noemde de wandelroute de mooiste in de hele regio. Ook Chrit I loeijmakers van de Gortmolen in Horst nam deel aan de wandeling. Chrit heeft meegewerkt aan het uitzetten van een wandelroute vanaf de ruïne in de Kasteelse Bossen. In deze route is een groot deel van de wandelroute in de Castenrayse Vennen opgenomen. De Horster route is d.m.v. een tekstbandje om de gele routepaaltjes aangegeven. Samen met de vrouwen uit de hele huurt ging ik naar de kerk. Het was de eerste keer na de bevalling dal ik mij in het openbaar mocht vertonen. Mijn terugkeer in de Casselse maatschappelijke samenleving. Voordien was, zoals op veel andere plaatsen werd gezegd, 'de dakdrupde grens. Te voet naar de vroegmis die om half acht begon. Binnen de kerkdeur stond een bidstoelwaarop ik in afwachting van de komst van de pastoor kon plaatsnemen. Toen die voor de dienst naar mij toekwam, prevelde hij in het Latijn een gebed. Hij was gekleed in superplie en hij droeg een stola. Ik moest die stola in de hand nemen en hij geleidde mij, geflankeerd door twee misdienaars gekleed in een toog met daarover een rochet, naar het Maria- allaar, waar ik de eerder ontvangen kaars aanstak en offerde. Soms ging de pastoor naar voren de kerk in tot bij de communiebank. Daar stond dan een tweede bidstoel die daar door de koster was klaargezet. Daar bleef ik dan op zitten gedurende de hele mis. De pastoor bleef biddenuiteraard alles in het Latijn, waar niemand ook maar iets van verstond. Hij zal mij wel rein gebeden hebben, maar ik voelde niets 15

Castenrays dorpsblad De Schans | 2008 | | pagina 15