Achter de aanbouw is het pakhuis van de Boerenbond te zien. Daar werden tot J958 de landbouwproducten tot veevoeders verwerkt. Alle graansoorten moesten eerst door Mie hels worden gemalen om vervolgens, óf met de vrachtwagen van Joostenóf met paard en wagen van Sjaan Willemssen, öf met het tweewielige trekkertje van Tinus Kuijpersóf op de rug van de medewerkers naar de Boerenbond getransporteerd wordenIn 1958 werd een nieuw boerenbondgebouw in gebruik genomen en werd het pakhuis verkocht aan de tuinbouwvereniging. Rechts beneden is nog een stukje van café 't Jagershuis te zien. Toon Kuijpers heeft een alleraardigst boekje geschreven over 'De harde werkers van de Boerenbond waarvan we er nog een paar voorradig hebben. Oude films eo foto's Het gebeurt dikwijls dat door allerlei omstandigheden films en foto's verloren gaan. Wij willen alle films en foto's over Castenray digitaliseren en op die manier bewaren voor het nageslacht. Familiefoto's, schoolfoto's, verenigingsfoto's of foto's van Castenrayse gebeurtenissen, we kunnen ze allemaal gebruiken. De originelen krijgt u uiteraard weer terug. Ook super 8-films en dia's kunnen we digitaliseren. Laat het ons even weten als u nog dergelijke foto's, dia's of films hebt. Henk Classens tel.: 571781; Henk Dinghs 571823; Hay Strijbos 571739; Jan Strijbos 571677; Riek Weijs 571547; Hay Willemssen 692710. Naam heemkundeiokaal Tijdens de laatste bestuursvergadering is besloten dat ons heemkundeiokaal de naam *t Moëzehool gaat krijgen. We hadden de keuze uit een flink aantal suggesties, zoals D 'n Ienloeëp, De Spitsgaerd De MojjiK De Schreng, De Baermstaej, 't Tiedverbliëf 't Dabbegat en nog een aantal andere. Tijdens de discussie over de naamgeving liet Hay Willemssen zich terloops ontvallen dat het gebied van de boerderij van Petje Steeghs aan de Straat (Lollebeekweg) tot de 'sneejer' (Pietje Poels) aan de Horsterweg 't Moëzehool genoemd werd. Vroeger liep van Petje Steeghs naar Pietje Poels een zandpad, waarover elk jaar de sacramentsprocessie trok. Het gedeelte van dat pad richting kerk was 't Moëzehool. Het deel aan de andere kant van het pad heette D'n Dol. Na deze mededeling van Hay waren we het er unaniem over eens dat 't Moëzehool een uitstekende naam zou zijn voor ons onderkomen. Zo blijft deze historische naam voortleven en Hay Willemssen krijgt de eer van bedenker van de naam. Jan Weijs heeft in 't Moëzehool weer verschillende klusjes voor ons opgeknapt en binnen is nu vrijwel alles klaar. Jan, zeer bedankt voor jouw hulp. Schenking Van Toon Vollebergh uit Helvoirt kregen we zijn herbarium uit 1946. Een herbarium is een verzameling gedroogde planten die in een plakboek bewaard worden. Toon bracht zijn jeugd door in Castenray als zoon van Herman Vollebergh die hier van 1922-1954 hoofd van de lagere school was. Toon, zeer bedankt. Jan Marlens bood ons een oude aardappelrooier aan. Dit was een van de eerste die in de regio gebruikt werden en veel boeren hebben deze rooier geleend. Omdat we voor dergelijke grote werktuigen geen ruimte hebben, heeft Jan het advies gekregen contact op te nemen met museum De Locht of met het Peelmuseum in Ysselsteyn. Toch fijn datje weer allereerst aan de Castenrayse heemkunde gedacht hebt, Jan. Schoffelen voor St. Matthias Vorige week dinsdag togen we met een achttal vrijwilligers naar het industrieterrein Keizersveld, waar we een bedrijfstuin geschoffeld en opgeknapt hebben. Hiervoor ontvingen we het mooie bedrag van 500,-. Het geld gaat besteed worden aan een tegeltableau van St. Matthias dat bij gelegenheid van 75 Jaar Parochie bij de kerk geplaatst zal worden. Het tableau wordt ingemetseld in een soort kapelletje, zodat iedereen kan zien dat St. Matthias al vanaf 1434 patroonheilige van Castenray is. Mede namens het kerkbestuur danken we alle schoffelaars zeer voor hun vrijwillige inzet. 9

Castenrays dorpsblad De Schans | 2008 | | pagina 9