Gewoonten en gebruiken rond 1900 - deel 19 zongen al in het kerkkoor in Oirlo. Zij kregen bij het zingen van de Stabat Mater steun van een drietal jongeren: Handrie DinghsHandrie Kuijpers en Sjaak Rambags. Uit dit eerste koortje kwam in mei 1916 de oprichting van ons Kerkkoor voort Boven v.Ln.r.: Jan Rambags; Toon Kuipers; Teng Keijsers; Louis Peeters; Toon Keijsers; Joos Weijs; Teng Jeuken; Jan Rambags. Midden v.Ln.r.: Jeu Emonts; Jan Geerets; Wiel Jacobs; Tinus Emonts; Toon Vollebergh; Wiel Seijkens; Louis Roelofs; Wim Geerets; Lei Philipsen; Tinus Kuijpers; Jan Duijkers; Thei Geurts; Huub van Rhee; Piet Martens; Ben Arts; Sjaak Philipsen; Gerrit Rambags. Zittend v.ln.r.: Pastoor Rieter; Teng Vollenberg; Sjang Kuijpers; Piet Philipsen; Handrie Kuijpers; Sjang Maes; Piet Philipsen; Wim Baltussen. Oproep Op de zolder van de garage van de pastorie ligt een oud kruis zonder corpus, waarvan we de herkomst niet weten. Het is gemaakt van dik hout. Kan iemand ons vertellen waar dit kruis vandaan komt? (Tel. 571677) Bij feestelijke, kerkelijke aangelegenheden werd vroeger buiten de kerk een versiering aangebracht met geel/witte vlaggen aan witte stokken. In de kerk hingen boven het priesterkoor vanaf de gewelven vier katoenen banen in de kleuren geel en wit. Wie weet waar deze spullen gebleven zijn? Op zaterdag en zondag 6 en 7 september a.s. houden we b.g.v. het 75-jarig bestaan van onze parochie en in het kader van het Jaar van het Religieus Erfgoed een grote expositie in De Wis. Het thema is: Geloofsbeleving in beeld. We doen dit in samenwerking met het Kerkbestuur. Vroeger stonden in veel huizen heiligenbeelden en beelden van de H. Familie. Soms onder een glazen stolp. Ook hingen aan de wanden van de slaapkamers, de woonkamer of -keuken religieuze afbeeldingen. Naar dit soort objecten zijn we op zoek voor onze expositie. Ook andere bijzondere, religieuze voorwerpen, als een oud gebedsboek/missaal, bijzondere devotieprentjes, een mooi crucifix, een oud, religieus tijdschrift, een kopje/schoteltje/lepeltje met een religieuze afbeelding die bijvoorbeeld bij een geboorte, eerste communie of huwelijk cadeau werden gedaan en tal van andere religieuze zaken kunnen we gebruiken voor de expositie. Wanneer u iets voor de expositie in huis denkt te hebben en het t.z.t. wilt uitlenen, vragen we u vriendelijk met ons contact op te nemen. We registreren het voorwerp en maken er een beschrijving van. In de week vóór de expositie nemen we vervolgens contact met u op om het voorwerp op te halen. Ook foto's en voorwerpen uit de kerk maken deel uit van de expositie, evenals de maquette die b.g.v. het 50-jarig bestaan van de parochie door Wim Duijkers gemaakt is. We hopen er met uw hulp een heel mooie expositie van te maken. Henk Classens tel.: 571781; Henk Dinghs 571823; Hay Strijbos 571739; Jan Strijbos 571677; Riek Weijs 571547; Hay Willemssen 692710. Op 31 december vierde men Oudjaar. De hele dag was de huisvrouw in touw met het bakken van oliebollen. Het deeg werd gemaakt met en zonder krenten en er werd gist aan toegevoegd. In emmers met een theedoek erover heen moest het deeg een tijdlang staan om te rijzen. Vervolgens werd er in de gloeiend hete olie gebakken. De oliebollen konden uitlekken in een vergiet die op een diep bord of in een kom stond. Vervolgens werden ze in kommen of in een kleine teil gedaan en rijkelijk bestrooid met poedersuiker. Later werden er ook met een wafelijzer wafels gebakken op het vuur van de kachel. Vuurwerk gebruikte men vroeger niet. Soms werd met een geweer of met een carbidbus het nieuwe jaar ingeschoten, maar meestal zaten de mensen in huis om het nieuwe jaar aan te kaarten. Er werd goed gegeten en gedronken. Jonge kinderen werden vlak voor twaalf uur uit bed gehaald om met het hele gezin biddend het nieuwe jaar in te gaan. Dit waren gewoonten en gebruiken door het jaar heen. We gaan volgende keer verder met gebruiken rond enkele bijzondere gebeurtenissen, zoals de geboorte, het huwelijk en het overlijden. 5

Castenrays dorpsblad De Schans | 2008 | | pagina 5