Zaterdag 15 december: Film- en fotomiddag in gemeenschapshuis De Wis. Aanvang 14.00 uur. keelziektes gegeven, palmtakjes gezegend om boerderijen met inwonende mensen en dieren en veldgewassen te beschermen en zo waren er nog veel meer gebruiken.Ook maakte men bedevaarten naar Kevelaar, Scherpenheuvel en Banneux, of naar plaatsen dichterbij. In juli waren er geen feestdagen, alleen maar gewone zondagen en werkdagen. Rond half juli werd meestal met de oogst begonnen en verplaatste zich het voornaamste werk naar het veld. Door de mannen werden met de 'zicht(korte zeis) en de 'pik(stok met metalen haak eraan) de verschillende graansoorten ge-maaid. De meisjes en ook de grotere jongens moesten het koren binden, vervolgens op hopen zetten en 'aren lezenDoor twee personen werd rond 15 'vimper dag gemaaid. Een vim is een oude maat en bestond uit honderd 'gaerve(korenschoven). Dit waren 1214 'gaest' (groep van 8 opgezette schoven). In Horst en omgeving bestond één vim uit 10 hopen van 12 gaerve, ofwel 120 gaerve in totaal. Men noemde dit een 'zware vimin tegenstelling tot de vim bij ons, die 'lichte vim werd genoemd. Een slordige maaier of bindster had ook nog veel werk met het rapen van de aren, die los van het stro op de grond lagen. Als de korrel en het stro droog waren, dan werden ze in de schuur gebracht of in mijten of vierkante hopen gezet. Het stoppelland werd met de cultivator (5 of 7 tanden) of met een ploeg (zonder grote schaar) losgemaakt. Daarna werden spurrie, seradelle of knollen ingezaaid. Het eerste was winterrogge aan de beurt om te maaien, daarna weit (tarwe), haver en 'evene' (een soort verbasterde haver) en dan boekweit. Vlas werd niet gemaaid, maar geplukt of getrokken. Ook werden 'stekruben' verbouwd, vooral voor het rundvee. Stekruben werden later geoogst dan mangel wortelen, die eerst 'geschrabd' werden, door een molen in stukken werden gesneden en aan de koeien en varkens gevoerd. Stekruben die voor de varkens bestemd waren, werden eerst gekookt. Ook kleine aardappelen werden in de sopketel tot varkensvoer gekookt. Deze sopketel werd gestookt met 'schanseuit het Casels Broëk. Het schansehout werd 's winters net boven het ijs in het struikhout afgeslagen en vervolgens met een 'wis' gebundeld. Op een boerenhof werden één of meer varkens voor eigen gebruik gemest. Als er bij een boer voldoende geslacht werd, dan was het er meestal goed voor knecht en dienstbode. De meeste boerengezinnen kochten geen vlees bij de slager, behalve met de kermis en dan was het nog alleen maar soepvlees. Als er met de kermis 'goeje soepof 'söndagse soepwas, dan was het al heel wat. Voor de boterham was er genoeg vlees in voorraad, zoals ham, droogworst e.a. Er waren ook boeren die twee varkens slachtten en dan de 'metde grondstof voor de metworst, en de ham verkochten, dus het beste van het varken ging buiten de deur. Voor het mesten van een varken voor eigen slacht, was nogal wat kennis vereist en er was ook veel voer voor nodig. Men zei wel eens: "Aan iedere poot en aan de staart een zak van 50 kg meel en dan is het varken vet. Er worden films en foto's vertoond van de Indiëherdenking op 6 oktober j.l. De Indiëgangers en/of hun familie krijgen een dvd, een cd-rom en een door kunstenares Marianne Hoedemaekers samengesteld boekje aangeboden. De middag is voor iedereen gratis toegankelijk. Een mooie gelegenheid voor degenen die op 6 oktober verhinderd waren. De middag duurt tot ongeveer 16.00 uur. Koffie/thee is te koop voor 50 eurocent. De overige dranken zijn te verkrijgen tegen de normale prijs. 13

Castenrays dorpsblad De Schans | 2007 | | pagina 13