KBO-Castenray vijftig jaar Op 29 april 1887 trad Wilhelmus Smits in het huwelijk met Johanna Margaritha Kemmelings uit Castenray. Zij was een dochter van het echtpaar Leonard Kemmelings en Henrica Huberdina Bots en ze werd geboren op 23 januari 1858. Bij de aangifte van het overlijden van Wilhelmus Smits traden de 'naobere' Leonard Peeters en Frans Weijs op. Leonard Peeters is wellicht 'Oldere Naades', omdat 'Naades' afgeleid is van Leonardus. Het stamhuis van de familie Smits moet de oude boerderij van 'Juppe Grad' zijn geweest. De vader van Wilhelmus Smits, Gerardus Smits (geboren 26 juli 1815), was drie keer getrouwd. Zijn eerste huwelijk was op 23 augustus 1849 met Wilhelmina Poels (geboren 6 juli 1816). Zij was een dochter uit de bekende Venrayse Poels-familie. Op 12 december 1853 overleed ze na vier jaar huwelijk op 37-jarige leeftijd. Gerardus Smits hertrouwde op 20 oktober 1854 met Johanna Hendrica Rambag(h)s (geboren 12 oktober 1828 te Venray). Zij overleed op 30 september 1863 op bijna 35-jarige leeftijd. Op 2 april 1864 trouwde Gerardus Smits voor de derde keer met Francina van Gerven (geboren 1 mei 1830 te Venray). Zij overleed op 24 november 1902. Haar man, Gerardus Smits, was reeds overleden op 12 mei 1888. Driekus Smits ('Juppen Driek') was de zoon van Wilhelmus Smits uit zijn tweede huwelijk met Johanna Hendrika Rambags. Driekus trouwde op 10 mei 1920 met Maria Elisabeth Huberta Friesen. Jac van Osch schreef n.a.v. de foto het volgende: Dit jaar bestaat de Katholieke Bond van Ouderen (KBO) afdeling Castenray vijftig jaar. In 1957 werd op initiatief van het Charitatief Centrum afdeling Castenray in het Patronaat te Castenray een bijeenkomst belegd om te komen tot de oprichting van een bejaardenvereniging. In die tijd had de vergrijzing nog niet zulke proporties aangenomen als tegenwoordig en ouderen bleven langer deelnemen aan het arbeidsproces. Prepensioen kende men nog niet en ook na het bereiken van de AO W-leeftijd werkten veel ouderen nog door. Het aantal bejaarden, zoals de ouderen steevast genoemd werden, was in Castenray vijftig jaar geleden nog niet zo groot en de groep potentiële leden beperkte zich vooral tot de 65-plussers. De bijeenkomst in het Patronaat werd dan ook slechts door een twintigtal mannen en vrouwen bezocht, maar de animo was er niet minder om. Het kostte Pietje Philipsen, de voorzitter van het Charitatief Centrum, weinig moeite om een vijfkoppig bestuur samen te stellen dat met groot enthousiasme aan de slag ging. Tot voorzitter van het eerste bestuur van de bejaardenvereniging werd de alom bekende en met veel bestuurservaring gezegende Petje Steeghs benoemd. Secretaris werd mevrouw Steeghs-Henekens en zij beiden werden in het bestuur bijgestaan door de leden Piet Duijkers, Pietje Philipsen en mevrouw van Rhee-Drabbels. De contributie werd vastgesteld op vijf gulden per jaar en daarnaast ontving men van de gemeente een subsidie van drie gulden per lid. Deze inkomsten werden vooral aangewend voor een jaarlijks uitstapje. Aanvankelijk bestonden de activiteiten van de jonge vereniging van ouderen vooral uit een potje kaarten en het maken van een praatje bij een kop koffie. Het voornaamste doel, de bejaarden op een ontspannen manier met elkaar in contact brengen, was daarmee verwezenlijkt. 17 De oude foto bekeken. Er liggen enkele ronde buizen op de weg waar geen legvtak op zit. De stapel voorwerpen op de slotkant kunnen dakpannen of stenen zijn. Maar, en dat doet mij herinneren aan de oorlogsmaanden, na de bevrijding, toen de Engelsen langs de weg stapels jerrycans hadden opgestapeld voor de bevoorrading verderop naar het front. Bij Teng Duykers lag een lange rij van de cans op de kant van de weg. Wie ziet en weet meer?

Castenrays dorpsblad De Schans | 2007 | | pagina 17