Stichting Heemkundig Genootschap Castenray 85 Jaar geleden Woensdag 30 mei: Vergadering in café De Koster met de Dorpsraad. Aanvang 19.30 uur. Aansluitend vergadering bij Jan Strijbos. Zaterdag 6 oktober: Herdenking strijd in Nederlands-Indië vanaf 14.00 uur in De Wis. Boerengezegden Enne kwojjen droonk hebbe. (Kwaad en agressief worden, wanneer men gedronken heeft.) 9 Moj ien de wiëg, lellek öp de straot. (Thuis brave kinderen, maar elders het tegenovergestelde.) 9 Dat is 'ne lekneus. (Dat is een lekkerbek.) Dén haaj 'n flinke laaj an! (Hij was flink dronken.) 9 'n Groeët laeve ien 'n leeg straot. (Een grote mond hebben als er niemand bij is.) Op 27 mei 2007 is het precies 85 jaar geleden dat Castenray door mgr. Schrijnen verheven werd tot rectoraat. Kapelaan Gerards uit Oirlo werd tot eerste rector benoemd. In 1922 werden ook de rectoraatswoning (de latere pastorie) en de lagere school aan de Horsterweg (toen nog Venrayseweg) gebouwd. Een zeer mooie foto van het Castenrayse dorpsplein van vóór 1934. Het exacte jaartal is niet bekend, maar in het midden staat nog de in 1911 verbouwde kapel met rechts de in 1922 gebouwde rectoraatswoning. Links is nog net de hoek van café Het Jagershuis (het huidige Chinese restaurant) met klein terras te zien. De paal bij de tafel met cafébezoekers diende om paarden aan te binden. Tussen de kapel en de rectoraatswoning lijkt een gebouw in aanbouw te zijn. Dit zou het in 1933 gebouwde Patronaat kunnen zijn en derhalve zou de foto in dat jaar genomen kunnen zijn. In Peel en Maas van 27 mei 1922 valt het volgende gedicht over het rectoraat en de school te lezen ticfjtmg fjcemftunöig 6enootscf)a tastenrav

Castenrays dorpsblad De Schans | 2007 | | pagina 8