Castenray naar Oirlo nog nauwelijks. Ik heb op deze weg het schaatsen geleerd, want strooien of pekelen deed men daar toen niet. Schenking Van Sjeng Cox kregen we een mooi boek over de geschiedenis van de landbouw in Limburg in de twintigste eeuw. Een welkome aanvulling voor onze naslagbibliotheek. Sjeng, zeer bedankt. Dagboek van zuster Verona - deel 21. 15 januari Met Maud en de kwekelingonder-wijzeres ben ik naar Sevenum geweest. Het was erg koud. Tegen negen uur vertrokken wij. Tegen twaalf uur waren wij in Sevenum. Tot mijn spijt hoorde ik dat Zr. Assistent in Lierop was. Moeder Odilia en Liburgis onderhielden zich met de meisjes. Ik deed enkele inkopen. Wij moesten gauw weer vertrekken. Half vijf moesten we thuis zijn. De meisjes hadden nog veel werk, zodoende werd het te laat. Bovendien mochten wij niet verder dan zes kilometer van huis zijn. Moeder Renatis vertelde mij dat de Engelse politie bij haar gezegd had, dat niemand zonder persoonsbewijs of pas buiten mocht zijn. Ik nam mijn pas met opzet niet mee om niet dadelijk als Duitse op te vallen. Ik bedreef op dat ogenblik een driedubbele fout. Toen zette ik het op een lopen. De meisjes konden niet meer mee. Ze bleven veel liever achter om door een Engelse auto naar huis gebracht te worden. Dit kon ik beter missen. Ik liep vlug door, veel te vlug, maar dat deed de angst. Vurig beloofde ik wat aan de gelovige zielen, als zij zorgden dat alles goed afliep. En het liep goed af! Mijn voeten deden zeer. Twee tenen waren zwaar gewond geraakt in de renpartijToch was ik veel over tijd. Een keer heeft men mij aangehouden. De jongens van de Ponti slapen nu bij ons in de kelder. 16 januari Het was zeer mooi weer. De zon scheen prachtig. Het dooide. Overal werd vlijtig gewerkt. Handwerk en Groene Kruis zijn bijna klaar. 17 januari Vannacht kwam veel vliegers over. Vanmorgen was het zeer glad. Met moeite bereikten we de kerk, zonder te vallen! Na de H. Mis ging ik melk halen (15 minuten ver) Het was een toer zonder marsen over te komen. St. Jozef heeft ons vandaag niet vergeten, 's Woensdags heeft hij altijd iets extra's voor ons. Wij kregen vier zakken aardappelen, eieren en peren. Zr. Debora haar hartenwens werd vervuld. Zij kwam in het bezit van een geleende waterketel. Bovendien kregen wij een stuk kachelbuis. 18 januari Vannacht hebben veel vliegtuigen heel laag gevlogen. Het heeft gedooid en gevroren, zodat het weer glad is. Het waaide en was erg koud. Zo'n kou als vandaag hebben wij nog niet in het klooster geleden. Met man en macht hebben wij gewerkt om de achterdeur aan de westkant dicht te krijgen. Men kreeg natte voeten in huis! De wind huilt om het huis als nooit te voren. 19 januari Vannacht heeft het ontzettend gewaaid. Er vielen weer granaten. Vanmorgen durfden wij niet naar de kerk te gaan. Duijkers bracht een grote tuit melk. Gisteren en vandaag was de timmerman hier. Hij heeft nog veel verbeterd. Hier en daar werd nog een stukje glas ingezet. Zr. Hendrina had het erg druk met ruitjes poetsen. Zr. Damase kwam tot de treurige ontdekking dat geen enkele naaimachine naait, omdat onderdelen kwijt zijn. De muren zijn 's binnenshuis nat tot beneden. Vandaag was het weer erg druk in de toren. Er werd veel en hard geschoten. 20 januari Vannacht was het rustig! Wat viel de kerkweg tegen! Het sneeuwde hard, tevens waaide een vinnig scherpe wind. Maar de melk ging ik toch halen. Ik ben de jongste van de Ouderlingen. Tot onze blijdschap hoorden wij dat Venlo, Tegelen, Steyl en Echt vrij_waren! Deo gratias! Zr. Jozefita heeft ons verrast met boter en vet. Zr. Hendrina met melk. De timmerman heeft allerlei verbeteringen aangebracht. Als het niet regent of sneeuwt gaat het ons goed. Het handwerklokaal is bijna zover, dat de lessen kunnen beginnen. 19

Castenrays dorpsblad De Schans | 2007 | | pagina 19