Stichting Heemkundig Genootschap Castenray Maandag 12 maart: Vergadering Lokaal Historisch Platform in De Kemphaan Venray. Aanvang 20.00 uur. Woensdag 14 maart: Vergadering bij Jan Strijbos. Aanvang 19.30 uur. Maandag 19 maart: Lezing door Paul van Meegeren over Venray ten tijde van de evacuatie 1944-1945 in zaal 'Het Trefpunt' in verpleeghuis Beukenrode, Beukenlaan Venray. Aanvang 19.30 uur. Maandag 7 mei: Lezing in De Wis door Toon Vollebergh over zijn Castenrayse oorlogservaringen. Aanvang 20.00 uur. Zaterdag 6 oktober: Herdenking strijd in Nederlands-Indië vanaf 14.00 uur in De Wis. Boerengezegden Van hoeëg zinge werde muuj. (Je kunt niet altijd topprestaties leveren.) Zeuve hörze kunne 'n paerd vertörze. (Zeven horzels kunnen een paard fataal zijn.) Wie 't langst laeft, hit toch alles: de Pieël mit de klute! As ge de koew nie kende, wiste nie wor de mök vandan kwaam. Ennen boer en 'n vaerke werre knaojende vet. Schenking Van Mart Strijbos kregen we een Indonesische kris cadeau. Hij had deze gekocht in een kampong tijdens zijn verblijf als soldaat in Nederlands Oost-Indië in de jaren 1947-1950. We zullen de kris exposeren bij de herdenking van de Indiëstrijd op zaterdag 6 oktober 2007. We hopen dat Indiëgangers, hun familieleden en andere geïnteresseerden deze datum vrijhouden, want het belooft een indrukwekkende en waardige herdenking te worden. Te zijner tijd volgen de uitnodigingen voor deze herdenking. Een kris is een dolk met een dubbele, vaak gegolfde snede, waaraan mystieke krachten werden en nog steeds worden toegeschreven. Dit soms rijkelijk versierde steekwapen was typisch voor enkele gebieden van de Indonesische archipel. Hij werd door sommige Indonesiërs gedragen als een teken van gezag of waardigheid. In Indonesië geloofde men dat iemand spoedig zou sterven, wanneer men een kris in de voetsporen van die persoon stak. Ook het bespotten van een kris zou tot onheil leiden. Was een kris gemaakt met nikkel van de meteoriet die in 1749 in de streek van Prambanan terecht kwam, dan hoefde men slechts het wapen op iemand te richten om hem aldus ter dood te veroordelen. De decoratiefiguren en verschillende vormen van de kris hange^ samen met de ceremoniële en sociale functie van het wapen en hebben daarom vaak een magische betekenis. De kris werd als een heilig wapen beschouwd. De kris gold als een van de heiligdommen van een familie en hij werd van vader op zoon doorgegeven. Op elke vijfde dinsdag van de Javaanse moslimkalender moest de kris met reinigingsrituelen en offers eer gebracht worden. Als de eigenaar dit vergat of de kris verwaarloosde, bracht dit ongeluk. Werd de kris met eer behandeld, dan bood hij bescherming aan de eigenaar. De kris werd als bezield beschouwd en moest zoals elk wezen eten en drinken. Hij werd aangesproken met 'kyai', wat grootvader betekent. Mart, zeer bedankt voor dit aandenken uit het land van de Stille Kracht. Foto Vorige week publiceerden we een foto van Piet Martens uit Klein Oirlo op de fiets, geüniformeerd en met een helm op. Deze foto was van Piet als lid van de Blokploeg. Dit was een onderdeel van de ticfjting fjeemfcunStg fcenootscfap Cdstenrgy mmmv f r* BONK

Castenrays dorpsblad De Schans | 2007 | | pagina 2