Zondag was de eerste H. Mis om half negen. Het was buitengewoon vol. Meneer Pastoor sprak zeer mooi over de voorbereiding op Kerstmis. Onze kruisweg hangt in de noodkerk. Een fijn gewassen dwaal en Communiedoek luisterden alles op. Wij werken maar door in het klooster. Twee vertrekken zijn bijna bewoonbaar. De zusterskamer en de keuken. Bij Rongen zijn veertien nieuwe soldaten aangemeld. Tegen de middag kwamen Zr. Jozefïta, Zr. Damase en het gewonde kind bij Rongen aan. 18 december Men spreekt van interneren! Tussen zes en zeven uur kwamen veel vliegers over. Twee vielen. Er vielen bommen. Wij waren in de H. Mis. Vandaag was niemand naar het klooster. Wij hebben handwerk gemaakt. V.d. Sterren stuurde boter. Zr. Gertraud en Zr. Debora hebben zuurkool ingemaakt. Zojuist waren twee Engelse soldaten in de keuken. 19 december Een stille dag. Werken en bidden! Veel deuren met gaten zijn toch nog bruikbaar. 20 december Vandaag was het in het klooster zeer druk. De timmerman heeft veel afgewerkt. In de zusterskamer maakte hij de jaloezieën weer klaar. De zusterskamer is bijna opgeruimd. Voor het eerst hebben de kinderen in de noodkerk gebiecht. Toen ik uit de kerk kwam, riep men: "Moeder en Zr. Theresia zijn terug!" Wij waren blij dat ons convent eindelijk weer compleet was. Twee bedden werden klaargemaakt naast de kapel. Daar sliepen de twee reizigers, maar eten deden ze met ons bij Rongen. Zojuist hebben twee Engelse soldaten bij onze pleegouders elektrisch licht voor ons in de woonkamer gemaakt. 21 december Hard gewerkt in de kou in het klooster. De ruiten die in de schoolramen nog goed waren, hebben ze in het klooster gebruikt. 22 december Zr. Damase is naar Meerlo geweest om een fornuis voor ons te krijgen. We hadden er al eerder een geleend, maar dat is gestolen. Zij heeft nog tarwe, boter en vlees gekregen. Ik ben naar Horst geweest om levensmiddelen. Van goede mensen kocht ik twee zakjes meel, drie pakjes koffie, surrogaat, een pak vet, twee pakjes havergort, twee doosjes kachelpoets en boter. Verder kon ik nog kopen: wit en zwart ijzergaren, naainaalden, lint, koord, jarretels, dweilen, lucifers, schuurpoeder, witte en zwarte knopen, zoetstof, theesurrogaat enz. Sint Jozef was met mij uit, anders had ik dat nooit, nooit gekregen. U moet weten, hier is nog niets te koop! Niemand kan dit naar waarde waarderen, die niet in onze plaats was. In het klooster was alles weg. Met behulp van een Engelse soldaat zijn vandaag in de zusterskamer zes bedden geplaatst. Drie bedden staan boven. Wc's zijn klaar, 's Avonds gaan we weer naar onze pleegouders. Moeder en Zr. Theresia slapen in het klooster, 's Avonds zitten wij gezellig bij de warme kachel en elektrische lamp. Het weer was goed, maar de wegen slecht. Zonder natte voeten kom je nergens. 9 Zittend links Bertus Janssen (van Pieëterke) bij de brokstukken van de Lancaster Hl die op 30 mei 1943 bij de Caselse Berg neerstortte. Het toestel spatte uiteen en de brokstuk-ken lagen overal in het veld en het bos. Zes bemanningsleden lieten bij de crash het leven.

Castenrays dorpsblad De Schans | 2007 | | pagina 9