Stichting Heemkundig Genootschap Castenray Vrijdag 9 februari: Opening expositie 'Kijken naar Venrayse wijken' in museum 't Freulekeshuus. Aanvang 17.00 uur. Woensdag 14 februari: Vergadering bij Jan Strijbos. Aanvang 19.30 uur. Maandag 19 maart: Lezing door Paul van Meegeren over Venray ten tijde van de evacuatie 1944-1945 in zaal 'Het Trefpunt' in verpleeghuis Beukenrode, Beukenlaan Venray. Aanvang 19.30 uur. Maandag 7 mei: Lezing in De Wis door Toon Vollebergh over zijn Castenrayse oorlogservaringen. Aanvang 20.00 uur. Boerengezegden 9 Öp die schón vroegdaag kès d'r nog wel 's ennen hagelslag kömme! (Op mooie dagen vroeg in het jaar volgt meestal een slechte periode.) 9 Mit kiender lópte ów ien 't schand. (Wil men te snel naar de dokter, wanneer een kind zich niet lekker voelt, dan voelt het opeens niets meer.) 9 Doet 't mar ien de kieps, dan zuük ik 't thuus wel uut. (Als men niet snapt, waarover iemand het heeft en men wil er vanaf zijn.) 9 De knolle gaar hebbe. (Dronken zijn.) 9 Mennegen boër zeuj zien koew gaer ien twieë daele; 't aachterste stuk um te melke en 't vurste um te braoje. Monument Indiëgangers Zoals we al eerder berichtten zijn we voornemens dit jaar aandacht te schenken aan de Castenrayse Indiëgangers. We willen dit onder meer doen door de uitgave van een boekje en de oprichting van een herinneringsmonument. Hiervoor hebben we reeds een eerste gesprek gehad met een kunstenares en er zijn al enkele ideeën geopperd over de uitvoering. Daarbij spelen het materiaal en de diefstal- en vandalismebestendigheid onder meer een rol. We zijn nu aan het onderzoeken wat de kosten van een en ander gaan bedragen. Het streven is om eind september/begin oktober de herdenking te laten plaatsvinden. We zullen zo spoedig mogelijk een datum vastleggen. Schenking Van Toon Vollebergh uit Helvoirt ontvingen we een mooie donatie op onze bankrekening, waar voor onze hartelijke dank. Met het oog op het project voor de Indiëgangers kunnen we het geld goed gebruiken. Ook voor komende jaren hebben we nog een aantal ideeën die zonder geld onuitvoerbaar zijn. Zo willen we in ieder geval een gedenkteken oprichten voor Nico van Melo en denken we ook aan een kunstwerk voor het Broëk. Dit zou mogelijk op de hoek van de Rietweg en de Gerrit Artsstraat kunnen komen staan. Een herinnering aan de schaatstijd bijvoorbeeld. Ook is in de toekomst wellicht een kunstwerk te plaatsen om te herinneren aan onze van oorsprong agrarische gemeenschap. Bijvoorbeeld een maaier met zicht en pik, of iets in die geest. En verder zal bij de afronding van de ontgrinding aan de Diepeling een kunstwerk/herinneringsteken ook niet misstaan. Een fiets- of wandelroute langs de Castenrayse monumenten en kunstwerken zou het gevolg kunnen zijn. Dit eventueel gekoppeld aan een wandelroute in de bossen van de Caselse Berg en op termijn aan de Diepeling. Er zijn volop mogelijkheden, waarvoor we ons als heemkundig genootschap de komende jaren willen blijven inspannen. Ons dorp heeft heel veel moois te bieden, al valt het onszelf dikwijls nauwelijks nog op. Hebt u ook ideeën of suggesties, laat ze ons dan a.u.b. weten. Wilt u onze activiteiten financieel steunen, dan kan dat door overmaking van een donatie op rekeningnr. 12.81.37.517 t.n.v. Stg. Heemkundig Genootschap Castenray. Wij danken u bij voorbaat zeer. 4 Sticfitmg fjeemfiunötg Cenootscfjaj Castenray

Castenrays dorpsblad De Schans | 2007 | | pagina 4